Beh vonku verzus bežecký pás. Čo je lepšie?

Mirka

Niektorí nedajú na beh vonku dopustiť, iní majú radšej bežecký pás. 

Beh vonku verzus bežecký pás. Čo je lepšie?
31. DEC 2015

Zdá sa, že beh vonku i na bežeckom páse prináša podobné fyzické i psychické benefity. Napriek tomu sú medzi nimi určité rozdiely, ktoré stoja za povšimnutie.

Počasie

Behať na bežeckom páse môžete kedykoľvek, keď sa vám zachce. Zatiaľ čo od behu vonku vás môžu odradzovať dážď, sneh, silný vietor, hmla či tma. Aj preto mnohí nadšení bežci vyžívajú bežecký pás vtedy, keď im počasie vonku naozaj nepraje. Lenže je tu aj druhá strana mince. „Ak beháte vonku celý rok, zároveň sa otužujete. Pohyb na čerstvom vzduchu vás pripraví na zmeny ročných období. Treba sa však primerane obliecť, na konci jesene už patrí do výbavy bežca aj čapica, nepremokavá a vetru odolná bunda,“ pripomína tréner Vlado Pisár.

Nuda verzus zábava

Je pravda, že moderné bežecké pásy dokážu takmer dokonale simulovať beh v teréne, možno jednoducho regulovať rýchlosť i intenzitu tréningu. Dokonca môžete pri behaní na páse sledovať televíziu. Avšak beh vonku v prírode či v parku je aj tak na nezaplatenie. „Beh vonku nie je nuda. Ja vydržím na páse ,točiť᾿ slabú hodinku, kým v lese nemým problém stráviť behaním aj tri hodiny. Príroda jednoznačne dodáva energiu,“ myslí si bežecký tréner Vlado Pisár.

Kĺby, šľachy a väzivá

Beh po asfalte môže byť poriadnou záťažou pre kĺby. Naopak, povrch bežeckého pásu je odpružený, teda kĺby šetrí. Členky, kolenné kĺby a aj spodná časť chrbta sú v bezpečí. Aj preto sa bežecký pás často používa pri rekonvalescencii alebo rehabilitácii po úrazoch a zraneniach. Netreba však zabúdať na ďalšiu dôležitú skutočnosť:  beh po lesných cestičkách nielen dodáva energiu, ale aj posilňuje šľachy a kĺby. „Beh po lesných chodníkov posilňuje šľachy a kĺby. Povrch nespevnených cestičiek nie je rovný, chodidlo vždy dopadá po iným uhlom, čím sa spevňujú mikrosvaly a šľachy okolo členka a kolena,“ pripomína tréner. Tento benefit je pri behu na páse nemožné získať, pretože jeho povrch je dokonale rovný.

Meranie výsledkov

Pri behu na bežeckom páse si zadáte vstupné parametre a ihneď máte k dispozícii viacero údajov: krokomer, merač pulzu, spálené kalórie atď. Tieto parametre môžete, samozrejme, sledovať aj pri behu vonku, avšak potrebujete kvalitný merač pulzu. 

Financie

Ak chcete mať bežecký pás doma, potrebujete na to nemalú časť finančných prostriedkov. Aj beh na páse vo fitcentre  si vyžaduje zaplatenie vstupného, avšak okrem pásu môžete využiť na cvičenie aj iné stroje a zariadenia. Beh vonku je zadarmo, zo začiatku si vystačíte s bežeckými teniskami a až potom príde na rad investícia do ďalšej bežeckej výbavy.

Bežecká technika

Technika behu je veľmi dôležitá. Má s ňou problémy mnoho bežcov, ktorí behajú vonku i na páse. Bežecký pás môže byť dokonca ešte zradnejší ako beh vonku. Možno ste si všimli, že pri behu na páse sa mnohí držia držadiel, v dôsledku čoho majú úplne nesprávne držanie tela, majú problém s nastavením tempa a dĺžky kroku. O vysokej miere vzniku zranenia ani nehovoriac. Pozeranie televízie či čítanie pri behaní na páse môže byť pre niekoho plusom, avšak ani tieto činnosti k správnej bežeckej technike neprispievajú.

Spracované v spolupráci s bežeckým trénerom Vladom Pisárom z www.bezeckytrener.sk

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

8 vecí, vďaka ktorým bude beh v zime dokonalý8 vecí, vďaka ktorým bude beh v zime dokonalý

Zimný beh je skvelý spôsob, ako prekonať zimné blues, zlepšiť si formu a tiež získať energiu. 

 

5 cvikov na zadok a stehná: oceníte ich aj cez vianoce5 cvikov na zadok a stehná: oceníte ich aj cez Vianoce

Zadok, po ktorom túžite, nezískate sedením na tom, ktorý máte teraz. Preto hor sa do tréningu!

 

Beháte pravidelne a stagnujete? 3 tipy, ako znovu napredovaťBeháte pravidelne a stagnujete? 3 tipy, ako znovu napredovať

Pri pravidelnom a jednotvárnom behu sa môže stať, že sa v určitom bode „zaseknete“ a lepšie výsledky neprichádzajú. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Beh vonku verzus bežecký pás. Čo je lepšie?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.