Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Ako behať, keď chcem zhodiť?

Je lepšie behať dlhšie a v miernej intenzite, alebo krátko a intenzívne? 

Ako behať, keď chcem zhodiť?
26. MÁJ 2016

Túto otázku si zrejme kladie mnoho začínajúcich bežcov, ktorí si beh zvolili ako pohybovú aktivitu, ktorá im má dopomôcť k získaniu vysnívanej postavy a zlepšeniu kondície. Odpoveď na ňu nie je jednoznačná, pretože aj názory trénerov sa v tomto smere líšia. Niektorí začiatočníkom odporúčajú dlhšie behy v miernej intenzite. Iní sú toho názoru, že intervalový tréning zvládne aj menej skúsený bežec a preferujú ho preto, lebo je výborným prostriedkom nielen na budovanie vytrvalosti, ale i na spaľovanie kalórií. „Ak sa bavíme o chudnutí, tak aj pre začiatočníka je dobré využívať kratšie behy vo vyššej intenzite. Problém však môže nastať pri celkovo slabej kondícii, keď takýto tréning môže byť veľmi náročný. Najmä ak nie je pod vedením trénera. Preto úplným začiatočníkom odporúčam kombinovať beh a chôdzu. Avšak k tomu treba zaradiť silový tréning, ktorý nám zabezpečí aktívnu svalovú hmotu,“ radí kondičný tréner Michal Pataky.

Ak dokážete súvisle ubehnúť dlhšiu vzdialenosť, môžete sa pohnúť ďalej

V prípade, že obdobie behu, kombinovaného s chôdzou, máte za sebou, je pravdepodobne vhodný čas na to, aby ste sa posunuli ďalej. Jednou z možností je beh na úrovni 65 – 75 % maximálnej pulzovej frekvencie v trvaní aspoň 45 minút, pričom behať takýmto spôsobom je nutné aspoň tri razy týždenne. Čo vám takýto beh prinesie? Zlepšíte si kondíciu, podporíte zdravie kardiovaskulárneho systému a tiež zredukujete tukové zásoby.

Po období behu v miernej intenzite môžete do tréningu zaradiť napríklad fartlek. Ide o beh, v rámci ktorého budete striedať rozličné rýchlosti na určitých vzdialenostiach  –  tieto úseky si budete voliť bez vopred stanovených pravidiel, teda na základe svojich momentálnych pocitov.

Neskôr môžete do behu zaradiť aj intervalový tréning. Menej skúsený bežec si môže zvoliť kratšie úseky zhruba do 150 metrov – teda odbehnúť (šprintovať) napríklad 6 až 10 100-metrových úsekov na maximum. Samozrejme, medzi nimi si dopraje minútovú prestávku na vydýchanie. Skúsenejší si môžu dopriať napríklad 10 úsekov po 300 metrov, ktoré pôjdu na maximum, s prestávkou 60 až 90 sekúnd. Všetko závisí od aktuálnej kondície a tiež cieľov.

Spracované v spolupráci s Michalom Patakym, ktorý je zakladateľom protrening.sk – eshopu pre športovcov a skúseným trénerom. Zároveň je autorom blogu michalpataky.com

Zdroj foto: unsplash.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Beh a silový tréning. aké cviky si vybrať?Beh a silový tréning. Aké cviky si vybrať?

Milujete beh a neviete, na ktoré posilňovacie cviky sa v rámci svojich tréningov zamerať? Tréner Michal Pataky vám vo videách predstaví tie najúčinnejšie. 

 

Behám a chcem schudnúť. čo a kedy jesť?Behám a chcem schudnúť. Čo a kedy jesť?

Ak ste začali behať, pretože chcete schudnúť, ale neviete si správne zvoliť a načasovať jedlo, poradí vám výživový poradca Ing. Libor Javro.

 

6 výhod behu, o ktorých ste možno netušili6 výhod behu, o ktorých ste možno netušili

To, že beh posilňuje kardiovaskulárny systém a imunitu, znižuje cholesterol v krvi a vysoký tlak, vieme všetci. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako behať, keď chcem zhodiť?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.