6 výhod behu, o ktorých ste možno netušili

To, že beh posilňuje kardiovaskulárny systém a imunitu, znižuje cholesterol v krvi a vysoký tlak, vieme všetci. 

6 výhod behu, o ktorých ste možno netušili
6. MÁJ 2016

Je nám jasná aj skutočnosť, že pokiaľ budeme behať pravidelne, zvolíme si vhodnú formu behu a upravíme jedálny lístok, tak schudneme. Tajomstvom nie je ani fakt, že beh zlepšuje hustotu kostí a je prevenciou osteoporózy. Avšak beh prináša oveľa viac (nielen) zdravotných výhod. Niektoré z nich si nie vždy uvedomujeme. Ktoré sú to?

Je zábavný

Skúsenejší bežci vedia, že beh môže byť skvelou zábavou. Stačí behať vo dvojici alebo v skupine, zaradiť do behu fartlek, šprinty, beh do kopca či po schodoch. Poprípade behať formou HIIT (vysoko intenzívneho intervalového tréningu). Veľa urobí už len zmena obvyklej trasy. Beh po mestských komunikáciách možno obmieňať behom po poľných či lesných cestičkách alebo behať v blízkosti priehrad či jazier. Možností je veľa. Tvrdenie, že beh je nudný, dávno neplatí.

Spomaľuje celkové starnutie organizmu

Pohyb je pre človeka taký dôležitý ako jedlo – udržuje ho vo fyzickej i duševnej kondícii. Zároveň má pozitívny vplyv na pokožku i vlasy. V neposlednom rade je prevenciou nadváhy a obezity, ktoré vedú k mnohým zdravotným problémom. A napokon, čo si budeme nahovárať, štíhly človek vyzerá mladšie a je zdravší ako človek s kilami navyše.

Je prirodzeným antidepresívom

Beh zlepšuje náladu, pomáha zmierňovať stres, strach i úzkosti. Možno ho nazvať prirodzeným antidepresívom. Stačí urobiť jediné – obuť si tenisky a behať. V rámci behu dokonca existujú kurzy bežeckej terapie, ktorá je špeciálne určená pre ľudí so psychosomatickými poruchami. Vykonávajú sa pod vedením skúsených lektorov.

Je lacný a dostupný

Na to, aby ste sa venovali behu, nepotrebujete nič špeciálne. Postačia vám bežecké tenisky a športové oblečenie. Navyše nie ste limitovaní časom a nemusíte za nič platiť.

Dá vám veľa aj do bežného života

Ak ste sa rozhodli behať, zrejme máte stanovený cieľ, ktorý chcete dosiahnuť. To znamená, že musíte na sebe tvrdo pracovať, naučiť sa prekonávať prekážky a nevzdávať sa. Táto skutočnosť vás môže posunúť aj v bežnom živote. Je väčšia pravdepodobnosť, že sa budete na cieľ orientovať viac aj v iných aspektoch života. Takisto vám beh dodá sebavedomie, ktoré je predpokladom plnohodnotného života a dobrých vzťahov.

Ponúka priestor ako byť sám so sebou

Snáď nikdy nebolo také dôležité byť chvíľu iba sám so sebou, ako v dnešnom uponáhľanom svete. Človek má tak vďaka behu možnosť aspoň na chvíľu „zabuchnúť dvere“ za hektickým životom a započúvať sa do svojho vnútra. 

Zdroj foto: adidas

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Šprinty zlepšia kondičku a pomôžu schudnúťŠprinty zlepšia kondičku a pomôžu schudnúť

Šprinty šetria čas, podieľajú sa na zlepšení kondície, pomáhajú pri zhadzovaní kíl a znižujú riziko vzniku metabolického syndrómu.

 

Prečo je pevné telo pre beh dôležité?Prečo je pevné telo pre beh dôležité?

Prečo by mali bežci posilňovať a ako na to, spýtali sme sa fitnes trénera Michala Patakyho. 

 

Fartlek je najjednoduchšia metóda striedania tempa pri behuFartlek je najjednoduchšia metóda striedania tempa pri behu

Fartlek je na rozdiel od intervalového tréningu neštruktúrovaný, teda bežec sa pri voľbe tempa riadi napríklad pocitmi alebo skladbou terénu. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 6 výhod behu, o ktorých ste možno netušili

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2335
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.