6 výhod behu, o ktorých ste možno netušili

To, že beh posilňuje kardiovaskulárny systém a imunitu, znižuje cholesterol v krvi a vysoký tlak, vieme všetci. 

6 výhod behu, o ktorých ste možno netušili
6. MÁJ 2016

Je nám jasná aj skutočnosť, že pokiaľ budeme behať pravidelne, zvolíme si vhodnú formu behu a upravíme jedálny lístok, tak schudneme. Tajomstvom nie je ani fakt, že beh zlepšuje hustotu kostí a je prevenciou osteoporózy. Avšak beh prináša oveľa viac (nielen) zdravotných výhod. Niektoré z nich si nie vždy uvedomujeme. Ktoré sú to?

Je zábavný

Skúsenejší bežci vedia, že beh môže byť skvelou zábavou. Stačí behať vo dvojici alebo v skupine, zaradiť do behu fartlek, šprinty, beh do kopca či po schodoch. Poprípade behať formou HIIT (vysoko intenzívneho intervalového tréningu). Veľa urobí už len zmena obvyklej trasy. Beh po mestských komunikáciách možno obmieňať behom po poľných či lesných cestičkách alebo behať v blízkosti priehrad či jazier. Možností je veľa. Tvrdenie, že beh je nudný, dávno neplatí.

Spomaľuje celkové starnutie organizmu

Pohyb je pre človeka taký dôležitý ako jedlo – udržuje ho vo fyzickej i duševnej kondícii. Zároveň má pozitívny vplyv na pokožku i vlasy. V neposlednom rade je prevenciou nadváhy a obezity, ktoré vedú k mnohým zdravotným problémom. A napokon, čo si budeme nahovárať, štíhly človek vyzerá mladšie a je zdravší ako človek s kilami navyše.

Je prirodzeným antidepresívom

Beh zlepšuje náladu, pomáha zmierňovať stres, strach i úzkosti. Možno ho nazvať prirodzeným antidepresívom. Stačí urobiť jediné – obuť si tenisky a behať. V rámci behu dokonca existujú kurzy bežeckej terapie, ktorá je špeciálne určená pre ľudí so psychosomatickými poruchami. Vykonávajú sa pod vedením skúsených lektorov.

Je lacný a dostupný

Na to, aby ste sa venovali behu, nepotrebujete nič špeciálne. Postačia vám bežecké tenisky a športové oblečenie. Navyše nie ste limitovaní časom a nemusíte za nič platiť.

Dá vám veľa aj do bežného života

Ak ste sa rozhodli behať, zrejme máte stanovený cieľ, ktorý chcete dosiahnuť. To znamená, že musíte na sebe tvrdo pracovať, naučiť sa prekonávať prekážky a nevzdávať sa. Táto skutočnosť vás môže posunúť aj v bežnom živote. Je väčšia pravdepodobnosť, že sa budete na cieľ orientovať viac aj v iných aspektoch života. Takisto vám beh dodá sebavedomie, ktoré je predpokladom plnohodnotného života a dobrých vzťahov.

Ponúka priestor ako byť sám so sebou

Snáď nikdy nebolo také dôležité byť chvíľu iba sám so sebou, ako v dnešnom uponáhľanom svete. Človek má tak vďaka behu možnosť aspoň na chvíľu „zabuchnúť dvere“ za hektickým životom a započúvať sa do svojho vnútra. 

Zdroj foto: adidas

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Šprinty zlepšia kondičku a pomôžu schudnúťŠprinty zlepšia kondičku a pomôžu schudnúť

Šprinty šetria čas, podieľajú sa na zlepšení kondície, pomáhajú pri zhadzovaní kíl a znižujú riziko vzniku metabolického syndrómu.

 

Prečo je pevné telo pre beh dôležité?Prečo je pevné telo pre beh dôležité?

Prečo by mali bežci posilňovať a ako na to, spýtali sme sa fitnes trénera Michala Patakyho. 

 

Fartlek je najjednoduchšia metóda striedania tempa pri behuFartlek je najjednoduchšia metóda striedania tempa pri behu

Fartlek je na rozdiel od intervalového tréningu neštruktúrovaný, teda bežec sa pri voľbe tempa riadi napríklad pocitmi alebo skladbou terénu. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 6 výhod behu, o ktorých ste možno netušili

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2492
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.