5 stratégií pre bezstarostný beh

Ako docieliť, aby bol beh skvelým rozptýlením a dokonalým uvoľnením? 

5 stratégií pre bezstarostný beh
3. JUN 2016

Hoci stále rastie počet tých, ktorí sa v rámci svojich bežeckých tréningov pripravujú na nejaké bežecké podujatie, stále je väčšina takých bežcov, ktorí behajú pre radosť. Jednoducho sa potrebujú zbaviť nahromadeného stresu, negatívnych emócií a načerpať nové sily. Lenže nie vždy je človek naladený rovnako. Niekedy ideme behať znudení, inokedy smutní či nasrdení. Aké stratégie zvoliť v týchto prípadoch, aby sme sa z behu vrátili pohodovo naladení?

Vyberte si vhodnú trasu

Je pravda, že pri behu sa uvoľňujú hormóny šťastia, ale našu náladu ovplyvňuje v nemalej miere aj zvolená trasa. Človeku vystresovanému z práce zrejme neprospeje beh po frekventovaných cestách, na ktorých si musí dávať pozor. Naopak, ocení tiché prostredie blízko prírody, kde sa môže započúvať do šumu stromov, žblnkotania potoka alebo spevu vtákov. V prípade, že bežec je plný hnevu a frustrácie, dobrou voľbou môže byť napríklad beh do kopca, pri ktorom sa negatívne emócie „odplavia“. Možností je veľa, preto vždy zvážte, na ktorú bežeckú trasu máte aktuálne chuť a náladu.

Myslite na správne držanie tela

Ak budete bežať so zovretými päsťami, strnulo či zhrbene, môže sa to odzrkadliť aj na vašom psychickom rozpoložení alebo preniesť do bolesti krčenej chrbtice a hlavy. Správna technika pri behu je síce dôležitá vždy, avšak ak ste v strese, dajte si na to obzvlášť pozor.

Nezadržiavajte dych

Negatívnych emócií sa môžete zbaviť prostredníctvom behu i hlbokého dýchania. Ak to spojíte dokopy, výsledky nenechajú na seba dlho čakať. Pri behu je teda dôležité vyhnúť sa plytkému dýchaniu a, naopak, naučiť sa dýchať zhlboka. Ak techniku hlbokého dýchania neovládate, vyskúšajte si ju najprv pred behom v sede alebo v ľahu. Pomaly a zhlboka sa nadýchnite „z brucha" a vydýchnite ústami. Pritom sledujte, ako sa vám brucho nafukuje a klesá nadol.


Zdroj video: www.youtube.com

Behajte so správnymi ľuďmi

Beh vo dvojici alebo v skupine je síce fajn, ale dôležité je, aby ste si s ostatnými rozumeli. Ak vás vnútorne zaťažujú ich neustále sťažnosti či vychvaľovanie sa, vybehnite von radšej sami. Prečistíte si hlavu a na chvíľu na všetko negatívne zabudnete.  Poprípade vezmite so sebou svojho štvornohého kamaráta.

Nelámte rekordy

Patríte do kategórie bežcov, ktorí sa chcú neustále zlepšovať? To je síce skvelé, ale nastavte si reálne ciele. Nikomu nepomôžete, ak budete chcieť dosiahnuť všetko hneď. K svojmu cieľu sa približujte pomaly a systematicky, aby bol beh pre vás radosťou a nie stresom. 

Zdroj foto: adidas

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

5 otázok, ktoré si kladú bežeckí začiatočníci5 otázok, ktoré si kladú bežeckí začiatočníci

Chceli by ste behať, ale máte obavy, ktoré vás brzdia? 

 

Ako behať, keď chcem zhodiť?Ako behať, keď chcem zhodiť?

Je lepšie behať dlhšie a v miernej intenzite, alebo krátko a intenzívne? 

 

Beh a silový tréning. aké cviky si vybrať?Beh a silový tréning. Aké cviky si vybrať?

Milujete beh a neviete, na ktoré posilňovacie cviky sa v rámci svojich tréningov zamerať? 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 stratégií pre bezstarostný beh

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1922
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.