5 otázok, ktoré si kladú bežeckí začiatočníci

Chceli by ste behať, ale máte obavy, ktoré vás brzdia? 

5 otázok, ktoré si kladú bežeckí začiatočníci
31. MÁJ 2016

Vždy, keď chce človek vo svojom živote niečo zmeniť alebo vyskúšať, má obavy. Je to prirodzené, lenže netreba im prikladať väčšiu váhu, ako naozaj majú. Ak túžite behať, ale nemáte v niektorých oblastiach jasno, nie je nič ľahšie, ako sa spýtať skúsenejších bežcov, vyhľadať si informácie na internete alebo kontaktovať trénera. Kto chce, spôsob si nájde. Čo zaujíma bežeckých začiatočníkov najčastejšie?

Potrebujem bežecké oblečenie a obuv?

Ak patríte medzi tých, ktorí nie sú si istí, či beh je pre nich tou správnou športovou aktivitou a chcú ho len vyskúšať, na niekoľko úvodných behov nepotrebujete špeciálne bežecké oblečenie a ani obuv. Vystačíte si s teniskami a obyčajnou teplákovou súpravou. V prípade, že prvé behy vás „chytia za srdce“, začnite kúpou kvalitných bežeckých topánok a neskôr môžete pridať aj bežecké oblečenie.

Čo keď nebudem vládať?

Počas prvých behov je dobré riadiť sa tzv. „talk testom“, teda behať v takej intenzite, aby ste dokázali súvisle rozprávať. Vyhnete sa tak napríklad lapaniu po dychu či nepríjemným kŕčom. Takisto je prirodzené, že väčšina začínajúcich bežcov značnú časť stanovenej trasy prekráča. Chôdza medzi úsekmi behu nie je slabosťou ani podvádzaním. Naopak, je to dobrý spôsob, ako budovať svoju vytrvalosť. Začiatočníci, nezabúdajte, že 30 minút behu vám na začiatok stačí. Neprepínajte svoje sily, pretože nepríjemná svalová horúčka vás môže od behu odradiť.

Ako dýchať?

Ďalšou dilemou začiatočníkov býva dýchanie pri behu. Zásadne by ste sa mali vyhnúť plytkému dýchaniu a osvojiť si hlboké brušné dýchanie. Pričom hlboký nádych sa vykonáva nosom a plný výdych ústami.


Zdroj video: www.youtube.com

Mám sa nejako rozcvičiť?

Rozcvička je nevyhnutnou súčasťou každého tréningu, ten bežecký nevynímajúc. Rozcvičenie sa pred behom má svoje opodstatnenie – pripraví svaly na záťaž, pomáha predchádzať zraneniu a aj podať lepší výkon. Rozcvička je teda nevyhnutnosťou. Ako na to? Vo videu poradí bežkyňa Simona Gonová.


Zdroj video: www.youtube.com

Môžete pridať aj bežeckú abecedu:


Zdroj video: www.youtube.com

Ako má vyzerať správna technika behu?

Pri behu je veľmi dôležité správne držanie tela a spôsob dýchania. Bežeckí začiatočníci často bežia zhrbení, majú zovreté päste, ramená vytočené do strán a pod. Preto je viac ako vhodné si na začiatok zistiť niečo o správnej bežeckej technike.


Zdroj video: www.youtube.com

Chcete začať behať a stále máte v hlave množstvo otáznikov? Dávame vám do pozornosti sériu článkov, ktorá je špeciálne určená pre úplných bežeckých začiatočníkov. 

Zdroj foto: adidas


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 otázok, ktoré si kladú bežeckí začiatočníci

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1973
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.