Ako začať behať (6. časť): Obuv pri behu
Viete, čo je jednou z najdôležitejších vecí pri behu? Určite bežecké topánky. Ak si myslíte, že stačí prísť do obchodu, ukázať prstom a urobiť v teniskách pár krokov, mýlite sa. Výber vhodných bežeckých topánok má svoje zásady. Čo netreba podceňovať?
Mnohí, dokonca aj pokročilejší bežci, podceňujú dôležitosť bežeckej obuvi. Čo sa však deje, ak človek behá v nevhodných teniskách? „Pri nevhodnej obuvi veľmi trpia kĺby, kolená, bedrové kĺby a, samozrejme, chrbtica. Dlhodobejším používaním nesprávnej obuvi si človek privodí zranenie. A toho následne odrádza od toho, aby v behaní pokračoval. Dnešné topánky na beh sú pohodlné a hlavne chránia celý pohybový aparát pred nárazmi,“ hovorí tréner Marcel Matanin.
Pravidlá pre výber bežeckých topánok
Existuje niekoľko základných pravidiel, ktoré treba pri výbere bežeckej obuvi dodržiavať. Na čo treba dávať pozor?
- veľkosť chodidla (meria sa od päty, ktorá je opretá o stenu, až po najdlhší prst na nohe)
- spôsob došľapu (pronácia – našliapavanie vnútornou stranou chodidla, supinácia – našliapavanie vonkajšou stranou chodidla, neutrálny došľap): dá sa zistiť podľa starých opotrebovaných tenisiek alebo pomocou prístroja, dostupného v špecializovaných obchodoch
- hmotnosť bežca, pretože telo musí pri behu znášať niekoľkonásobok svojej váhy
- frekvencia behu (ak plánujete behať často, investujte do veľmi kvalitnej obuvi) a bežecký terén (beh po asfalte vyžaduje tenisky s vysokým stupňom odpruženia)
- ponožky zhotovené z kvalitných materiálov a určené na beh
- predajca, ktorý dokáže podať maximum informácií a disponuje prístrojom, ktorý výber vhodnej bežeckej obuvi uľahčí
Výber obuvi pomocou špeciálneho prístroja
Špičkoví predajcovia športovej obuvi by mali mať v predajni prístroj, ktorý dokáže výber vhodných tenisiek uľahčiť. Na akom princípe funguje? „Robí sa skenovanie chodidla, kde sa zistí, či ide o pronáciu alebo supináciu, a teda, či noha dopadá smerom k palcu, alebo smerom k malíčku: či je klenba vysoká, nízka alebo neutrálna. Na základe tohto vám odporučia vhodné tenisky. Celý tento proces trvá asi 10 minút, vrátane absolvovania bežeckého pásu, kde uvidíte, ako došľapujete. V podstate ide o takú dvojitú diagnostiku: výber vhodných topánok vychádza zo spôsobu behu i z výsledkov skenovania chodidla,“ vysvetľuje Matanin.
Sú vhodné aj bežecké podkolienky?
Ak chcete predísť problémom, mali by ste okrem kvalitných topánok na beh investovať i do bežeckých ponožiek. Mnohí bežci však nedajú dopustiť na bežecké podkolienky. „Tieto podkolienky sú kompresné, čiže sval je mierne siahnutý, čím sa výrazne urýchľuje regenerácia svalov po pretekoch či náročnom tréningu,“ hovorí zo skúseností tréner. Bežecké podkolienky sú teda vhodnou voľbou pre tých, ktorí behajú veľa a často, pretože ich nosenie odďaľuje svalovú únavu.
Bežecká podprsenka Supernova, mikina Aktiv, bežecké 3/4 legíny adizero, bežecké tenisky Energy Boost
Predchádzajúcre časti bežeckého seriálu pre začiatočníkov
Ako začať behať (1. časť): Prečo si vybrať práve beh?
Ako začať behať (2. časť): Praktické rady a tipy pre začiatočníkov
Ako začať behať (3. časť): Naučte sa pri behu správne dýchať
Ako začať behať (4. časť): Strava a pitný režim
Ako začať behať (5. časť): Oblečenie pri behu