5 chýb, ktorých sa dopúšťame pri bežeckom tréningu
Chyby pri behu robia najmä začiatočníci. Vyhnite sa im a beh sa stane vašou srdcovou záležitosťou.
Možno aj vy ste počúvali nadšené rozprávanie niektorého zo svojich blízkych, ktorý sa rozhodol, že začne behať. Lenže po niekoľkých dňoch zavesil beh na klinec s odôvodnením, že to nie je šport pre neho. Pravda je taká, že beh je pre každého. Je to úžasný a hlavne človeku prirodzený pohyb. Ak začnete s rozumom, zamilujete si ho. Preto neriskujte a vyhnite sa začiatočníckym omylom. Ktoré sú to?
Rozohriatie, strečing a bežeckú abecedu považujete za zbytočný luxus
Každý skúsený bežec vám povie, že dôkladná rozcvička je základ. Má vplyv na výkon, znižuje riziko zranenia a tiež urýchľuje proces regenerácie. Ak sa jej nebudete venovať, s najväčšou pravdepodobnosťou vás hneď na začiatku odradí poriadna svalová horúčka. Preto si na začiatku doprajte 10-minútové rozklusanie, 5-minútový dynamický strečing a po ňom bežeckú abecedu.
Odporúčame prečítať: Strečing pred behom
Chýbajú vám potrebné informácie
Je pravda, že beh je nenáročnou pohybovou aktivitou. Stačí si obuť tenisky a behať. V praxi to však až takto jednoducho nefunguje. Začiatočníci najčastejšie precenia svoje schopnosti, teda behajú príliš rýchlo, často alebo si zvolia náročnú trasu. Po niekoľkých tréningoch sa pre nich stáva beh nočnou morou a končia s ním. Ďalej začínajúci bežci podceňujú správnu techniku behu a sledovanie pulzovej frekvencie. Čo s tým? Je vhodné mať na začiatku o behu aspoň nejaké informácie, poriadiť sa s niekým skúsenejším alebo trénerom.
Odporúčame prečítať: Sledujte pri behu pulzovú frekvenciu a schudnete
Strava a pitný režim sú pre vás nepodstatnou záležitosťou
Najčastejšie bežci začiatočníci zabúdajú na dostatočný pitný režim pred, počas a po tréningu. Ak telu chýbajú tekutiny, dostaví sa dehydratácia s nepríjemnými príznakmi. Na nedostatok tekutín si treba dať pozor hlavne v letných dňoch. Pri dlhších a náročnejších behoch je nevyhnutné správne doplniť energiu aj formou jedla. Strava má vplyv nielen na výkon, ale aj proces regenerácie a vôbec celkové zdravie bežca.
Odporúčame prečítať: Výkon i regeneráciu ovplyvňuje i jedlo po behu
Nesprávna technika behu a dýchanie
Ak máte pri behu nesprávnu techniku, trpí pohybový aparát. V dlhodobejšom horizonte sa to prejaví napríklad svalovou dysbalanciou a s ňou súvisiacou bolesťou. Od dýchania závisí okysličovanie a zásobovanie tela živinami. Ak nedýchate správne, môže sa objaviť pichanie v boku či pocity na vracanie.
Odporúčame prečítať: Netrápte svoje telo nesprávnym dýchaním
Jednoduchý návod na to, ako pri behu dýchať, nájdete aj v našom videu:
Nevhodné oblečenie a obuv
Ak ešte nie ste rozhodnutí, či sa chcete behu venovať pravidelne, postačí vám pohodlné oblečenie a bežná športová obuv. No ak to myslíte s behom vážnejšie, oplatí sa investovať do kvalitných bežeckých topánok a športového oblečenia. Vyhnete sa zraneniam, nepríjemným pľuzgierom, bolestiam kĺbov či chrbta.