3 veci, na ktoré si treba dať pozor pri športovaní v zime
Zimné športy majú svoje čaro, ale sú spojené aj so zvýšeným rizikom úrazu či vznikom omrzlín.
Pravidelný pohyb má mnoho zdravotných prínosov nielen pre telo, ale aj pre dušu. Pri športovaní v zime by sme však mali byť opatrnejší, pretože je tu väčšie riziko vzniku zranenia, omrzlín a aj nepríjemného prechladnutia.
Úrazy
Aj pri športovaní v zime platí, že opatrnosti nie je nikdy dosť. Zvýšené riziko úrazov hrozí najmä pri zimných športoch. Môžu za to nielen sneh a ľad, ale často aj podcenenie správnej techniky vykonávaného zimného športu, nevyužívanie ochranných pomôcok (chrániče, prilba), zvýšená únava či nedostatok tolerancie k ostatným na svahu a na ľade.
K vzniku zranenia dochádza aj v dôsledku podcenenia rozohriatia a strečingu pred pohybovou aktivitou. Natiahnutie svalov pripraví organizmus na záťaž a zároveň podporí výkon. Pred lyžovaním či korčuľovaním sa odporúča vykonať dynamický strečing.
Odporúčame prečítať: Chystáte sa lyžovať? Nezabudnite na rozcvičku!
Omrzliny
Prevenciou omrzlín je používanie vhodného športového oblečenia a obuvi, ktoré majú funkčné vlastnosti. To znamená, že spoľahlivo odvádzajú vlhkosť a udržiavajú teplo. V zimných mesiacoch sa odporúča oblečenie vrstviť. Nevyhnutné je chrániť odkryté časti tela (krk, ruky, hlava), ktoré sú na vznik omrzlín náchylné.
Treba myslieť na to, že omrzliny nevznikajú iba vtedy, keď sú vonku teploty hlboko pod bodom mrazu. Často stačí dážď či vietor. Počiatočnými príznakmi sú pocity chladu a stuhnutosti. Ak ich pocítite, nepodceňujte ich a choďte do tepla a dodajte telu tekutiny. Vyhnete sa tak vážnejším zdravotným komplikáciám.
Odporúčame prečítať: Športujete v zime? Pozor na omrzliny?
Prechladnutie
Na príchod chladných dní reaguje aj ľudské telo. Imunitný systém nie je taký odolný voči baktériám a vírusom ako v iných mesiacoch. Preto je napríklad lepšie pri športovaní dýchať nosom. Ak dýchate ústami, do tela sa dostávajú spolu so studeným vzduchom baktérie a vírusy, ktoré môžu spôsobiť zdravotné ťažkosti.
Nevyhnutnosťou je posilňovanie imunitného systému napríklad vhodnou stravou, ktorá je bohatá na vitamíny (C, D, E) a minerály (selén, zinok). Dennodenne si doprajte 5-6 porcií ovocia a zeleniny. Skvelou voľbou sú ovocné a zeleninové šťavy alebo smoothies. Imunitu podporujú aj potraviny ako zázvor, cesnak, cibuľa, med či škorica. Podstatnú úlohu zohráva i spánok či pravidelná pohybová aktivita.