Chystáte sa lyžovať? Nezabudnite na rozcvičku!
Ak sa pred lyžovačkou rozcvičíte, nielenže znížite riziko prípadného zranenia, ale aj podporíte výkon a rýchlejšie sa zregenerujete.
Zimné športy sú fyzicky náročné a to hlavne pre tých, ktorí počas roka nešportujú a venujú sa napríklad iba lyžovaniu v zime. Mnohí si to však neuvedomujú a podceňujú úvodné rozohriatie a strečing, ktoré je potrebné absolvovať pred pohybovou aktivitou. Vrhnú sa do lyžovačky plnou parou, čím sa však zvyšuje riziko zranenia i pretrénovania. Primerane vykonaný strečing teda znižuje výskyt prípadného úrazu a svalovej horúčky, zlepšuje koordináciu, podporuje výkon a pomáha urýchľovať regeneráciu svalstva po lyžovaní.
Rozcvička na svahu
Dôsledné rozohriatie organizmu pred pohybovou aktivitou je prevenciou zranenia obzvlášť v zimných mesiacoch, pretože svaly sú „studené“ a potrebujú dlhší čas na to, aby sa rozohriali a boli pripravené na záťaž. S rozcvičovaním organizmu začíname pomaly a postupne intenzitu zvyšujeme. Týmto pravidlom sa neskôr riadime aj pri spúšťaní sa zo svahu, čiže najprv volíme pomalšie tempo a menej náročný svah.
Mnohí zabúdajú na to, že rozohriatie tela je potrebné absolvovať aj po dlhšej prestávke, počas ktorej si dopriali čaj či teplé jedlo.
Tipy na rozcvičku pred lyžovaním
Ak máte svah v tesnej blízkosti ubytovacieho zariadenia, pokojne si ju doprajte v interiéri. V prípade, že do lyžiarskeho strediska cestujete autom, rozohriatiu sa venujte až priamo na svahu.
Skôr ako sa pustíte do vykonávania strečingových cvikov, rozohrejte organizmus napríklad niekoľkominútovým poklusom na mieste. Až potom vhodnými cvikmi precvičte svaly stehien, zadku, lýtok, trupu, ramien i krku. V jednotlivých pozíciách sa snažte vydržať 15-20 sekúnd. Myslite na to, že pohyby majú byť jemné a plynulé, vyhnite sa „trhavým“ pohybom. Strečing by ste mali cítiť, no bolesť nesmie byť nepríjemná.