Ako sa pripraviť na beh po snehu a v zime
Na beh po snehu by sme mali byť pripravení a vhodne vybavení.
V zime sa môžete behu venovať tak isto ako počas celého roka. Základom je správne oblečenie a obuv. Pozor si treba dávať i na nástrahy terénu. Vhod vám príde aj niekoľko tipov a trikov, ktoré vám beh v snehu a mraze uľahčia, urobia ho bezpečnejším i príjemnejším.
Tipy a triky na beh v snehu
Beh v snehu je nezabudnuteľným športovým zážitkom. Endorfíny v spojení so zasneženou krajinou vyvolávajú v každom bežcovi úžasné pocity. Ako si beh v snehu dokonale užiť? Určite treba myslieť na bezpečnosť. Vždy je lepšie behať po poľných či menej frekventovaných cestách, pretože nánosy snehu na cestách komplikujú situáciu aj vodičom, čo môže byť nebezpečné i pre vás ako bežca.
Samozrejme, behať treba za dobrej viditeľnosti, aby ste vedeli odhadnúť nástrahy terénu. Na ujazdenom snehu hrozí väčšie riziko pošmyknutia a úrazu. Ak je to možné, behajte radšej po čerstvo napadnutom snehu. Zvoľte rovnomerné, pomalšie tempo a kratšie kroky.
Beh v zime a snežnice
Bezpečnosť i komfort pri behu v snehu zvyšuje použitie snežníc. Na trhu je dostupných niekoľko typov. Na krátke behy v nenáročnom teréne postačia jednoduché snežnice, ktoré majú nízku váhu a sú cenovo najdostupnejšie. Na behy na väčšie vzdialenosti a v náročnom teréne treba voliť technické snežnice, ktoré majú okrem predného drapáku napríklad i bodce a ďalšie súčasti zabraňujúce pošmyknutiu. Snežnice sú dostupné v rozličných veľkostiach, s odlišným upínaním, váhou a pod.
Nepodceňujte oblečenie ani obuv
Aj pri behu v zime sa môžete cítiť sexi a pohodlne. Športové oblečenie sa vyrába z kvalitných materiálov, ktoré nielen skvelo hrejú, ale aj odvádzajú vlhkosť. Čo je základom pri oblečení v zime? Nevyhnutné je oblečenie vrstviť! Priamo na tele by mala byť vrstva, ktorá dokonale odvádza od tela pot. Najčastejšie je zhotovená zo syntetického materiálu. Stredná vrstva, ktorá sa nazýva aj izolačná, je určená na odvádzanie vlhkosti od pokožky a tiež príjemne hreje. Úlohou vonkajšej vrstvy je chrániť pred nepriazňou počasia. Je odolná voči snehu, dažďu i vetru.
V zime si extra pozornosť pri behu zaslúžia aj odhalené časti tela, preto je nevyhnutné hlavne pri mínusových teplotách, snežení či silnom vetre chrániť hlavu, krk a ruky. To znamená, že vo vašej bežeckej výbave by sa mala nachádzať čiapka, šál i rukavice. Na tvár si nezabudnite naniesť krém a v bežeckej bunde noste balzam na pery.
Pri behu v teréne, ktorý môže byť mokrý, zasnežený, zľadovatený či plný blata, sú alfou i omegou kvalitné bežecké topánky. Ak je zima príliš tuhá, zvoľte krosové (trailové) topánky, ktoré zvládnu nástrahy terénu i počasia lepšie ako bežne používaná bežecká obuv. Samozrejme, pokiaľ uznáte za vhodné, behať môžete i naďalej v klasických bežeckých topánkach. Nezabudnite však použiť impregnačný sprej a športové ponožky!
Čomu treba venovať zvýšenú pozornosť pri zimnom behu?
Základom je úvodná rozcvička. V rámci nej si doprajte napríklad rozohriatie po schodoch a dynamický strečing. Dôležitý je tiež dostatočný pitný režim pred behom i po behu. V prípade dlhšej vzdialenosti si pribaľte fľašku s vodou.