Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom!

Garderóba bežkyne ako motivácia pre výkon

Janka Chocholová

Žien ako bežkýň v posledných rokoch pribúda. Rovnako je možné dostať širokú ponuku oblečenia, ktoré sa orientuje na funkčnosť a technické vlastnosti používaných materiálov. A tiež na módu v tomto bežeckom svete.

Garderóba bežkyne ako motivácia pre výkon
21. MAR 2017

Žien ako bežkýň v posledných rokoch pribúda. Rovnako je možné dostať širokú ponuku oblečenia, ktoré sa orientuje na funkčnosť a technické vlastnosti používaných materiálov. A tiež na módu v tomto bežeckom svete.

Česká blogerka a bežkyňa Soňa Kotulková behá rada a často, preto dbá aj na vzhľad: „Oblečenie musí byť funkčné, čo znamená, že odvádza pot, rýchlo schne, nederie pokožku a v zime zahrieva. A keďže som žena, chcem pri behu vyzerať pekne. Keď sa tak aj cítim, mám lepšiu náladu, som spokojnejšia, sebavedomejšia a behanie mi lepšie ide.“

Behanie v sukni

Sukňa je ženský atribút. Pre behanie je možnosť dostať sukne so všitými krátkymi elastickými nohavicami, takže poskytujú diskrétnosť pri rozcvičovaní a pohybe. Sú šité z elastického materiálu s plochými švami, takže nikde nedrú a materiál nesťahuje. Dokonca majú aj malé zadné vrecko.

Čelenka do vlasov

Čelenka vo vlasoch nielen pekne vyzerá, ale udržuje vlasy tam, kde majú byť. Nepadajú do očí a nelepia sa na tvár. Čelenka však nesmie nikde tlačiť a musí držať na mieste. K dispozícii sú v rôznych dizajnoch a so silikónovým pásikom alebo nastaviteľným elastickým pruhom pre komfortné nosenie.

Nápadité vzory

Na behanie sú veľmi obľúbené legíny pre mnoho žien. Sú prispôsobené aj počasiu, na zimu klasické dlhé s vyšším pásom, aby ochránili pred ochoreniami a v lete možno nosiť krátke do pol stehien. Okrem čiernych sú dostupné aj farebné a s výraznými vzormi. Nápaditý dizajn dokáže u bežkýň opticky trochu zakamuflovať telesný objem. Legíny určené na behanie sú prispôsobené tak, že dobre odvádzajú pot, rýchle schnú a ani po niekoľkých mesiacoch na slnku nemenia svoj odtieň. Navyše sú tiež vyrábané z pohodlného materiálu, ktorý padne ako druhá koža.

Ochrana proti vetru a dažďu

Pretože už väčšina žien dodržiava pravidelné behanie počas celého roka a za každého počasia, tak je vhodné nosiť počas jesene a zimy tenkú funkčnú vetrovku a vyhnúť sa tak premoknutiu a premrznutiu. Vhodná je ultraľahká, ktorá sa dá poskladať a vzadu má vetracie zóny, takže skvele odvádza vlhkosť od tela. Samozrejme, netreba zabúdať na reflexné pásiky, keď sa vonku zotmie.

Ako oblečenie nosiť?

Pri bežeckom oblečení je pravidlom a dobrou radou pre celkový vzhľad, že nápadný by mal byť iba jeden prvok. Preto napríklad, keď zvolíme farebné legíny alebo sukňu, ostatné oblečenie by sme mali vybrať jednofarebné. Avšak stále je možnosť kombinovať viacero farieb. Obľúbenými sú napríklad neónové farby. Pri behu je príjemné, keď je žena nápadná a je ju aj lepšie vidieť na miestach, kde je hustejšia doprava.

Pre behanie sú vhodné časti odevu z prírodného materiálu. Funkčné elastické oblečenie by malo byť vhodnou voľbou, no, samozrejme, treba brať ohľad aj na počasie. V zásade by sme nemali však zabúdať, že oblečenie a obuv má byť kvalitné a poskytovať potrebnú pomoc pri bežeckej námahe.

Zdroj: adidas.sk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako nám pomôžu závažia pri behu?Ako nám pomôžu závažia pri behu?

Pravidelne behávate a uvažovali ste, že si beh spestríte záťažou? V dnešnej dobe je možné dostať závažia rôznych tvarov a hmotnosti.

 

Chcete behať rýchlejšie? neopomínajte v tréningu týchto 5 cvikovChcete behať rýchlejšie? Neopomínajte v tréningu týchto 5 cvikov

Ak chcete byť skutočne dobrým bežcom, tak iba behať nestačí! 

 

3 nesprávne návyky bežcov začiatočníkov i pokročilejších3 nesprávne návyky bežcov začiatočníkov i pokročilejších

Už Platón povedal, že „víťazstvo nad sebou samým je to najväčšie zo všetkých víťazstiev“. Ak ste sa aj vy rozhodli zvíťaziť nad svojou pohodlnosťou a venujete sa behu, dajte si pozor na niekoľko bežeckých chýb.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Garderóba bežkyne ako motivácia pre výkon

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.