TU nájdeš vyše 100 tréningov už za 6,50 € mesačne

Tuk na bruchu: Ako sa ho zbaviť stravou?

Tuk na bruchu je špecifický v tom, že nielen nepekne vyzerá, ale je aj signálom zvýšeného rizika vzniku civilizačných ochorení. 

Tuk na bruchu: Ako sa ho zbaviť stravou?
5. JUN 2015

Keby existovala zázračná pilulka, ktorá by nás dokázala zbaviť prebytočných tukových  zásob na bruchu, väčšina z nás by po nej bez váhania siahla. Dôvod je prostý. Z brucha sa zhadzuje najťažšie. Bohužiaľ, čarovný elixír na redukciu tuku na bruchu neexistuje, a preto je nutné zmeniť stravovacie zvyklosti a cvičiť. Dobrou správou však je, že trpezlivosť ruže prináša. Vhodne zvolený jedálny lístok a pohybová aktivita sú silnými zbraňami. Nefungujú okamžite, ale spoľahlivo.

Iba z brucha sa schudnúť nedá

Domnievať sa, že schudnúť sa dá iba z brucha, je mylné. V tomto smere nepomôže ani „brušákovanie“ od rána do večera, ani ďalšie rýchle či „zázračné“ metódy. „V prvom rade je potrebné uvedomiť si, že tuk sa redukuje kontinuálne. Nedá sa telu prikázať, aby spaľovalo tuk iba vo viscerálnej oblasti. Preto ak chce niekto zhodiť tuk z brucha, musí postupovať tak, ako pri akomkoľvek inom chudnutí,“ tvrdí výživový poradca Libor Javro.

Ako na to? Mark Sisson, autor viacerých kníh o výžive i cvičení, bežec a triatlonista, je toho názoru, že až 80 percent úspechu pri znižovaní telesného tuku určuje strava. Zvyšných 20 percent závisí od správneho cvičenia, zdravých návykov a genetických faktorov. Zdravá a vyvážená strava je teda aj pri znižovaní telesného tuku základ. „Mať optimálny a vyvážený jedálny lístok s pravidelnou stravou, konzumovať správne potraviny, s ktorými dokáže telo počas dňa optimálne fungovať, je základ. Ďalej je nevyhnutné vedieť, aké potraviny konzumovať pri cvičení, na raňajky a najmä na večeru a, samozrejme, v akom množstve,“ radí Libor Javro a pripomína, že do tréningového plánu je vhodné zaradiť aj vhodné cvičenie.

5 rýchlych tipov na redukciu brušného tuku stravou

  • Dbajte na to, aby príjem vašej energie bol nižší ako výdaj. Docielite to buď znížením prijatej energie formou stravy, alebo zvýšením pohybovej aktivity.
  • Vyhýbajte sa rafinovanému cukru, ktorý je jednou z hlavných príčin nadváhy, obezity i civilizačných ochorení. So znižovaním nezdravých jednoduchých sacharidov v strave začínajte postupne. Menej slaďte, využívajte zdravšie alternatívy, čítajte etikety potravín.
  • Jedzte pravidelne v malých dávkach. Pokojne aj 5-6 ráz denne.
  • Pite dostatočné množstvo tekutín počas celého dňa. Preferujte čistú vodu. Pitný režim môžete doplniť aj minerálnymi vodami, bylinkovými čajmi alebo riedenými ovocnými či zeleninovým šťavami.
  • Do jedálneho lístka zaraďte viac zdravých tukov, proteínov a vlákniny. Za vhodné zdroje tukov sú považované panenské oleje, orechy či semená. Proteíny môžete získať nielen z mäsa, ale aj vajíčok, mliečnych výrobkov, strukovín alebo celých zŕn. Za výborné zdroje vlákniny je považovaná zelenina, ovocie (preferujte ho do obeda alebo v čase okolo pohybovej aktivity), strukoviny, semiačka a celé zrná.

Ľudia, ktorí čítali tento článok, sa tiež zaujímajú o:

Pre akčné dievčatá: formujeme brucho. ideš do toho tiež?Formujeme brucho. Ideš do toho tiež? 

 

 

Spracované v spolupráci s výživových poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tuk na bruchu: Ako sa ho zbaviť stravou?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 3257
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.