Pravidelným behom proti nadváhe i obezite?
USA, Európa, Mexiko i krajiny Blízkeho východu valcuje epidémia obezity. Svetová zdravotnícka organizácia nedávno informovala, že počet obéznych sa za posledných tridsať rokov skoro zdvojnásobil!
Môže za to hlavne konzumácia potravín s vysokým obsahom tuku a cukru a, samozrejme, nedostatok pohybu. Práve pravidelné cvičenie je jedným z najlepších spôsobov, ako nadváhe a obezite predchádzať, alebo ju riešiť (v kombinácii s vyváženou stravou, ktorá je nevyhnutnosťou). V rámci pohybu sú dôležité aj aeróbne aktivity. Jednou z účinných v tomto smere je i beh.
Beh nie je iba pre štíhlych
Ak sa bojíte postaviť na váhu, desí vás obraz, ktorý vidíte v zrkadle, a navyše sa začínajú ozývať zdravotné ťažkosti, zamyslite sa. Nadváha a obezita nie je len estetickým problémom, ktorý má vplyv na sebavedomie. Ide predovšetkým o zdravotný problém vyvolávajúci rad ďalších ťažkostí. Nenechajte to len tak! Začnite malými, ale podstatnými zmenami. Čo poviete na pravidelný beh?
Akčný plán pre ľudí s nadváhou a obezitou
- V prvom rade navštívte svojho lekára a oboznámte ho so svojím zámerom začať behať. V prípade vyššej nadváhy a obezity tento krok v žiadnom prípade nevynechávajte!
- Ak neviete, ako začať, zverte sa do rúk odborníka. Zostaví vám vhodný tréningový plán, pomôže vám so správnou technikou behu i zložením jedálnička.
- Začínajte pomaly a postupne. Niekoľkokrát to týždňa si doprajte krátke prechádzky v rýchlejšom tempe. Ak po určitom období zvládnete súvislú svižnú chôdzu v trvaní jednej hodiny, nastal čas zamýšľať sa nad zaradením behu do tréningového plánu.
- Začínajte pozvoľna, striedajte rýchlu chôdzu s úsekmi behu. Neskôr sa pri súvislom behu riaďte tzv. „talk testom“, teda behajte v tempe, pri ktorom môžete pohodlne konverzovať.
- Po určitom čase poctivého tréningu môžete prejsť na beh v intenzite 60-70 percent maximálnej pulzovej frekvencie v trvaní 45 minút aspoň trikrát do týždňa. Týmto spôsobom zaručene schudnete, avšak za predpokladu, že aspoň minimálne pozmeníte i svoje stravovacie návyky.
Odporúčame prečítať: Ako behať, keď chcem schudnúť?
Beháte a nechudnete? Pozor na tieto chyby
- Behom spálite slušné množstvo kalórií i tuku, preto si dajte pozor na to, čo po tejto pohybovej aktivite skonzumujete.
- Pri chudnutí je dôležité, koľko času behu venujete. Ak chcete schudnúť, je potrebné, aby beh trval aspoň 45 minút, pretože vtedy dochádza hlavne k spaľovaniu tuku. Vždy je lepšie behať trikrát týždenne po 45 minút ako päťkrát do týždňa po 20 minút.
- Pozor, organizmus si po určitom čase na pohybovú aktivitu zvykne a metabolizmus sa spomalí. Stane sa tak vtedy, ak beháte stále tú istú trasu v rovnakom čase a intenzite. Metabolizmus môžete opätovne nakopnúť tak, že začnete behať do kopca, poprípade si občas „doprajete“ intervalový tréning.
- Riadite sa pri meraní svojich výsledkov len váhou? Nerobíte dobre. Doplňte tento spôsob o meranie telesných partií a tiež pravidelne kontrolujte svoj obraz v zrkadle. Môže sa stať, že vaša hmotnosť sa nezmení, poprípade mierne narastie, ale centimetre budú zázračne ubúdať vďaka behu.