Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Ovládate základné princípy pilatesu?

J. H. Pilates sa snažil o to, aby toto cvičenie bolo zamerané na zjednotenie tela, mysle a ducha, a kvôli tomu definoval základné princípy pilatesu. 

Ovládate základné princípy pilatesu?
23. FEB 2017

Aj vďaka nim je pilates jedinečným cvičením, ktorému holdujú státisíce ľudí po celom svete a dosahujú skvelé výsledky nielen po fyzickej, ale aj duševnej stránke. Pri pravidelnom cvičení pilatesu dochádza k posilneniu a zoštíhleniu svalov, zlepšeniu držania tela, eliminácii tukových zásob, odstráneniu svalovej nerovnováhy a bolestí pohybového aparátu, a takisto sa človek naučí lepšie zvládať stres, a cvičenie mu dodá energiu.

Chcete získať čo najviac benefitov z cvičenia pilatesu? Potom nezabúdajte na dodržiavanie niekoľkých pilates princípov, bez ktorých by pilates nebol pilatesom. Kľúčových je šesť, teda dýchanie, precíznosť, centrum tela, plynulosť, kontrola a sústredenie.

Zásady cvičenia pilatesu

Dýchanie

Pri cvičení pilatesu je kladený veľký dôraz na správne dýchanie, ktoré by malo byť hlboké a kontrolované, a takisto zosúladené s pohybom. Hlboké dýchanie má schopnosť stimulovať krvný obeh a eliminuje svalové napätie. J. H. Pilates považoval správne dýchanie za jeden z kľúčových princípov cvičenia, ktoré vytvoril.

Precíznosť (dôkladnosť prevedenia)

Pri tomto princípe platí jednoduché pravidlo – dôležitá je kvalita vykonaných cvikov a nie kvantita, čiže lepšie je vykonať tri precízne opakovania jedného cviku ako desať nedbalých.

Centrum tela (power house)

Pri cvičení pilatesu je potrebné vychádzať z toho, že všetky pohyby vychádzajú zo stredu tela. Teda dôležité je do cvičenia zapájať nielen vonkajšie, ale aj vnútorné svaly, teda svaly brucha, chrbta, panvy a zadku. Pilates ich jednoducho zhrnul do pojmu „power house“, alebo centrum tela. Jedná sa o svaly, ktorým sa pri iných cvičeniach často nevenuje dostatok pozornosti, hoci sú kľúčové pre správne držanie tela a poskytujú stabilitu chrbtu i vnútorným orgánom. 

Plynulosť

Pri cvičení pilatesu je potrebné dbať na to, aby boli jednotlivé pohyby plynulé, vďaka čomu sa znižuje riziko vzniku zranenia. Spojením hlbokého dýchania a princípu plynulosti dochádza k navodeniu pocitov pohody. Okrem toho táto zásada upozorňuje na to, že jednotlivé pilates cviky na seba nadväzujú.

Riadenie pohybu (kontrola)

Každý jeden pohyb vykonaný v rámci cvičenia pilatesu musí byť plne kontrolovaný, čiže presný. Teda je potrebné ovládať techniku každého cviku a vedome kontrolovať, či ho vykonávame správne.

Koncentrácia (sústredenie)

Sústredenie sa na pohyb nám prináša nielen uvedomenie si svojho tela a toho, čo vykonáva, ale aj odreagovanie sa od starostí. V rámci tohto princípu dosiahneme spoluprácu medzi telom a mysľou. 

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Je joga vhodným kompenzačným cvičením pre bežcov?Je joga vhodným kompenzačným cvičením pre bežcov?

„Joga tiež posilňuje pomocné, často zanedbávané svalstvo. Aj základné pozície pomôžu spevniť členky, kolená a držanie celého tela,“ hovorí inštruktorka jogy a hobby bežkyňa Daniela Lászlová. 

 

Power joga je osobná voľba, ktorá formuje telo a učí sebareflexiiPower joga je osobná voľba, ktorá učí sebareflexii a formuje telo

Je považovaná za štýl jogy, ktorý ulahodí dnešnej modernej žene. Je vhodná aj na chudnutie a v čom všetkom nám pomôže? Prezradí inštruktorka Oľga Končická. 

 

FOTO: máme dôkazy, že pilates je (nielen) cesta k sexi figúreFOTO: Máme dôkazy, že pilates je cesta aj k sexi figúre

Pilates je pôvodne rehabilitačné cvičenie, ktoré si väčšinou spájame s odstraňovaním svalovej nerovnováhy. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ovládate základné princípy pilatesu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.