Ovládate základné princípy pilatesu?
J. H. Pilates sa snažil o to, aby toto cvičenie bolo zamerané na zjednotenie tela, mysle a ducha, a kvôli tomu definoval základné princípy pilatesu.
Aj vďaka nim je pilates jedinečným cvičením, ktorému holdujú státisíce ľudí po celom svete a dosahujú skvelé výsledky nielen po fyzickej, ale aj duševnej stránke. Pri pravidelnom cvičení pilatesu dochádza k posilneniu a zoštíhleniu svalov, zlepšeniu držania tela, eliminácii tukových zásob, odstráneniu svalovej nerovnováhy a bolestí pohybového aparátu, a takisto sa človek naučí lepšie zvládať stres, a cvičenie mu dodá energiu.
Chcete získať čo najviac benefitov z cvičenia pilatesu? Potom nezabúdajte na dodržiavanie niekoľkých pilates princípov, bez ktorých by pilates nebol pilatesom. Kľúčových je šesť, teda dýchanie, precíznosť, centrum tela, plynulosť, kontrola a sústredenie.
Zásady cvičenia pilatesu
Dýchanie
Pri cvičení pilatesu je kladený veľký dôraz na správne dýchanie, ktoré by malo byť hlboké a kontrolované, a takisto zosúladené s pohybom. Hlboké dýchanie má schopnosť stimulovať krvný obeh a eliminuje svalové napätie. J. H. Pilates považoval správne dýchanie za jeden z kľúčových princípov cvičenia, ktoré vytvoril.
Precíznosť (dôkladnosť prevedenia)
Pri tomto princípe platí jednoduché pravidlo – dôležitá je kvalita vykonaných cvikov a nie kvantita, čiže lepšie je vykonať tri precízne opakovania jedného cviku ako desať nedbalých.
Centrum tela (power house)
Pri cvičení pilatesu je potrebné vychádzať z toho, že všetky pohyby vychádzajú zo stredu tela. Teda dôležité je do cvičenia zapájať nielen vonkajšie, ale aj vnútorné svaly, teda svaly brucha, chrbta, panvy a zadku. Pilates ich jednoducho zhrnul do pojmu „power house“, alebo centrum tela. Jedná sa o svaly, ktorým sa pri iných cvičeniach často nevenuje dostatok pozornosti, hoci sú kľúčové pre správne držanie tela a poskytujú stabilitu chrbtu i vnútorným orgánom.
Plynulosť
Pri cvičení pilatesu je potrebné dbať na to, aby boli jednotlivé pohyby plynulé, vďaka čomu sa znižuje riziko vzniku zranenia. Spojením hlbokého dýchania a princípu plynulosti dochádza k navodeniu pocitov pohody. Okrem toho táto zásada upozorňuje na to, že jednotlivé pilates cviky na seba nadväzujú.
Riadenie pohybu (kontrola)
Každý jeden pohyb vykonaný v rámci cvičenia pilatesu musí byť plne kontrolovaný, čiže presný. Teda je potrebné ovládať techniku každého cviku a vedome kontrolovať, či ho vykonávame správne.
Koncentrácia (sústredenie)
Sústredenie sa na pohyb nám prináša nielen uvedomenie si svojho tela a toho, čo vykonáva, ale aj odreagovanie sa od starostí. V rámci tohto princípu dosiahneme spoluprácu medzi telom a mysľou.
Zdroj foto: pixabay.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Je joga vhodným kompenzačným cvičením pre bežcov?
„Joga tiež posilňuje pomocné, často zanedbávané svalstvo. Aj základné pozície pomôžu spevniť členky, kolená a držanie celého tela,“ hovorí inštruktorka jogy a hobby bežkyňa Daniela Lászlová.
Power joga je osobná voľba, ktorá učí sebareflexii a formuje telo
Je považovaná za štýl jogy, ktorý ulahodí dnešnej modernej žene. Je vhodná aj na chudnutie a v čom všetkom nám pomôže? Prezradí inštruktorka Oľga Končická.
FOTO: Máme dôkazy, že pilates je cesta aj k sexi figúre
Pilates je pôvodne rehabilitačné cvičenie, ktoré si väčšinou spájame s odstraňovaním svalovej nerovnováhy.