Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Je vonku poľadovica? Dajte si do tela na bežeckom páse

Ak je vonku teplota hlboko pod nulou a cesty sú zľadovatené, neznamená to, že sa musíte behu vzdať alebo čakať do jari.

Je vonku poľadovica? Dajte si do tela na bežeckom páse
18. JAN 2017

Stačí zájsť do fitcentra a zabehať si na bežeckom páse. Aj pri behu v interiéri sa môžete poriadne zapotiť, zároveň je dobrou zmenou a vyhnete sa nebezpečenstvám, ktoré na vás striehnu vonku počas zimného behu. „Bežecký pás odporúčam tým, ktorí majú problém s behom vonku pri veľkých mrazoch, poľadovici a nevhodnom osvetlení v mieste bydliska. Takisto ho ocenia začiatočníci alebo bežci, ktorí boli zranení, a nechcú riskovať na nie ideálnom zimnom bežeckom teréne,“ radí bežecký tréner Marek Vojník.

Beh na bežeckom páse je skvelý pre začiatočníkov

Ak ste si dali predsavzatie, že začnete s behom, a počasie vám nepraje, nečakajte do jari. Začnite s behom na bežeckom páse. „Ako tréner nie som odporca tréningov na bežeckom páse. Začiatočníkom bežecký pás vrelo odporúčam, lebo na páse vieme presne určiť tempo, v akom má začiatočník behať. Na páse si presne zvolíme bežecké tempo, čiže nehrozí riziko ,prepálenia᾿ tréningu. Na to, aby sme vyrovnali prírodné podmienky, tak na páse si navolíme sklon 0,5 – 1 %, pričom ak nie sme zvyknutí na behanie na páse, tak sa sústredíme na bežecký pohyb a držíme sa v jednej línii,“ radí odborník.

Neviete, ako začať? Určite máte vo svojom okolí skúseného trénera, ktorý vám poradí aj v tomto smere. „Ak ma požiada o pomoc začiatočník, v prvom rade urobím diagnostiku a následne formou záťažového testu určím hranice, resp. pásma, v ktorých by sa mal zverenec pohybovať. Najčastejšie používam laktátový test, ktorým presne určím hranice tréningovej záťaže. Nuž a ako som už povedal, pre začiatočníka je jednoduché dodržiavať určené tempo práve na bežeckom páse, kde si ho navolí a potom sleduje len vývoj pulzu,“ hovorí Marek Vojník.

Na čo si dať pozor pri behu na bežeckom páse?

Začiatočníci by mali začínať pozvoľna, pretože ak to preženú, kvôli nechuti sa k behu vonku možno ani nedostanú. Takisto aj pri behu na bežeckom páse treba mať vhodnú bežeckú obuv. Samozrejmosťou je dopĺňanie tekutín. „Tým, že behanie vnútri má svoje špecifiká, telo sa zvykne skôr prehrievať – tým sa viac potíme. Teda je dôležité mať poruke tekutiny a pravidelne sa občerstvovať. Netreba zabúdať na to, že musíme prijať minimálne 1,5 násobok tekutín, ktoré vypotíme počas tréningu,“ dodáva tréner.

Spracované v spolupráci s bežeckým trénerom Marekom Vojníkom z www.itrener.sk.

Zdroj: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

Vyberáme si bežecké tenisky na zimu. na čo nezabudnúť?Vyberáme si bežecké tenisky na zimu. Na čo nezabudnúť?

Ak je zima suchá, na beh nám postačia bežné bežecké tenisky. Čo však v prípade, že vonku vládne sneh a mráz? Poradí skúsený bežecký tréner Marek Vojník.  

 

Beh večer má svoje výhody. prečo mu dať šancu?Beh večer má svoje výhody. Prečo mu dať šancu?

Hoci sa s večerným behom v zime spája aj niekoľko rizík, stále prevládajú výhody nad nevýhodami. 

 

Omrzliny – ako si s nimi poradiť?Omrzliny – ako si s nimi poradiť?

Myslíte si, že vás sa vznik omrzlín netýka? Pravda je však taká, že nikdy neviete, kedy budete potrebovať v tomto smere pomoc vy alebo niekto z vašich blízkych. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Je vonku poľadovica? Dajte si do tela na bežeckom páse

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.