Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Jar sa pomaličky blíži. Prečo sa začať venovať behu?

Pravidelný pohyb prospieva nášmu telu i duši – posilňuje srdce, svaly, kosti a imunitu, pomáha lepšie zvládať stres a udržiavať si sexi figúru. 

Jar sa pomaličky blíži. Prečo sa začať venovať behu?
24. FEB 2017

Väčšina ľudí začína meniť svoj životný štýl vždy začiatkom roka, pretože je to spojené s novoročnými predsavzatiami. Ďalší boom chudnutia nastáva s blížiacou sa jarou a letom. S tým je spätá nielen zmena jedálnička, ale aj pravidelná pohybová aktivita. Ak premýšľate nad viacerými variantmi pohybu, medzi ktoré patrí aj beh, prinášame vám niekoľko zdravotných i praktických výhod, ktoré sa spájajú práve s týmto športom.

Výhody behu, ktoré stoja za zváženie

Prospieva srdcu a pomáha lepšie zvládať stres

Nie je žiadnym tajomstvom, že vyšším krvným tlakom či hladinou cholesterolu trpia už mladiství. Nehovoriac o tom, že kardiovaskulárnymi chorobami sú ohrození už mladí ľudia vo veku okolo tridsať rokov. Je to hlavne dôsledok sedavého spôsobu života, nezdravej stravy a stresu. Jednou z foriem účinnej prevencie je aj pravidelný beh. Podľa štúdie zverejnenej v Journal of American College of Cardiology majú tí, ktorí pravidelne behajú, až o polovicu menšiu šancu, že zomrú na srdcovocievne ochorenia.

Prináša šťastie, úspech a sebavedomie

Pri behu sa uvoľňujú hormóny šťastia, ktoré majú vplyv na našu náladu. Takisto pravidelné tréningy učia človeka pracovať na dosiahnutí stanovených cieľov, prekonávať prekážky a získať potrebný odstup, ktorý je nevyhnutný pri úspešnom riešení problémov. Beh ide ruka v ruke aj so zvýšením sebavedomia a tiež zlepšením stravovacích návykov. To všetko má vplyv na kvalitu osobného i pracovného života.

Posilňuje kosti

Pre silné kosti je dôležitý dostatočný prísun vápnika, fosforu, vitamínu D a tiež pravidelný pohyb. A podľa odborníkov z  The Medicine & Science in Sports & Exercise dokonca beh prospieva aj kĺbom. Do štúdie zapojili bežcov a tých, ktorí sa venovali chôdzi. Napodiv zistili, že bežci trpeli poškodením kĺbov menej ako chodci.

Pomáha schudnúť a vyformovať postavu

Pri behu sa dá spáliť 6 až 12 kcal za minútu v závislosti od intenzity i terénu. Okrem toho pomáha vyformovať svaly nôh a zadku, čo sú problematické oblasti u väčšiny žien. Pri dodržaní správnej techniky behu sa zapájajú aj svaly jadra.

Pri behu neexistujú limity na čas a miesto

Kým skupinové cvičenia alebo tréningy vo fitcentre prebiehajú v určitom čase, behať môžete kedykoľvek, kdekoľvek a za takmer každého počasia.

Je zadarmo

Na beh vám stačí športové oblečenie a bežecké tenisky. Odpadá teda pravidelné platenie vstupného, ako je to v prípade fitcentier či športových klubov. 

Zdroj foto: adidas.sk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Posilňovanie a lepší bežecký výkon? áno, ale treba si vybrať správnePosilňovanie a lepší bežecký výkon? Áno, ale treba si vybrať správne

Ani bežci by nemali v tréningovom pláne zabúdať na posilňovanie. Ktoré cviky sú vhodné? 

 

Riešite dilemu, čo jesť po behu? už nemusíte!Riešite dilemu, čo jesť po behu? Už nemusíte!

Jednou z chýb, ktorej sa bežci dopúšťajú, je nesprávne načasovanie a zloženie jedla po telesnej aktivite.

 

Vyzerajte pri behu ako bohyňa a cíťte sa ako v bavlnkeVyzerajte pri behu ako bohyňa a cíťte sa ako v bavlnke

Hovorí sa, že neexistuje „zlé počasie, iba zlé oblečenie“. Behať sa teda dá aj pri mínusových teplotách v prípade, že viete, čo na seba.  


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Jar sa pomaličky blíži. Prečo sa začať venovať behu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.