Chcete behať rýchlejšie? Neopomínajte v tréningu týchto 5 cvikov
Ak chcete byť skutočne dobrým bežcom, tak iba behať nestačí!
Je potrebné venovať sa aj kompenzačným cvičeniam, napríklad v podobe plávania, bicyklovania či body and mind cvičení (joga, pilates), a, samozrejme, posilňovaniu a cvikom na rovnováhu.
Čo sa týka posilňovania, pre bežcov sú vhodné komplexné cviky stimulujúce väčšiu časť svalových skupín, ako napríklad drepy, kľuky, mŕtve ťahy či výpady. Posilňovanie s vlastnou váhou alebo ľahšími závažiami by mal dobrý bežec absolvovať aspoň dva razy do týždňa. Pokojne ho môže zaradiť aj do bežeckého tréningu.
Cviky, ktoré z vás urobia rýchlejšieho bežca
Drepy s vyťahovaním činiek nad hlavu
Pri cviku sa zapájajú hlavne svaly stehien a zadku, ktoré sú pri behu kľúčové, ale aj svalstvo horných končatín. Tento cvik vám pomôže behať rýchlejšie a efektívnejšie aj v náročnejších terénoch, akým je napríklad beh do kopca.
Zdroj: youtube.com
Drep na jednej nohe (Single-Leg Squat)
Telo bežca, hlavne dolné končatiny, musia pri behu znášať niekoľkonásobnú hmotnosť. Preto je dôležité pripraviť ich na to aj cvičením vhodných posilňovacích cvikov, ktoré svaly dolných končatín nielen posilnia, ale aj eliminujú riziko zranenia.
Zdroj: youtube.com
Státie na jednej nohe
Beh v náročnejšom teréne je aj o udržaní rovnováhy a aj tú treba trénovať, napríklad státím na jednej nohe.
Zdroj: youtube.com
Zdvihy na hrazde
Pri behu je využívaná aj horná polovica tela. Ak ju z posilňovacieho tréningu vynecháte, môže sa vám to vypomstiť hlavne pri technicky náročných behoch. Zhyby sa odporúča robiť nadhmatom a zvoliť si správny úchop – pri úzkom je zapojená hlavne stredná časť chrbta, pri zhyboch na šírku ramien stredná aj vonkajšia strana chrbta a pri širokom úchope hlavne vonkajšia časť chrbtových svalov.
Zdroj: youtube.com
Výpady počas chôdze
Neodmysliteľnou súčasťou tréningu dolných končatín sú výpady. Ak chcete do cvičenia zapojiť nielen svaly dolných končatín a zadku, ale aj spodného chrbta a čiastočne i brucha, zvoľte si výpady počas chôdze. Precvičíte si tak i rovnováhu. Ak by vám bolo málo, pokojne vezmite do rúk činky.
Zdroj: youtube.com
Ak tieto cviky zaradíte do svojich tréningov, pomôže vám to behať rýchlejšie a efektívnejšie, a navyše predídete vzniku nepríjemných zranení.
Zdroj foto: adidas.sk
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
3 nesprávne návyky bežcov začiatočníkov i pokročilejších
Už Platón povedal, že „víťazstvo nad sebou samým je to najväčšie zo všetkých víťazstiev“. Ak ste sa aj vy rozhodli zvíťaziť nad svojou pohodlnosťou a venujete sa behu, dajte si pozor na niekoľko bežeckých chýb.
Ako si udržať bežeckú motiváciu?
Správny postup pri behu a udržanie si motivácie zaručí dosiahnutie vášho zdravšieho a šťastnejšieho JA.
Je potrebné sa pred behom najesť, alebo nie? Spýtali sme sa odborníka.