Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Bežci, ovládate základné bežecké pojmy?

Existuje niekoľko základných pojmov, ktoré by mal poznať každý bežec. 

Bežci, ovládate základné bežecké pojmy?
30. JUL 2015

Je pravda, že láska je azda to najdôležitejšie, čo nás s behom spája. Napriek tomu by sme mali ovládať aspoň niekoľko základných pojmov, s ktorými sa môžeme stretnúť v bežeckom tréningovom pláne.

Pulzová frekvencia

Sledovanie pulzovej frekvencie je pri behu dôležité. Pre bežca predstavuje kľúčový nástroj k rýchlejšiemu a efektívnejšiemu zlepšovaniu výkonnosti. Podľa pulzovej frekvencie tiež možno ľahko určiť, v akom pásme organizmus spáli najviac tuku alebo energie, alebo posilňuje zdravie. Zásadné je určenie maximálnej pulzovej frekvencie (MPF), teda maximálneho počtu úderov ľudského srdca za minútu. Na zistenie MPF  sa robia záťažové testy alebo využívajú vzorce. Pri tréningu sa pulzová frekvencia sleduje meračom pulzu najčastejšie s hrudníkovým pásom.

Klus, rozklusanie (rozklus) a vyklusanie (výklus)

Vo všetkých prípadoch ide o regeneračné behy vo voľnom tempe. Správne klusáte vtedy, keď dokážete bez problémoch komunikovať (cca na 50 % maximálnej pulzovej frekvencie). Jediný rozdiel v týchto pojmoch je ten, že rozklusanie býva na začiatku tréningu a vyklusanie na jeho konci.

Fartlek

Fartlek je typom bežeckého tréningu, pri ktorom sa na určitom úseku strieda beh vo voľnom tempe, beh v plnej rýchlosti do kopca, šprint atď. bez toho, aby bežec zastavil a oddýchol si. Čiže počas fartleku sa na jednotlivých úsekoch menia rýchlosti behu.

Rovinky

Rovinky slúžia na nakopnutie organizmu v úvode tréningu. To znamená, že najprv absolvujete rozohriatie v podobe rozklusania, rozcvičky a následne prídu na rad rovinky. Ide o krátke behy vo vysokej intenzite, teda napríklad 100-metrové úseky odbehnuté pri 80-90 percentách maximálnej pulzovej frekvencie s krátkymi prestávkami niekoľkokrát za sebou.

Tempový beh

Tempový beh je forma vytrvalostného behu. Teda bežec beží určitý počet kilometrov v stanovenom tempe, teda snaží sa nespomaľovať ani nezrýchľovať.

Rytmus dýchania a frekvencia dýchania

Rytmus dýchania, resp. dýchanie na doby, je, zjednodušene povedané, počet nádychov a výdychov, ktoré človek urobí počas jednotlivých krokov. Frekvencia dýchania sa teda odvíja najmä od intenzity behu. Úplní začiatočníci sa riadia napríklad tzv. „talk testom“, teda behajú v takom tempe, aby dokázali bez problémov rozprávať. Pri behu v strednej intenzite sa zasa odporúča na dve doby nadychovať a na dve vydychovať (počas nádychu urobí bežec dva kroky a tiež dva kroky počas výdychu). 

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

3 veci, ktoré by mal o pulzovej frekvencii vedieť každý bežec3 veci, ktoré by mal o pulzovej frekvencii vedieť každý bežec

Beháte, ale napriek tomu nechudnete? 

 

Beháte len krátke trasy? raz do týždňa si dajte aj dlhý behBeháte len krátke trasy? Raz do týždňa si dajte aj dlhý beh

Aké sú prínosy dlhého behu?

 

Ako behať viac a rýchlejšie? tipy pre začiatočníkovAko behať viac a rýchlejšie? Tipy pre začiatočníkov

Ak už beháte nejaký čas, je potrebné dĺžku behu predĺžiť, alebo zrýchliť. 


Anketa

Čo najradšej čítate na našom portáli?

Články o cvičení a rozličných typoch tréningov.
Informácie o stravovaní a zdravom chudnutí.
Motivačné tipy, príbehy ľudí a fitnes trénerov.
Pozvánky na športové akcie a podujatia.

Celkom hlasovalo: 291

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Bežci, ovládate základné bežecké pojmy?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.