Ľanová múka: zdroj vlákniny a bielkovín pre športovcov
Jedna polievková lyžica ľanovej múky denne pomáha podporiť zdravie a vitalitu.
O ľanových semiačkach ste určite počuli. Ako je to však s ľanovou múkou? Z ľanových semiačok sa najprv získa olej a to, čo zostane, sa pomelie a ľanová múka je na svete. Je bez lepku a obsahuje len veľmi malé množstvo sacharidov, teda sa hodí aj do jedálnička celiatikov a tých, ktorí sa snažia schudnúť. „Je výborným doplnením pestrej stravy,“ odpovedal na otázku, či je ľanová múka zdravá, výživový poradca Ing. Libor Javro.
Športovci ocenia najmä vysoký obsah bielkovín
Ľanové semiačka, a teda aj ľanová múka je zásobárňou proteínov, ktoré patria k najzákladnejším makroživinám. Plnia v tele množstvo funkcií, ale pre športujúcich ľudí majú hlavne ten význam, že pomáhajú svalovej hmote rásť a obnovovať sa. Tiež majú dobrú sýtiacu schopnosť.
Vláknina prospieva črevám
Nedostatok vlákniny má za následok nielen nepravidelné vyprázdňovanie, spojené s bolesťou brucha a nadúvaním, ale môže sa prejaviť aj nedostatkom energie či bolesťou hlavy. Preto je dôležité prijať denne 25-30 gramov vlákniny z rozličných zdrojov. Jedným z nich je aj ľanová múka. Takto možno predísť nepríjemnej zápche, ale aj pocitom hladu, pretože vláknina výborne zasýti.
Vitamíny zo skupiny B sú nevyhnutné pre nervovú sústavu
V čase zvýšenej psychickej záťaže sa oplatí zvýšiť príjem vitamínov zo skupiny B. Napríklad vitamínu B1 sa hovorí aj vitamín dobrej nálady a nachádza sa aj v ľanovej múke. Nechýbajú ani ďalšie B vitamíny, teda B3, B6, B5 a kyselina listová.
Fytoestrogény pre ženy v klimaktériu
Ľanové semienka sú zdrojom fytoestrogénov, ktoré sú akousi rastlinnou obdobou ženských estrogénov, ktoré sú tvorené vaječníkmi. S pribúdajúcim vekom činnosť vaječníkov upadá, a teda klesá aj produkcia estrogénov, čo môže spôsobiť viacero psychických či fyzických ťažkostí. Navodiť psychickú pohodu môžu pomôcť ženám v prechode fytoestrogény, ktoré sú zastúpené aj v ľanovej múke.
Dôležité minerály a stopové prvky
V ľanovej múke sa nachádza slušné množstvo horčíka a vápnika, ale aj zinok, selén, železo a mangán. Všetky tieto minerály a stopové prvky prispievajú k správnemu fungovaniu ľudského organizmu.
Zamiešajte ju do tvarohu alebo proteínového nápoja
Ľanová múka má široké možnosti použitia. Fyzicky aktívni ľudia ju môžu pridať do tvarohu, proteínového nápoja, jogurtov, ovsených vločiek či smoothies. Dá sa však použiť aj na zahustenie polievok či omáčok, pretože ľanové semiačka majú schopnosť napučať. Pri varení a pečení môže nahradiť 10 percent obilnej múky, pokrm bude vďaka nej ešte o niečo zdravší.
Tip na očistenie čriev
Hovorí sa, že naša imunita závisí minimálne na 70 percent od funkčnosti čriev. Ak máte problém so zápchou alebo hemoroidmi, skúste si každý večer do pollitra vody primiešať polievkovú lyžicu ľanovej múky. Ráno vodu vypite nalačno. Výsledok by sa mal dostaviť do niekoľkých dní, avšak je potrebné piť zvýšené množstvo tekutín aj počas dňa.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Ľanové semienka očistia tráviaci trakt od toxínov
Poradia si so zápchou, zbavia črevá škodlivých látok a vďaka obsahu vlákniny a zdravých tukov predlžujú pocit sýtosti.
Semiačka a smoothies: 5 tipov, ako ich použiť
Semiačka sú skvelou ingredienciou do smoothies. Sú zdravé, chutné a dodajú energiu.
Tekvicové semienka: čím sú staršie, tým sú zdravšie
Ak hľadáte zdravú maškrtu, ktorá vás zasýti a navyše má veľa zdraviu prospešných látok, siahnite po tekvicových semienkach.