3 veci, ktoré by mali nasledovať bezprostredne po zimnom behu
Všade sa píše o tom, ako sa pripraviť na beh v zime, ale menej informácií je o tom, čo urobiť hneď po behu.
Zimný beh má svoje čaro, no niekedy je aj veľmi náročný, pretože musíme bojovať s mínusovými teplotami, snehom, ľadom či vlhkom. Všetky tieto zimné nástrahy nás môžu od zimného behu odradiť, a preto je dôležité, aby sme venovali pozornosť nielen bezpečnosti pri behu, ale aj veciam, ktoré majú nasledovať tesne po skončení bežeckého tréningu. Ktoré sú to?
Vydýchanie a strečing
V závere bežeckého tréningu by sme mali venovať vyklusaniu a ľahkému statickému strečingu aspoň 10 minút. Čo tým dosiahneme? Statický strečing je bezpečný spôsob, ako ponaťahovať svaly po tréningu prostredníctvom vhodných cvikov, pričom doba natiahnutia pri konkrétnom cviku trvá 20 – 60 sekúnd. Urýchlime tak regeneráciu svalov po tréningu a aj znížime prípadnú bolesť svalstva po behu, aj keď iba mierne.
Dokazuje to napríklad štúdia austrálskych odborníkov z The George Institute for Global Health. Tí si zobrali na mušku dvanásť štúdií, na základe ktorých sa snažili zistiť, aký veľký vplyv má strečing na prevenciu a zníženie bolestivosti svalov po cvičení. Výsledok síce nebol štatisticky významný (napríklad strečing po cvičení znížil bolestivosť svalov nasledujúcich 24 hodín o 1 bod na 100 bodovej stupnici), ale ani zanedbateľný, a preto je stále najideálnejšou formou, ako sa o svaly postarať aj po tréningu.
Sprcha
Po dobehnutí domov sa čo najrýchlejšie vyzlečte, topánky dajte vysušiť a choďte do sprchy. Vlažná (nie horúca) sprcha organizmus príjemne uvoľní. Niektorí odborníci odporúčajú studenú (alebo striedavú) sprchu, pretože podporí krvný obeh, čím sa skôr z tela vyplaví kyselina mliečna, čiže dochádza k rýchlejšej regenerácii svalov. Avšak pokiaľ nemáte so studenou sprchou skúsenosti, zbytočne neexperimentujte, pretože aj otužovanie má svoje pravidlá. Ak ich nedodržíte, koledujete si o problémy. V každom prípade sa vyhnite horúcej sprche, ktorá je v tomto smere kontraproduktívna. Viac o otužovaní sa dozviete v článku Otužovanie nie je len o posilnení imunity.
Doplnenie tekutín
Stále je mnoho bežcov, ktorí zabúdajú na dôležitosť pitného režimu nielen v lete, ale aj v zime. Neuvedomujú si, že aj pri behu v chlade a zime telo stráca množstvo tekutín, ktoré treba doplniť. Pritom je veľmi dôležité piť priebežne počas celého dňa a v prípade náročnejšieho behu aj pred, počas a po ňom. Čo sa týka zimného behu, voľte tekutiny v teplote 20 až 38 stupňov Celzia. Ideálny na zahriatie po behu je napríklad bylinkový čaj.
Zdroj foto: goodfon.su
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Je vonku poľadovica? Dajte si do tela na bežeckom páse
Ak je vonku teplota hlboko pod nulou a cesty sú zľadovatené, neznamená to, že sa musíte behu vzdať alebo čakať do jari.
Vyberáme si bežecké tenisky na zimu. Na čo nezabudnúť?
Ak je zima suchá, na beh nám postačia bežné bežecké tenisky. Čo však v prípade, že vonku vládne sneh a mráz? Poradí skúsený bežecký tréner Marek Vojník.
Beh večer má svoje výhody. Prečo mu dať šancu?
Hoci sa s večerným behom v zime spája aj niekoľko rizík, stále prevládajú výhody nad nevýhodami.