Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

3 dôvody, prečo počúvať hudbu pri cvičení

Mirka

Chodíte na skupinové cvičenie, ktoré by bez hudby jednoducho nemohlo byť tým, čím je? Počúvate pri behu či korčuľovaní obľúbené songy? 

3 dôvody, prečo počúvať hudbu pri cvičení
23. FEB 2016

Potom ste si určite všimli, že hudba má viacero pozitívnych účinkov nielen na vašu náladu, ale aj na podávaný výkon. Hudba má jednoducho pozitívny vplyv na telo i psychiku. O tom niet pochýb, veď sa naplno využíva v muzikoterapii. Obľúbené melódie pomáhajú aj v bežnom živote, napríklad lepšie zvládať stres alebo relaxovať. A tiež získať viac energie, keď je človek unavený, podporiť koncentráciu a tvorivosť. Nezastupiteľnú úlohu má hudba aj pri cvičení. Aké sú hlavné 3 benefity, ktoré prináša počúvanie hudby pri pohybovej aktivite?

1. Podpora výkonu

Podľa viacerých vedeckých štúdií má hudba pozitívny vplyv na výkon pri tréningu. Jednou z nich je aj výskum vedcov z Research Institute for Sport and Exercise Sciences z Liverpoolu. Vedci sa zamerali na sledovanie výkonu cyklistov v závislosti od hudby. Zistili, že keď účastníci štúdie počúvali rýchlejšiu hudbu, podali lepší výkon (prešli väčšiu vzdialenosť), ako keď šliapali do pedálov pri pomalej hudbe (1).

2. Zlepšenie nálady

O pozitívnych účinkoch obľúbených hudobných skladieb na ľudskú psychiku niet pochýb. Určite ste sa o tom presvedčili aj vy mnohokrát vo svojom živote. Čo sa stane s vašou náladou, keď počujte svoju obľúbenú skladbu? Určite vám ju výrazne zlepší. A platí to aj pre cvičenie. Aj preto je hudba dôležitou súčasťou mnohých športových aktivít. Tabata, aerobic, jumping, joga či pilates by boli bez hudby oveľa menej atraktívne (niektoré i ťažko realizovateľné), ako sú dnes.

3. Vyššia efektivita

Má hudba vplyv aj na efektivitu cvičenia? Aj toto bola jedna z otázok, na ktorú sa rozhodli hľadať odpoveď vedci z Austrálie. Účastníkov výskumu rozdelili do troch skupín, pričom jedna skupina triatlonistov počúvala pri športovaní neutrálnu hudbu, druhá motivačnú a tretia vykonávala pohybovú aktivitu bez sprievodu hudby. Ako znel záver štúdie? Tí, ktorí počúvali motivačnú a neutrálnu hudbu, spotrebovali počas výkonu menej kyslíka, čiže športovali efektívnejšie. Zaujímavé je, že táto štúdia potvrdila aj pozitíva počúvania hudby počas športového výkonu nielen na psychiku (viac benefitov pre psychiku prináša, samozrejme, motivačná hudba), ale aj celkový výkon (2).

Nezanevreli ste na beh ani v zime? Možno vás inšpirujú aj tieto songy:


Zdroj video: www.youtube.com

Zdroje:
(1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19793214
(2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21803652
Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Chudne sa ľahšie v zime ako v lete?Chudne sa ľahšie v zime ako v lete?

Hovoríte si, že s chudnutím začnete až na jar či v lete, pretože vtedy sa chudne ľahšie?

 

Posilňujeme telo na bosuPosilňujeme telo na bosu

Ak vás obyčajné tréningy prestávajú baviť, skúste do tréningu zapojiť bosu. 

 

Najúčinnejšie fitnes rady na zbavenie sa tukuNajúčinnejšie fitnes rady na zbavenie sa tuku

Ak sa potrebujete zbaviť prebytočného tuku, určite poznáte rôzne diéty. Ich veľkou nevýhodou však je, že sa vám síce podarí schudnúť, ale ohrozujete nimi svoje zdravie.

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 3 dôvody, prečo počúvať hudbu pri cvičení

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.