Chudne sa ľahšie v zime ako v lete?

Hovoríte si, že s chudnutím začnete až na jar či v lete, pretože vtedy sa chudne ľahšie? Omyl, je to iba jedna z ďalších výhovoriek. 

Chudne sa ľahšie v zime ako v lete?
18. FEB 2016

Každé z ročných období má svoje špecifiká. V lete sme zvyčajne plní energie, dni sú slnečné, čo má priaznivý vplyv na telo i psychiku. Navyše trávime viac času na čerstvom vzduchu a máme k dispozícii veľa čerstvého ovocia a zeleniny. Avšak je to aj čas večerného grilovania a letných dovoleniek, ktoré sú spojené s mnohými nástrahami v podobe zmrzliny, koktailov a iných dobrôt.

Počas zimy máme príležitosť venovať sa zimným športom a možno máme i viac voľného času, ktorý môžeme venovať cvičeniu. Ale sme aj častejšie unavení, máme oslabenú imunitu, možno horšie odolávame pokušeniam a tiež sa musíme popasovať s nástrahami vianočných sviatkov. Napriek uvedeným plusom i mínusom je na chudnutie vhodné každé ročné obdobie, pretože úspešnosť chudnutia závisí hlavne od našich cieľov a vnútorného nastavenia. „Samozrejme, chudnutie je o chcení a cieľoch, a najmä o myslení, prečo to robíme. Mám klientov, ktorí bez problémov chudli počas vianočných sviatkov a potom ku mne prišli na konzultáciu s úsmevom. Zmena životného štýlu je bez výhovoriek a robí sa každý deň, pracuje sa na nej, má svoje základné pravidlá. Následne sa automatizuje až sa zmeny stávajú súčasťou života. Inak to nejde!“ hovorí zo skúseností odborník na výživu Ing. Libor Javro.

Prestaňte sa vyhovárať a začnite hneď

Arnold Schwarzenegger povedal, že „môžeš mať buď výsledky, alebo výhovorky. Nemôžeš mať oboje.“ Lenže ako sa prestať vyhovárať a začať konať? Naučte sa veci vnímať pozitívne. Neberte cvičenie a zdravú stravu ako nutnosť. Niečo, čo nemáte radi a zaťažuje vás to. Ak sa vám nepodarí nájsť pozitívny postoj, budete sa vyhovárať stále.

Možno vám pomôže tento malý trik. Napíšte si na papier všetky dôvody (výhovorky), pre ktoré nemôžete športovať alebo zdravo jesť. Ku každému z nich sa snažte nájsť riešenie. Ak budete chcieť, nájdete to. Ako napríklad:

  • nemám čas – prestanem „zabíjať“ čas sledovaním televíznych správ a namiesto toho hodinku venujem cvičeniu
  • nemám peniaze na trénera – budem cvičiť doma a ak budem potrebovať radu, obrátim sa na kamarátku, ktorá cvičí dlhé roky
  • nestíham raňajkovať – vstanem o 20 minút skôr, aby som to stihol
  • zdravá strava je drahá – prestanem chodiť na obedy do reštaurácie, nebudem kupovať polotovary, čím ušetrím a začnem variť doma

Po absolvovaní tohto malého testu sami zistíte, že riešenie sa dá nájsť vždy, ale človek musí chcieť. Preto zabudnite na predsavzatia „od zajtra, od pondelka, od jari...“, ale začnite hneď!

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

6 tipov, ako urobiť z cvičenia zvyk6 tipov, ako urobiť z cvičenia zvyk

Pravidelná pohybová aktivita má mnoho fyzických i psychických benefitov.

 

Ako nájsť v sebe správnu motiváciu pre čokoľvek, radí julka, ktorú trápila obria váhaAko nájsť v sebe správnu motiváciu pre čokoľvek?

Radí Julka, ktorú trápila obria váha. 

 

Chceš schudnúť? bez cvičenia to nepôjde!Chceš schudnúť? Bez cvičenia to nepôjde!

V boji s obezitou má cvičenie svoje pevné zastúpenie. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chudne sa ľahšie v zime ako v lete?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2630
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.