Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom!

10 zlatých začiatočníckych pravidiel pre skvelý beh

Bežec začiatočník by nemal zabúdať na niekoľko pravidiel, ktoré mu zaručia skvelý beh. 

10 zlatých začiatočníckych pravidiel pre skvelý beh
29. AUG 2016

Vyberte si vhodné bežecké topánky

Niekedy treba hľadať dlhšie, kým nájdete tenisky, ktoré vám budú naozaj sedieť a vaše nohy budú pri behu ako v bavlnke. Vyberte sa do špecializovaného obchodu, kde vám urobia diagnostiku chodidla, na základe ktorej si vyberiete tie správne topánky. Samozrejme, do úvahy treba vziať aj povrch, po ktorom budete behať či intenzitu behu.

Dávajte si pozor na správne dýchanie

Pri behu je potrebné dýchať zhlboka, teda osvojiť si tzv. brušné dýchanie. Týmto spôsobom sa do vášho tela dostane dostatok kyslíka a predídete napríklad pichaniu v boku či kŕčom. K správnemu dýchaniu patrí aj bežecká technika – najlepšie si ju osvojíte pod dohľadom trénera.

Naučte sa počúvať svoje telo

Pamätajte na to, že nie vždy budete mať pri behu „svoj deň“. Niekedy vám bude dávať vlastné telo najavo, že už nevládze. Ak teda pocítite nepríjemnú bolesť, budú vás trápiť závraty, nesiľte to. Predídete nepríjemným zraneniam.

Neignorujte rozcvičku a strečing

Úvodných 5 minút by malo patriť rozohriatiu a strečingu. Svaly dostatočne zahrejú, počas behu podáte lepší výkon a vyhnete sa úrazom.

Dbajte na bezpečnosť

Ak beháte po frekventovanej ceste, dodržiavajte pravidlá cestnej premávky. Počas večerného behu neurobte bez reflexných prvkov ani krok!

Vedzte, že trpezlivosť ruže prináša

Ak máte možnosť, behajte pod dohľadom odborníka, ktorý vám zostaví tréningový plán. V prípade, že takúto príležitosť nemáte, myslite na to, že váš výkon v počte kilometrov by nemal týždenne narásť o viac ako 10 percent. Čo sa týka intenzity behu, v začiatkoch vám postačí tzv. konverzačné tempo. Tiež sa vyhnite tomu, aby ste dva dni po sebe absolvovali náročné tréningy.

Myslite na hydratáciu

Pri behu do 30 minút si vystačíte s doplnením tekutín pred a po behu. Avšak pri dlhších behoch alebo behoch v horúcom počasí si so sebou vezmite fľašu s vodou.

Nepodceňujte posilňovanie

Beh je síce skvelý, ale pre lepšie výkony a pevné zdravie potrebujete aj silový tréning. Vhodné je napríklad posilňovanie s vlastnou váhou.

Zamerajte sa na správnu stravu

Ak sa snažíte schudnúť, zmena stravovacích návykov by mala byť samozrejmosťou. Platí to aj v prípade, že beháte iba pre radosť. Správne jedlo vám dodá dostatok energie nielen pre beh, ale aj pre každodenné povinnosti. Stavte na pestrý a vyvážený jedálniček s dostatkom kvalitných sacharidov, bielkovín, tukov, vitamínov, minerálov, stopových prvkov a ďalších látok.

Behajte s radosťou a nadšením

Nie vždy je ľahké držať sa tohto pravidla, pretože prídu aj chvíle, keď sa vám chcieť nebude a beh bude trápením. Nedajte sa odradiť a prekonajte sa. Odmenou vám bude minimálne skvelý pocit po behu. 

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

7 dôvodov, prečo milovať beh7 dôvodov, prečo milovať beh

Má množstvo zdravotných benefitov, ponúka nám únik z bežného života a robí nás lepšími. 

 

V akom tempe by mali behať začiatočníci?V akom tempe by mali behať začiatočníci?

Tipy od trénera pre tých, ktorí sa  chystajú po prvýkrát vybehnúť von a vôbec nevedia, ako začať.

 

7 pravidiel bežeckej etikety7 pravidiel bežeckej etikety

Pri behu po cestách a chodníkoch, v bežeckých areáloch alebo parkoch treba mať na pamäti niekoľko pravidiel, ktoré sa týkajú bezpečnosti i správania sa k ostatným. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 10 zlatých začiatočníckych pravidiel pre skvelý beh

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.