K vysnívanej olympiáde vedie množstvo tréningov

adidas

Naše známe volejbalové duo, Natália Dubovcová a Dominika Nestarcová, začalo svoju prípravu pred náročnou sezónou, ktorej vyvrcholením by mohli byť olympijské hry v Riu de Janeiro. 

K vysnívanej olympiáde vedie množstvo tréningov
22. FEB 2016

Súčasťou ich tréningov je aj beh, ako nevyhnutná súčasť pre udržovanie ich kondície a vytrvalosti. Okrem toho, že chcú tvrdou prácou dosiahnuť čo najlepšie výsledky, sú to aj pôvabné športovkyne so zmyslom pre štýl a módu.

Ako začala vaša príprava pre tento rok?

DN: Práve sme absolvovali prvé dvojtýždňové  sústredenie, ktoré prebehlo na Tenerife, na Kanárskych ostrovoch.  Prvý týždeň sme trénovali samé, pretože sme držali loptu v ruke po dlhšej dobe, a to po dva a pol mesiaci. Na začiatku to bolo fádnejšie, lebo sme museli urobiť viac opakovaní, pri ktorých sme sa zamerali na techniku a presnosť. Takto sa niekedy dve hodiny tréningu zdajú, ako keby trvali aj tri (smiech). Pri takomto pobyte bývame v apartmánovom dome a s Natáliou sa striedame napríklad pri varení alebo si rozdeľujeme domáce práce. Za seba môžem povedať, že počas týchto sústredení mám aj dostatok času na spánok, väčšinou totiž idem spať už o desiatej večer.

ND: Áno, začalo nám obdobie, počas ktorého budeme stále preč, lebo tu doma je zima, a my musíme trénovať vonku. Aj na Slovensku existuje hala s pieskom, ale my potrebujeme podmienky, ktoré sú ako na zápasoch, teda veternejšie počasie. To je dôvod prečo sme boli už od januára na Kanárskych ostrovoch.

Líši sa toto obdobie nejako oproti inému, keďže ide o olympijský rok?

DN: Najvýraznejšia zmena je asi tá, že sme začali o mesiac skôr. Vždy sme totiž vycestovali na sústredenia vo februári, pred dvoma rokmi dokonca až v marci. Tento rok sa už samotná sezóna začína v marci, takže sme tomu museli prispôsobiť aj prípravu. Čakajú nás totiž grand slamy a openy, a následne sa uzatvorí rebríček.  Bude teda treba chodiť na turnaje a hrať dobre.

ND: Na svetovom okruhu už totiž nie je ani jeden zápas ľahký. Stále platí, že brazílske hráčky patria medzi elitu, ale náročné je hrať aj s Nemkami, Číňankami či Američankami. Brazílčanky napríklad hrávajú v príprave proti mužom, a takýto spôsob sme si osvojili už aj my.

adidas pureboost x
Zdroj foto: adidas

Ako vyzeral váš štandardný tréningový deň?

DN:Trénovali sme takmer stále dvojfázovo, a to doobeda napríklad nahrávku a poobede jej príjem. Druhý týždeň sme trénovali aj so sparingami, konkrétne Nemkami a Poľkami, čo bolo už viac herné. V prípade, že nemáme dva plážové tréningy počas dňa, tak poobedný tréning je prispôsobený pre aktivity v posilňovni alebo beháme.

DN: Konkrétne začíname tréningy s expandermi  a precvičíme si ramená a brucho. Potom si zahráme sety napríklad bez výskoku, a pomaly sa tak dostaneme do zápasu. Snažíme sa mať vďaka trénerom každý tréning iný.

Akú úlohu v tejto príprave zohráva beh?

DN: S behom začíname už v novembri až decembri, kedy sa viac sústredíme na kondičnú prípravu. Beh je pre nás dôležitý z hľadiska kondície a vytrvalosti. Snažíme sa z neho čerpať počas celej sezóny. Tým, že bývam pri vinohradoch, tak si zvyknem zabehnúť 8 až 10 kilometrov.

ND: Ja som minulý rok v zime absolvovala tréning s triatlonistami. Bežecké tréningy mávame skôr intervalové, aby sa to podobalo systému hry volejbalu, teda 20 sekúnd hry, a potom 15 sekúnd pauza. Výhodou bolo, že sme mohli behať aj po pláži.

adidas pureboost x
Zdroj foto: adidas

Záleží vám na tom, ako športové oblečenie a obuv vyzerajú? Aké sú vaše nároky v tomto smere?

DN: Na tréningy si osobne vyberám pohodlné oblečenie, ktoré mi sedí. Najviac mi vyhovujú termo tričká a legíny, ak je vonku ešte zima. Čo sa týka obuvi, dávam si záležať na kvalitných teniskách. Doma ich mám asi dvadsať párov. Mám rada, ak sú tenisky pohodlné, a týmto kritériám vyhovujú modely BOOST, aj s najnovšími PureBOOST X. Navyše ma nohe vyzerajú veľmi dobre a opticky ju zoštíhľujú. Najväčšiu úľavu však pociťujem po odbehnutí, keďže predtým som mávala problémy s achilovkami, ktoré teraz už skoro vôbec necítim.

ND: Zistila som, že čo sa týka farieb, tak najviac v mojom športovom šatníku vyhráva lososová. Priznám sa, že najradšej nosím šortky. Pri obuvi mám rada, ak teniska vyzerá žensky, a ešte je aj z funkčného hľadiska pohodlná. Nový model adidas PureBOOST X, ktorý mám možnosť testovať v rámci prípravy, spĺňa všetky moje predstavy o elegantnej, štýlovej, ale zároveň vysoko funkčnej  bežeckej teniske. Keď v nich trénujem, cítim, ako by som mala nohy v bavlnke.

Viete nám prezradiť svoje očakávania vo vašej športovej kariére pre tento rok?

DN: (smiech) Samozrejme, sú to olympijské hry v Riu a naša účasť na nich. Rebríček sa uzatvára v polovici júna, takže mne osobne by sa splnil veľký sen, ak by sme sa tam prebojovali.

ND: Na túto otázku odpovedia rovnako asi viacerí športovci – je to účasť na olympiáde. Naša šanca je reálna, ale ešte nič nemáme vo vrecku, takže stále musíme dobre hrať.

Zdroj foto: adidas

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Zima pomaly končí a s ňou aj dlhé voľné behy. čo ďalej?Zima pomaly končí a s ňou aj dlhé voľné behy. Čo ďalej?

Zimné obdobie je dôležité na vybudovanie základnej bežeckej vytrvalosti, ktorá sa získava hlavne formou dlhých a voľných behov. 

 

Soňa skoncová: beh je pre mňa resetSoňa Skoncová: Beh je pre mňa reset

Krásna moderátorka, modelka a blogerka Soňa Skoncová je inšpiráciou pre mnoho žien.

 

Adidas v novej celosvetovej kampani ukazuje, ako kreativita definuje športAdidas v novej celosvetovej kampani ukazuje, ako kreativita 

„To, kto som, nie je možné definovať iba mojimi výsledkami na ihrisku."


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - K vysnívanej olympiáde vedie množstvo tréningov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2920
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.