Beh po tme: na čo si dávať pozor?

Ideálne je behať za svetla, lenže počas zimy sme väčšinou v tomto čase v práci. 

Beh po tme: na čo si dávať pozor?
8. JAN 2016

Hoci pri behu po tme počas zimných mesiacov na nás číha viac nebezpečenstiev, nemožno mu uprieť značné čaro. Stačí si predstaviť zasneženú krajinu, vŕzganie snehu pod nohami a oblohu plnú hviezd. Ako si beh po tme maximálne vychutnať so všetkými plusmi, ktoré prináša bez ujmy na zdraví?

Bez reflexných prvkov na správnych miestach to nepôjde

Na trhu nájdete množstvo reflexných prvkov. Mnohé sú súčasťou samotného športového oblečenia a obuvi. Ak takéto vybavenie nemáte, môžete si vybrať z reflexných pásikov, pások, popruhov či dokonca nálepiek dostupných v športových obchodoch. Vhodné je umiestniť ich na aspoň jeden členok, na zápästie a tiež na bundu. Ak beháte po ceste, za uváženie stojí aj červené svetlo na odeve zozadu.

Treba aj dobre vidieť

Ak beháte po miestach, kde je dostatočné pouličné osvetlenie, nebudete mať problém „vidieť pod nohy“. Iná situácia nastane vtedy, keď beháte po parku alebo lesných cestičkách. Je potrebné, aby ste dobre videli terén, preto sa vyzbrojte kvalitnou čelovkou. Pri jej výbere porovnávajte svietivosť, výdrž batérií, ale aj váhu. Čelovka by vám tiež mala dobre držať na hlave, pretože ak vám bude neustále padať, beh si neužijete.

Behajte vo dvojici

Beh vo dvojici má nielen motivačný charakter, ale pri behu v tme má aj bezpečnostný potenciál. Týka sa to najmä žien. Nikdy neviete, koho stretnete. V prípade, že sa zraníte alebo budete mať akýkoľvek problém, sparring partner vám pomôže.

Majte so sebou mobilný telefón

Hoci väčšina bežcov túži mať pri behu od všetkých „svätý pokoj“, pri zimnom behu po tme sa nevypláca nechať mobil doma. Ak beháte sami, pomôže vám v prípade potreby zohnať pomoc, či dokonca zachrániť život. A ak zvolíte tichý režim, celý tréning si môžete užiť aj napriek mobilu vo vrecku.

Na počúvanie hudby zabudnite

Správna hudba dokáže pri cvičení nakopnúť. Pri behu v zime však nie je mp3 prehrávač v uchu to najlepšie riešenie. So slúchadlami v ušiach sa vystavujete nebezpečenstvu, pretože samotný zrak a ani reflexné prvky vás nemusia pred motorovými vozidlami a ďalšími nástrahami večerného behu dostatočne ochrániť. 

Zdroj foto: adidas

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

Beh vonku verzus bežecký pás. čo je lepšie?Beh vonku verzus bežecký pás. Čo je lepšie?

Niektorí nedajú na beh vonku dopustiť, iní majú radšej bežecký pás. 

 

8 vecí, vďaka ktorým bude beh v zime dokonalý8 vecí, vďaka ktorým bude beh v zime dokonalý

Zimný beh je skvelý spôsob, ako prekonať zimné blues, zlepšiť si formu a tiež získať energiu. 

 

Beháte pravidelne a stagnujete? 3 tipy, ako znovu napredovaťBeháte pravidelne a stagnujete? 3 tipy, ako znovu napredovať

Pri pravidelnom a jednotvárnom behu sa môže stať, že sa v určitom bode „zaseknete“ a lepšie výsledky neprichádzajú. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Beh po tme: na čo si dávať pozor?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1922
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.