Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom!

Ako sa nezblázniť z chudnutia?

Júlia Rašlová

S chudnutím a zaručenými receptami na chudnutie sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. Zaručených spôsobov chudnutia je snáď milión. 

Ako sa nezblázniť z chudnutia?
7. DEC 2015

Ako si však vybrať ten správny spôsob a rozlúčiť sa s kilami naviac navždy? Pokiaľ patríte medzi takzvaných večných diétárov, určite viete, o čom hovorím.

Teraz to zaberie

S každým novým stravovacím smerom a diétou prichádza nádej. A tak skúšate. Raz obmedzíte sacharidy, potom tuky a v konečnom dôsledku sa stále obmedzujete. Očakávate výsledok. Ten sa, bohužiaľ,  dostaví  iba na krátky čas. Po pár rokoch sa zastavíte a prepadne vás pocit, že celý život chudnete a aj napriek  vašej snahe nie ste štíhly. Kde sa stala chyba?

Šetríte stravou? Aj vaše telo šetrí, ale energiou

Náš organizmus je jedna úžasne prepracovaná chemická továreň. Fyziologické procesy v ňom prebiehajú napriek tomu, že ich vedome neovplyvňujeme. Telo sa dokáže vyrovnať s chladom, teplom a predstavte si aj s hladom. Práve sa dostávame k odpovedi na otázku, prečo naše telo vždy po úspešnej diéte priberie.

V genetickom vybavení máme  gén, ktorý má  na svedomí, že nenechá naše telo skolabovať. Je to šetriaci gén, ktorý má v anglickom jazyku názov „thrifty“  čo v preklade znamená „šetrný“, a zdedili sme ho po svojich predkoch. Tento gén sa aktivoval v časoch hladovania, keď naši predkovia museli čeliť hladomoru. A tak organizmus za pomoci tohto génu spomalí rýchlosť spaľovania a začne šetriť energiu z prijatej stravy pre činnosť vitálnych funkcií. Takže ak stále diétujete a nechudnete tak, ako by ste si predstavovali, máte šetriaci gén aktivovaný.

Zlatý grál chudnutia

Často si myslíme, že konečne nájdeme zlatý grál chudnutia. Skúšame jednu osvedčenú diétu za druhou a čo dosiahneme? Možno pár stratených kilogramov, ktoré sa za krátky čas vrátia aj s bonusom. Nehovoriac o rozladenom metabolizme, ktorý len tak ľahko do poriadku nedáme. Viem o tom svoje. Sama som sa stala obeťou rôznych diét. Až som sa vydiétovala na 132 kilogramov. Celý život som hľadala tú správnu diétu. Raz to bola kapustová, potom ananásová, neskôr zemiaková diéta. Dalo by sa povedať, že v diétach som odborník. Každý, kto ma videl, myslel si, že toho zjem strašne veľa. Opak bol pravdou. Viac som hladovala, ako jedla. Dnes som odporcom všetkých diét, sklamali ma. Až keď som začala jesť rozumne, schudla som.

Dokážem jesť podľa diéty celý život?

Ako schudnúť, aby sme sa z toho nezbláznili? Položím vám otázku. Dokážete sa stravovať celý život podľa diéty, ktorú chcete momentálne dodržiavať? Odpoveď si dobre rozmyslite. Ak áno, nevidím v tom problém, ale ak poviete nie, ani s diétou nezačínajte. Pozrime sa teraz na to, ako sa dá chudnúť s nadhľadom. Bez toho, aby sme zbytočne hladovali a stresovali sa. Stravovanie musí byť nastavené tak, aby vás neobmedzovalo a dokázali ste ho dodržiavať aj v reálnom živote. V práci, v rodinnom živote, pri cestovaní. Aby ste nemuseli stáť denne niekoľko hodín pri sporáku. Počítať kalórie. Verte, že všetko komplikované vás po čase prestane baviť.

Nie sme na pretekoch

Často svojim klientom hovorím, že nie sme na pretekoch a chudnutie je beh na dlhé trate. Hlavne preto, že ak sa budete ponáhľať, výsledok nikdy nebude trvalý. V závislosti od toho koľko kilogramov chcete schudnúť, je potrebné určiť si reálny cieľ. Koľko rokov ste si svoje nadbytočné kilogramy šetrili a rozmaznávali sa? Dlho, a preto nemôžete očakávať, že sa ich zbavíte za niekoľko dní. Viem, že ste netrpezlivý. Skáčete každé ráno na váhu, čo ak sa stal zázrak a ukáže vám zo dňa na deň o desať kilogramov menej?! Neukáže, zídete dolu z váhy a ste naštvaný. Ani sa vám nečudujem, cieľ ste si postavili vysoko. V tejto chvíli ste veľmi zraniteľný, máte chuť vrhnúť sa na čokoládu, ktorú ste si schovali na tajné miesto, ktoré poznáte len vy.

Jedzte ako malé deti

Chudnite rozumne. Je to jednoduché. Pozrite sa na malé deti. Potrebujú jesť každé tri hodiny. Naučte sa to aj vy. Vyberajte si vhodné potraviny, ktoré chudnutiu napomáhajú. Pridajte do svojej stravy zeleninu a ovocie. Prestaňte piť sladké nápoje. Niekedy naozaj stačí urobiť v stravovaní malé zmeny a kilogramy vás opustia natrvalo. Nestresujte sa vážením. Vaše oblečenie vám najlepšie povie, či ste už niečo schudli, alebo nie. Zistíte to veľmi ľahko, keď si gombík na nohaviciach zapnete bez problémov. Tešte sa z každého jedla a vychutnajte si ho. Medzi jedlami nezobkajte. A pokiaľ je to možné, zaraďte do svojho života pravidelný pohyb.

Ak dokážete dodržiavať niekoľko zásad, verte, že o rok budete štíhlejší. Zdá sa vám rok dlho? Povedzme si úprimne, čo je to rok v živote človeka... Ak sa na svoje chudnutie pozriete inak ako na diétu, nielenže schudnete, ale ostanete štíhly navždy.

zdravedesiate

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako sa nezblázniť z chudnutia?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.