Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

FOTO: Máme dôkazy, že pilates je cesta aj k sexi figúre

Pilates je pôvodne rehabilitačné cvičenie, ktoré si väčšinou spájame s odstraňovaním svalovej nerovnováhy. No rovnako účinné je aj pri formovaní tela, odstraňovaní inkontinencie či problémov s otehotnením. 

FOTO: Máme dôkazy, že pilates je (nielen) cesta k sexi figúre
14. FEB 2017

Nemôžeme opomenúť ani množstvo ďalších benefitov, ako napríklad odstránenie chronických bolestí chrbta a krčnej chrbtice, zlepšenie držania tela, správne dýchanie, zvýšenie energie, zlepšenie koordinácie a odolnosti voči stresu, zvýšenie sebavedomia a koncentrácie atď. Skúsená inštruktorka Dada Manduchová upozorňuje aj na to, že „pilates je prevenciou inkontinencie, ale zároveň zlepšuje stav už rozvinutej inkontinencie, uľahčuje počatie (za tri roky cvičenia pilatesu u mňa otehotnelo 18 žien), ďalej mení celkový vzhľad cvičiaceho, konkrétne zužuje pás, vyrovná chrbát a človek pôsobí, že je vyšší.“

Všetky uvedené benefity môžeme podľa inštruktorky získať pri pravidelnom cvičení pilatesu a to aspoň 2 razy týždenne. „Ak chceme z cvičenia získať maximum výhod, je nutné cvičiť pravidelne. Ďalej je dôležitá presnosť nastavenia tela, z ktorého bude vychádzať pohyb, ako aj presné prevádzanie jednotlivých cvikov. V neposlednom rade je to správne zosúladenie dýchania s pohybom,“ upozorňuje inštruktorka.

Pilates a svalová nerovnováha

Mnohí z nás trpia bolesťami chrbta, hlavy či iných častí tela, ktoré sú často spôsobené práve svalovou nerovnováhou. Pilates sa zameriava na rovnomerné posilnenie celého tela, vrátane hlbokých svalov. „Pilates je fenomenálne cvičenie, ktoré nezaťažuje kĺby ani chrbticu. Je zamerané predovšetkým na vyrovnávanie svalovej dysbalancie, ktorá vzniká nečinnosťou, alebo nadmernou činnosťou, keď sa posilňujú iba povrchové svaly tela, alebo z jednostrannej športovej činnosti. Svalová nerovnováha vedie často k chronickým bolestiam pohybového aparátu, ale aj k vážnejším poruchám,“ hovorí skúsená pilates inštruktorka Dada Manduchová.

Ako je to s chudnutím a formovaním tela?

Už  sám tvorca pilatesu, J. H. Pilates tvrdil: „Po desiatich hodinách sa budete cítiť lepšie, po dvadsiatich hodinách budete lepšie vyzerať a po 30 hodinách získate úplne nové telo.“ Tento múdry muž vedel, čo hovorí. Potvrdzujú to aj slová inštruktorky pilatesu, ktorá sa stretáva s tým, že po deviatich mesiacoch cvičenia sa u mnohých dostaví taká výrazná zmena, že sú z toho nadšení. Zároveň však upozorňuje na to, že to je individuálne, nakoľko rýchlosť týchto zmien ovplyvňujú hormóny a metabolizmus, ktoré sú u každého iné. Preto aj zmeny môžu prísť u niekoho skôr a u iného, naopak, neskôr. Základ je nevzdať to a pokračovať. A pridáva aj príklady z praxe.

Spomína si na 40-ročnú cvičenku, ktorá po deviatich mesiacoch schudla – bez diéty. Vyformovala sa jej postava a musela si zúžiť džínsy v páse o 8 cm. Navyše ju už vôbec nebolieva chrbát a má pocit, akoby narástla. Cvičenie jej dodáva energiu a zvyšuje sebavedomie. Pamätá si aj na ďalší pozitívny príklad, ako pravidelné cvičenie pilatesu vplýva na človeka. „Mladá cvičenka ku mne prišla cvičiť s maminou ako 16-ročná. Mala zlé držanie tela, ramená v silnej protrakcii. Neverila, že jej pilates ôže priniesť také výsledky, aké sa jej podarili dosiahnuť. Do jedného roka je jej chrbát vystretý a po protrakcii ramien nie je ani stopa. Už iba na starých fotkách,“ dodáva inštruktorka pilatesu a ako dôkaz ponúka fotky.  

To stojí minimálne za vyskúšanie, čo poviete? 

pilates dada
Zdroj foto: pilateskurzy.sk

Zdroj titulnej fotky: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako sa stať dobrou jogínkou?Ako sa stať dobrým jogínom?

Prezradí vám to učiteľ jogy a tvorby vedomia z ÁSANA - školy jogy a umenia života, Vlado Wagner. 

 

Odpustenie prináša slobodu – odpustite a žite šťastneOdpustenie prináša slobodu – odpustite a žite šťastne

Už rímsky historik Titus Livius bol presvedčený o tom, že „ľudské chyby si zaslúžia odpustenie“.

 

Joga prinesie do života viac pokoja a pokoryJoga prinesie do života viac pokoja a pokory

„Po prvej stojke sa vám otočí svet a vaše dovtedy pevné názory zrazu stratia svoju podstatu. Získate odvahu a budete schopní čeliť doteraz nezdolateľným prekážkam.“


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - FOTO: Máme dôkazy, že pilates je cesta aj k sexi figúre

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.