Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom!

Tabata tréning zaručí lepšiu kondíciu a postavu

Zuzana Bubeníková

Hľadáte jednoduchý tréning, ktorým precvičíte celé telo? Alebo chcete jednoducho len zmenu tréningu? Stavte na vysoko intenzívny tréning Tabata, jednoduchú tréningovú metódu, pri ktorej si poriadne zacvičíte, zlepšíte svoju kondičku a dopracujete sa k postave ako lusk.

Tabata tréning zaručí lepšiu kondičku aj postavu
5. APR 2013

V dnešnej dobe si môžeme vyberať medzi najrôznejšími druhmi cvičenia. Každý jeden typ slúži na niečo iné. Niektoré druhy cvičení sú vhodné na spevnenie a zväčšenie svalov, iné zase podporujú odbúravanie tukových buniek alebo zlepšujú kondičku. Ak si vezmeme na mušku ženy, pre nich je najdôležitejším kritériom pri hľadaní vhodného druhu cvičenia to, aby ich tréning bol účinným formovačom postavy a zároveň spaľovačom tukov.

Metóda tabata je tiež kardio cvičenie, ale má v sebe niečo naviac. Touto metódou, môžeme vykonávať cvičenia vo veľmi vysokej intenzite, vďaka čomu máme možnosť za oveľa kratšiu dobu dosiahnuť lepšiu kondičku a vyformovať si vysnívanú postavu. Vedeckými štúdiami je dokázané, že krátke ale vysoko-intenzívne cvičenie s kratučkými prestávkami, akým je aj tabata, dokáže spáliť omnoho viac tukov než stredne-intenzívny kardio tréning. Metóda tabata dostala názov podľa japonského profesora, Izumi Tabata. Pán profesor Tabata a jeho kolegovia touto metódou zvýšili a zefektívnili výkony japonskej reprezentácie v rýchlokorčuľovaní.

Ako vyzerá tréning TABATA?

Tréning pozostáva zo štvorminútových úsekov. 20 sekúnd intenzívneho cvičenia sa strieda s 10 sekundovým odpočinkom. Takýchto sérií, alebo cyklov sa robí 8, takže jednotlivé cviky alebo aeróbne aktivity zaberú dokopy 4 minúty.

Keďže hovoríme o veľmi intenzívnom tréningu, podľa odborníkov, po zohriatí nám stačí 20 minút na precvičenie celého tela. 20 minútový tréning zahŕňa opakovanie 5 až 6 cvikov, 8 opakovaní v 4 minútových blokoch. Tajomstvom metódy tabata je, že všetky cviky musíte robiť zo všetkých síl a správne. Pre úplných začiatočníkov sa odporúča navštevovať počas 2-3 mesiacov nejaké kardio skupinové cvičenia, kde si osvojíte správne prevedenie posilňovacích cvikov. Ak už nie ste úplný začiatočník, môžete si vyskúšať niečo iné, ako  napr. tabata cvičenie.

V záhraničí sa tabata cvičí aj v skupinách vo fitnescentrách, kde krátke intenzívne cvičenie je spojené s rozcvičkou a samozrejme na konci so strečingom.

Metódu tabata pri svojich tréningoch využívajú aj niektorí slovenskí futbalisti. Ich tréning môžete vidieť v nasledujúcom videu.

Aké sú výhody cvičenia TABATA? V čom je TABATA iná?

Metóda tabata sa líši od ostatných skupinových cvičení zameraných na formovanie postavy v tom, že tabatu môže cvičiť jedinec kedykoľvek, kdekoľvek, aj sám. Ak ste si už osvojili cviky na formovanie postavy na hodinách bodyworku, k tabate nepotrebujete osobného trénera, ani drahé fitnescentrum.

K tomu, aby ste mohli cvičiť tabatu stačí ak máte karimatku, činky a stopky (alebo iné zariadenie na meranie minút a sekúnd). Môžete si sami individuálne zvoliť druhy cvikov, aj ich poradie. Ak by ste si predsa zvolili skupinovú hodinu tabaty, môžete navštíviť fitnes centrá v našom hlavnom meste, v Nitre, vo Zvolene a predpokladáme, že v blízkej budúcnosti aj v iných mestách.

Vhodné cviky pre váš TABATA tréningový plán

Pri výbere cvikov je potrebné myslieť na to, aby sme zamestnali naraz čo najviac svalov. Vhodné cviky sú:

  • skoky a beh na mieste,
  • high knees (zdvíhanie nôh do výšky),
  • pliee (drepy so špičkami smerujúcimi von),
  • squoty (drepy so špičkami smerujúcimi dopredu),
  • výpady dopredu, dozadu (s činkami),
  • prenášanie váhy z jednej nohy na druhú,
  • intenzívne cviky na bicepsové a tricepsové svaly,
  • kliky (spojené napr. so skokmi do výšky), mŕtvy ťah a iné.

 

Zostaviť tabata tréning vám pomôže nasledujúce video.

O autorovi článku:

Mgr. Zuzana Bubeníková je verejný zdravotník a cvičitelka aerobiku, bodyworku vo Veľkých Úľanoch. Svojim klientkám na hodinách bodyworku sa snaží vždy poradiť ohľadom zdravej životosprávy, výživy a pohybu. Pripravuje pohybové plány na mieru, podľa individuálnych potrieb žien. Ich spokojný úsmev je pre ňu najväčšou odmenou.

Zdroj video: www.youtube.com

DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Tabata tréning zaručí lepšiu kondíciu a postavu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

jana.kubickova@pellenc.sk
jana.kubickova
 3.9.2014 13:20

Chcela by som sa stretnuť s niekym kto precvičuje TABATU na Slovensku. Dočítala som sa o fitkách v Nitre a Zvolene. pomože mi niekto?