Zelený čaj – cesta k štíhlosti a mladosti?
Doposiaľ bolo v zelenom čaji objavených viac ako 400 látok, pričom ako najvýznamnejšie sa javia katechíny.
Zelený čaj je zásobárňou mnohých prospešných látok, ako napríklad vitamínov skupiny B, vitamínov C, E, viacerých minerálov, stopových prvkov a významných antioxidantov zo skupiny polyfenolov – katechínov. Nechýbajú ani enzýmy, éterické oleje a, samozrejme, alkaloidy ako kofeín (teín), teobromín a teofylín.
Zelený čaj a chudnutie
Zelenému čaju sa pripisuje množstvo pozitívnych účinkov na zdravie. Jedným z nich je schopnosť stimulovať činnosť metabolizmu. Potvrdili to aj viaceré vedecké štúdie, vrátane tej, ktorú uskutočnili vedci z Provident Clinical Rerearch z Bloomingtonu. To pokusu zapojili 132 ľudí s nadváhou, pričom jednej skupine dávali piť zelený čaj s obsahom 625 mg katechínov a 39 mg kofeínu. Druhá skupina pila nápoj s rovnakým množstvom kofeínu, ale bez katechínov. Po dvanástich týždňoch vedci zistili, že obe skupiny schudli, ale väčší úbytok hmotnosti zaznamenali u tých, ktorí pili zelený čaj obsahujúci cenné katechíny (1). To znamená, že zelený čaj môže byť dobrým pomocníkom pri redukcii hmotnosti. Samozrejme, vhodné je upraviť stravovacie zvyklosti a začleniť do svojho života pohyb.
Pitím zeleného čaju k mladosti a vitalite?
Zelený čaj je skvelým zdrojom antioxidantov (katechínov), ktoré chránia bunky pred poškodením a spomaľujú starnutie organizmu. Zelený čaj sa teda javí ako vhodný anti-aging prostriedok. Navyše obsahuje aminokyselinu theanín, ktorá sa spája s posilnením imunity a prevenciou infekcií. Táto aminokyselina sa údajne podieľa aj na navodení pocitov pohody, ktoré sa dostavia zhruba 40 minút po vypití zeleného čaju. To znamená, že môže pomôcť eliminovať stres, ktorý výrazne prispieva k vzniku rozličných zdravotných problémov.
Čo hovorí na pitie zeleného čaju odborník? „Určite to nie je na škodu. Na jednej strane zelený čaj najmä v priebehu dňa môže stimulovať akcieschopnosť jedinca. Na druhej strane si treba uvedomiť, že obsahuje teín, čo je obdoba kofeínu. Teda nie je vhodné, aby sme to so zeleným čajom preháňali. Optimálna dávka je 1 – 2 šálky denne,“ hovorí odborník na výživu Ing. Libor Javro.
Sypaný či porciovaný?
Je zrejmé, že zelený čaj má pozitívne účinky na naše telo aj psychiku. Avšak miera jeho účinku závisí hlavne od kvality – kľúčový je obsah katechínov. Ten sa odvíja od oblastí, z ktorých čaj pochádza, od spôsobu spracovania i samotnej prípravy čaju. Podľa odborníkov je lepšie kupovať sypané čaje, pretože z nich sa katechíny uvoľňujú lepšie. Vhodné je doplniť aj citrónovú šťavu, pretože vitamín C zlepšuje využiteľnosť katechínov. Samozrejme, dodržať treba aj spôsob prípravy. Zelený čaj sa nikdy nezalieva vriacou vodou. Zvyčajne sa lúhuje pri teplote okolo 80 stupňov Celzia.
Referencie:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19074207
Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk
Zdroj foto: unsplash.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Ak budete piť až vtedy, keď cítite smäd, je to zlé znamenie.
3 podovolenkové detox smoothies, ktoré vás očistia
Vrátili ste sa z dovolenky či víkendovej grilovačky a máte pocit, že prasknete?
Zaujímavosti, ktoré by ste mali vedieť o minerálnych látkach
Minerály a stopové prvky tvoria približne 4 až 5 % našej váhy, teda v tele 70-kilového človeka predstavujú asi 3,5 kilogramu.