Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Zaručené tipy, ako si užiť beh aj počas peľovej sezóny

Janka

Pripravení zabehnúť kilometre? Môžete sa tešiť na to, že sa pri tréningu "dobijete" jarným slnkom, prevetráte si hlavu, odreagujete sa a vychutnáte vôňu jarnej prírody. Má to však jeden háčik. Vonku vás môže otravovať poletujúci peľ stromov a tráv. Oči plné sĺz, škriabanie hrdla, kýchanie či vodový výtok z nosa dokážu tréning poriadne znepríjemniť.

Zaručené tipy, ako si užiť beh aj počas peľovej sezóny
17. APR 2014

Kedy prestať so športom?

Pri behu sa dýcha väčšinou zhlboka, preto môžete nabrať peľ obzvlášť intenzívne. Čo však robiť v tom prípade? Musíte sa vzdať športu?

Aj keď najjednoduchšie môže byť jednoducho prestať s behom, nie je tomu tak. Ak budete naďalej športovať, posilníte si svoj imunitný systém a zvýšite odolnosť organizmu. Oboje sú faktory, ktoré vám pomôžu lepšie sa vyrovnať so svojím ochorením. Na druhej strane, ak sa v určitých dňoch naozaj necítite dobre a pociťujete astmatické príznaky ako tlak na pľúcach, nemali by ste športovať. V opačnom prípade hrozí, že sa z alergie stane astma.

Spoznajte svojho nepriateľa

Ak sa nechcete ani počas peľovej sezóny úplne presťahovať do telocvične, v prvom rade by ste mali absolvovať testy na alergiu. Len ten, kto vie, na čo presne je alergický, sa môže tomu účinne brániť. Je možné, že vám lekár potom predpíše rôzne lieky, po ktorých sa vám síce uľaví od príznakov alergií, no úplne ich nevyliečia. Príčinu ochorenia môžete riešiť aj imunoterapiou, ktorá lieči samotnú príčinu alergických ochorení. Pacientovi sa postupne pridáva vyššia koncentrácia alergénu, ktorý mu spôsobuje ťažkosti. Organizmus si vďaka tomu vytvorí vlastné protilátky. Opýtajte sa na to svojho alergológa!

Tipy pre športovca - alergika

Pomôžte si aj sami! Ak budete dodržiavať nasledujúce pravidlá, beh počas peľovej sezóny už nebude pre vás utrpením:

  • Zistite presne, kedy je sezóna. Stav peľu v ovzduší sleduje peľová služba.  Takisto vám pomôže peľový kalendár, ktorý nájdete na internete. U peľov existujú sezónne rozdiely, t.j. kvety, trávy, stromy trúsia peľ v rôznych obdobiach, o ktorých sa dozviete vďaka tomuto kalendáru.
  • Skúste sa čo najviac vyhnúť priamemu kontaktu s peľom. Vyhýbajte sa rizikovým úsekom, ako sú rozkvitnuté lúky či brezové lesy. Taktiež je vhodné vyhýbať sa priemyselným zónam a cestám s veľkou dopravnou prevádzkou. Vplyvom vysokej koncentrácie ozónu a škodlivých látok vo vzduchu dochádza k zvýšeniu agresivity peľu. Najlepšie je ovzdušie od 1 500 metrov nad morom a vyššie.
  • Behajte skoro ráno alebo neskoro večer. Vtedy je v ovzduší najmenej peľu. Menšia koncentrácia je tiež v daždivom počasí a v čase po daždi. Naopak, horúce a suché počasie s vetrom znamená vysokú koncentráciu peľu v ovzduší.
  • Pri tréningu vonku používajte okuliare a pokrývku hlavy.
  • Kašlite na fajčenie. Dráždivé elementy ako tabak ešte viac stupňujú silu alergických príznakov.
  • Po tréningu sa nezabudnite prezliecť a dôkladne sa osprchovať, vrátane umytia vlasov. Ak sa dôkladne neumyjete a nespláchnete peľ z vlasov a tváre, mohol by vás dráždiť aj v noci.
  • Preplachujte si nos sprejom s morskou vodou.
  • Niekedy sa nemusíte cítiť dobre, môžete byť unavení a dokonca sa vám môže horšie dýchať. Vtedy radšej tréning vonku odložte, inak by ste si mohli pohoršiť.
Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (David Castillo Dominici)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Zaručené tipy, ako si užiť beh aj počas peľovej sezóny

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.