VIDEO: Beháte v zime? Nezabúdajte na strečing
Prečo je strečing dôležitý a ako ho vykonávať? Poradí bežecký tréner Marek Vojník.
Strečing má viacero výhod. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že je prevenciou zranenia, zlepšuje krvný obeh, stimuluje vylučovanie toxínov z tela, zlepšuje rozsah pohybu, zabraňuje vzniku svalovej dysbalancie, urýchľuje regeneráciu tela po tréningu, zlepšuje držanie tela a koordináciu. Tréner Marek Vojník vyzdvihuje najmä štyri účinky strečingu a to, že „je prevenciou zranení, znižuje ,tuhosť᾿ svalov, zvyšuje ich elasticitu a cvičením sa takisto zlepšuje poznanie svojho tela a vnímanie jednotlivých svalových partií.“
Nie je strečing ako strečing. Začínajte dynamickým strečingom
Existuje niekoľko druhov strečingu, pričom najznámejší je dynamický a statický strečing. Väčšina trénerov odporúča venovať sa pred tréningom dynamickému strečingu, ktorý svaly pripraví na záťaž a ochráni pred prípadným zranením. „V pokoji nie sú svaly prekrvené, a preto musíme telo pripraviť na následnú záťaž. Pred záťažou je potrebné sa rozklusať a následne prekrviť jednotlivé svalové skupiny. Na to je určený dynamický strečing, ktorého úlohou je nabudiť energetický systém a prekrviť svalové skupiny. Čím je záťaž intenzívnejšia, tým je dynamický strečing dôležitejší. Jedná sa o súbor kontrolovaných kmitavých a krúživých pohybov na hrane rozsahu pohybu,“ vysvetľuje skúsený bežecký tréner. Dynamický strečing môžete v zime vykonať ešte v pohodlí domova a až potom vybehnúť von.
Po behu svalom doprajte statický strečing
Naopak, po behu a vyklusaní je veľmi dôležitý statický strečing. Hovoríme mu aj pasívny. „Je určený na uvoľnenie svalov po záťaži, slúži na regeneráciu. Pozostáva zo súborov cvikov, pri ktorých naťahujeme svalové partie až po najväčší možný rozsah, v ktorom vydržíme určitú dobu v danej pozícii, napríklad 15 – 20 sekúnd a následne napätý sval uvoľníme,“ hovorí Marek Vojník.
Neviete, ako sa rozcvičiť pred behom? Pozrite si dynamický strečing s bežkyňou Simonou Gonovou:
Zdroj: youtube.com
Spracované v spolupráci s bežeckým trénerom Marekom Vojníkom z www.itrener.sk.
Zdroj foto: adidas.sk
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
3 veci, ktoré by mali nasledovať bezprostredne po zimnom behu
Všade sa píše o tom, ako sa pripraviť na beh v zime, ale menej informácií je o tom, čo urobiť hneď po behu.
Je vonku poľadovica? Dajte si do tela na bežeckom páse
Ak je vonku teplota hlboko pod nulou a cesty sú zľadovatené, neznamená to, že sa musíte behu vzdať alebo čakať do jari.
Vyberáme si bežecké tenisky na zimu. Na čo nezabudnúť?
Ak je zima suchá, na beh nám postačia bežné bežecké tenisky. Čo však v prípade, že vonku vládne sneh a mráz? Poradí skúsený bežecký tréner Marek Vojník.