Zamiluj si beh a zlepšuj sa v BEŽECKEJ VÝZVE - začať môžeš kedykoľvek!

PREMIUM

Trénovať môžete aj za zlého počasia. Na čo si treba dať pozor?

Mirka

Na športe je úžasné to, že sa mu môže človek venovať kdekoľvek a kedykoľvek. A s plným nasadením. Príchod daždivých a chladných dní neznamená, že treba dať outdoorovým aktivitám červenú. Trénovať sa dá aj za menej priaznivého počasia. Je však potrebné dodržať niekoľko zásad.  

Trénovať môžete aj za zlého počasia. Na čo si treba dať pozor?
8. OKT 2013

V lete stačí obuť tenisky, obliecť si ľahké oblečenie a športovať podľa ľubovôle. Na jeseň a v zime je to o niečo zložitejšie. Treba sa chrániť pred nepriazňou počasia a vo zvýšenej miere dbať na bezpečnosť. Uličky sú tmavé. Terén v mnohých miestach zradný. Čomu treba venovať najviac pozornosti, aby boli tréningy aj za zlého počasia príjemné, bezpečné a zdraviu prospešné?

Vrstvite správne oblečenie

Ak si oblečiete viacero vrstiev vhodného odevu, budete sa cítiť príjemne. Čo je však hlavné, šatstvo vás ochráni pred nepriazňou počasia. Dnešné športové oblečenie sa vyrába z kvalitných materiálov, ktoré si vedia hravo poradiť s potením, nepríjemným dažďom, treskúcou zimou i štipľavým mrazom.

Investujte do kvalitných topánok

Určite. Kaluže a blato sa snažíme obchádzať. Stačí však chvíľka zamyslenia alebo nepozornosti a nohy sú tam, kde nemali byť. Preto je dôležité, aby sme mali obuté kvalitné topánky, ktoré udržia nohy v suchu a teple, a zároveň nebudú brániť vo vykonávaní pohybu. Samozrejme, k športovej obuvi si treba zaobstarať aj vhodné ponožky.

Nezabudnite na doplnky

K chladným a daždivým dňom patria okrem nepremokavej bundy, nohavíc a tenisiek aj praktické doplnky ako šatky, šály, šiltovky. Ak teplota klesne pod bod mrazu nesmú chýbať rukavice a čiapky.

Nepodceňujte reflexné prvky

Reflexné prvky sú dôležitou súčasťou výstroja na tréning vonku. Hlavne vtedy, keď športujete na slabo osvetlených miestach, kde by ste sa mohli dostať do kolízie s inou osobou, cyklistom či autom. Pokiaľ sa reflexné prvky nenachádzajú priamo na oblečení, vyzbrojte sa minimálne reflexným pásom, ktorý sa jednoducho umiestni na viditeľné miesto tela.

Majte so sebou mobilný telefón

Je pravda, že človek sa chce pri športe maximálne odreagovať. Mobil sa v prvom momente zdá ako "otravná" prekážka. Napriek tomu existujú situácie, v ktorých sa vám mobilný telefón môže zísť (náhle zhoršenie počasia, úraz a pod.). Ak si chcete tréning vonku vychutnať, prepnite telefón do tichého režimu.

Informujte niekoho blízkeho

„Nie som predsa malé dieťa, aby musel niekto vedieť, kde som.“ Aj vy takto reagujete, keď sa vás blízky opýta, kam idete trénovať? Podobne, ako v predošlom prípade, človek nikdy nevie, čo sa môže stať. Z tohto dôvodu je dobré niekomu o svojich športových plánoch, resp. trase povedať.

Zahriatie a strečing

Povedzme si to otvorene. Či chceme, alebo nechceme, s príchodom jesene a zimy sa stávame pohodlnejšími. Viac času trávime doma, menej sa pohybujeme. Vonku vládne zima, a tak svalom trvá dlhšie, kým sa rozohrejú. Úvodné rozohriatie a strečing sú preto dôležitým bezpečnostným kritériom pri športovaní za zlého počasia.

Hydratácia

Telo potrebuje vodu stále. Počas športovej aktivity v lete aj v zime. Pred, počas i po tréningu. Na to netreba zabúdať!


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)