Tipy, ako behať počas chladných jesenných dní
Dni sa pomaly skracujú. Vonku vládne čoraz častejšie hmla, dážď, studený vietor a stále nižšie a nižšie teploty. To však neznamená, že treba s behaním skončiť, práve naopak. Aké pravidlá dodržiavať, aby bol beh potešením aj v jeseni?
Beh je skvelá kardio aktivita, ktorá prospieva fyzickej i psychickej stránke človeka. Tieto výhody možno z behu čerpať počas celého roka, a teda i v jeseni a v zime. Je však potrebné dodržať niekoľko zásad. Poznáte ich?
Vyberte si vhodné oblečenie a vrstvite
Bežecké oblečenie by malo byť nielen pohodlné a ľahké, ale aj spĺňať ďalšie dôležité kritéria, napríklad disponovať schopnosťou odvádzať pot. V opačnom prípade vám hrozí nepríjemné prechladnutie, ktoré vás od behu na určitý čas odstaví. V žiadnom prípade si neobliekajte bavlnené oblečenie, ktoré vlhkosť pohlcuje.
Ako zabezpečiť, aby vám bolo teplo a príjemne? Vrstvite! Jednotlivé vrstvy udržia organizmus v teple a v prípade potreby sa niektorej z nich ľahko zbavíte. Jednou z najdôležitejších súčastí je bežecká bunda, ktorá by mala byť nepremokavá a dostatočne chrániť pred nepriazňou počasia.
Odporúčame prečítať: Ako sa chrániť pri športovaní pred chladom
Počas studených mesiacov je vhodné chrániť hlavu, krk a ruky, preto sú nevyhnutnosťou čiapky (šiltovky, čelenky), rukavice a šály (šatky). Značnú pozornosť treba venovať i výberu vhodnej obuvi. V daždi a snehu oceníte nepremokavú obuv, ktorej funkčné vlastnosti zvýšite použitím impregnačného spreju.
Nebojte sa studeného vzduchu
Ak beháte pravidelne, nie je dôvod na to, aby ste s príchodom studených dní prestali. Organizmus si na chladnejšie počasie prirodzene zvykne, čo značne posilní imunitný systém. Samozrejme, ak ste nikdy nebehali a chcete začať, mínusové teploty rozhodne nie sú vhodným štartom.
Nepodceňujte pitný režim
Aj počas studených mesiacov treba myslieť na pravidelný a vhodný pitný režim. Najdôležitejšie je dodržiavať pitný režim počas celého dňa, napiť sa pred behom a po behu. Pokiaľ sa nechystáte na dlhý a veľmi namáhavý beh, dopĺňanie tekutín počas behu nie je potrebné.
Myslite na bezpečnosť
Bezpečnosť pri behu je dôležité. Môže vás zradiť nielen terén, ale aj tma, v ktorej ste horšie viditeľný. Ako sa teda cítiť pri behu bezpečne? V závislosti od terénu sa vybavte reflexnými prvkami. Dôležité je to najmä vtedy, ak beháte po ceste. V prípade, že beháte za tmy, nevzďaľujte sa príliš ďaleko od domu, majte pri sebe mobilný telefón a niekomu oznámte, kam sa chystáte.
Poriadne rozohrejte svalstvo
Úvodné rozohriatie a strečing by mali byť súčasťou každého bežeckého tréningu bez ohľadu na ročné obdobie. Rozhodne ich netreba podceňovať, ak vonku vládne chladné počasie. Svaly rozohrievajte pomaly a postupne. Začnite už doma, napríklad na bežiacom páse či stacionárnom bicykli.