Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Svalová horúčka – čo robiť a čomu sa vyhnúť?

Riešite svalovú horúčku užívaním analgetík, teplými obkladmi či intenzívnym strečingom? Prečítajte si, čo na to hovorí skúsená fyzioterapeutka Lenka Jatiová. 

Svalová horúčka – čo robiť  a čomu sa vyhnúť?
1. MAR 2017

Svalová horúčka nie je ničím príjemným a neraz nás dokáže od cvičenia poriadne odradiť. Niektorí si pri svalovej horúčke doprajú poriadny oddych a iní, naopak, veria, že „klin sa klinom vybíja“, a tak intenzívne športujú aj so svalovicou. „Je všeobecne známe, že športovci používajú rôzne metódy a techniky na to, aby znížili dôsledky svalovej horúčky. Tá vzniká predovšetkým po intenzívnej excentrickej pohybovej záťaži. Na jej zmiernenie sa najčastejšie využíva chlad, kompresné oblečenie, vibračná terapia, elektrická stimulácia alebo rôzne kombinácie týchto stratégií. Súčasné vedecké štúdie však uvádzajú, že ich účinok je skôr limitovaný,“ hovorí zanietená fyzioterapeutka Lenka Jatiová.

3 tipy, ako si pomôcť pri svalovej horúčke

Skúste to s pomocou chladu

Pri svalovej horúčke vám môžu pomôcť studené, resp. ľadové obklady. Tie zvyčajne urýchlia regeneráciu a následný štart do ďalších tréningov. Pri ich používaní však treba dávať pozor na to, aby ste ich neaplikovali na holé telo a využili ich čo najskôr od vzniku svalovej horúčky.

Pomôcť môžu aj bylinkové masti

V lekárni či špecializovaných obchodoch bez problémov kúpite masti s obsahom bylín, ktoré prospievajú pohybovému aparátu. Pri svalovej horúčke siahnite po tých, ktoré majú chladivý účinok. Ich použitie je jednoduché – jednoducho ich nanesiete na postihnuté miesto alebo využijete v podobe zábalu.

Skvelá je masáž

Masáž je balzamom pre telo i dušu. O jej pozitívnych účinkoch sa vie už tisícky rokov. Aj dnes ju vyhľadáva čoraz viac ľudí, športovcov nevynímajúc. „V poslednej dobe sa potvrdzuje stredne pozitívny účinok masáže po cvičení, pričom sa predpokladá, že masážou dôjde k migrácii leukocytov a útlmu zápalového procesu počas svalovej horúčky. Takže odporúčam skombinovať chlad s jemnou masážou. Účinok tepla sa mi v tomto smere príliš nepotvrdil,“ hovorí skúsená fyzioterapeutka a dopĺňa, že nevhodné je aj užívanie nesteroidných protizápalových liekov a intenzívny strečing.

Alfou a omegou je prevencia

Možno to znie ošúchane, ale vždy je lepšie problémom predchádzať, ako ich potom riešiť. S týmto názorom sa stotožňuje aj Lenka Jatiová. „Myslím si, že najdôležitejšia by mala byť otázka, ako svalovej horúčke predchádzať. Je to dôležité najmä preto, lebo mnoho nadšených začínajúcich jedincov je po prvej svalovici odradených od cvičebných pokusov. Takže moja rada znie – snažte sa cvičiť s rozumom, pravidelne a telo zaťažujte postupne. Avšak najdôležitejšie je cvičeniu prísť na chuť a užívať si to, pretože benefity pravidelnej pohybovej aktivity sú obrovské,“ dodáva fyzioterapeutka.

Spracované v spolupráci s fyzioterapeutkou Lenkou Jatiovou z http://www.fyzioterapiafunaction.sk.

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Roztrasené vnútorné stehná – hlavný problém mnohých žienRoztrasené vnútorné stehná – hlavný problém mnohých žien

Roztrasené vnútorné svalstvo stehien je hlavnou príčinou toho, čo spôsobuje, že vaše nohy vyzerajú tučné. 

 

Kruhový tréning s vlastnou váhou pre ženyKruhový tréning s vlastnou váhou pre ženy

Na tento tréning nepotrebujete žiadne vybavenie, takže výhovorky sú vylúčené!

 

Makáme na spodnom bruchu. čo je kľúčové?Makáme na spodnom bruchu. Čo je kľúčové?

Štíhle a pekne tvarované brucho je veľmi častým cieľom každého, kto sa dal na fitnes. 

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Svalová horúčka – čo robiť a čomu sa vyhnúť?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.