Sú batáty lepšie ako obyčajné zemiaky?
Batáty sú v porovnaní s bežnými zemiakmi pripravené rýchlejšie a disponujú bohatstvom v podobe karotenoidov, hlavne betakaroténu.
Zemiaky sú u nás jednou z najbežnejších poľnohospodárskych plodín. Dajú sa pripraviť na mnoho spôsobov a majú slušnú výživovú hodnotu. Avšak milovníci zdravej stravy zaraďujú čoraz častejšie do svojho jedálneho lístka i sladké zemiaky, známe aj ako batáty. Aké sú medzi nimi rozdiely?
Zaostrené na zemiaky
Zemiaky obsahujú veľa škrobu, vlákninu, ale aj vitamíny a minerály. Sto gramov zemiakov má 70 kalórií, takmer 16 g sacharidov, 1,9 g proteínov a 2,5 g vlákniny. V tomto množstve je zastúpený vitamín C (11,4 mg), vitamín K (2,9 mcg) a vitamíny skupiny B. Stogramová porcia zemiakov ďalej pokryje dennú potrebu medi na 10 %, železa na 9 %, magnézia, mangánu, fosforu a zinku do 10 %.
Pozitíva zemiakov
Bežné zemiaky sú dobrým zdrojom rozpustnej i nerozpustnej vlákniny – je prevenciou zápchy, spomaľuje vstrebávanie škrobu a jednoduchých sacharidov, a teda stabilizuje hladinu cukru v krvi, a znižuje hladinu cholesterolu. Vitamíny skupiny B sú potrebné pre správnu činnosť nervovej sústavy a metabolizmu. Najhojnejšie je zastúpený vitamín B6. V zemiakoch je obsiahnutý aj vitamín C, ktorého množstvo sa však tepelnou úpravou a dlhším skladovaním znižuje. Podľa novších štúdií sa v zemiakoch nachádza aj významný antioxidant kvercetín, ktorý chráni pred rakovinou a kardiovaskulárnymi chorobami.
Na čo si dať pri príprave zemiakov pozor?
Pokiaľ je to možné, odporúča sa zemiaky pripravovať aj so šupkou, pretože tesne pod ňou sa nachádza najviac živín. Ak to možné nie je, šúpeme ich škrabkou, nie nožom. Zemiaky sú tiež známe obsahom toxických glykoalkaloidov (solanín, chakonín), ktoré sa však pri teplote nad 170 stupňov Celzia čiastočne rozkladajú. Pri varení je vhodné variť zemiaky v čo najmenšom množstve vody, aby nedošlo k zbytočnej strate výživných látok.
Batáty pod lupou
Batáty sa od bežných zemiakov na prvý pohľad odlišujú najmä farbou. Obsahujú veľa karotenoidov, a preto sú často sfarbené až do oranžova. Čo sa týka kalorickej hodnoty, kvôli vyššiemu obsahu sacharidov (20 g na 100 g), majú aj väčší počet kalórií (86 kcal na 100 g). Avšak obsahujú o niečo viac vlákniny (3 g na 100 g). Nachádza sa v nich aj malé množstvo proteínov (1,6 g na 100 g). Ich prednosťou je vysoký obsah karotenoidov, hlavne betakaroténu. Sto gramov sladkých zemiakov pokryje dennú dávku na takmer 480 %! V batátoch je však nižší obsah vitamínu C (2,4 mg), aj menej vitamínu K (1,8 mcg) ako v obyčajných zemiakoch. Zastúpenie vitamínov zo skupiny B je na podobnej úrovni. Výraznejšie sa neodlišuje ani zastúpenie minerálov a stopových prvkov.
Pozitíva sladkých zemiakov
Hoci sú batáty sladké, vyšší obsah amylózy (rozpustný polysacharid) spôsobuje, že hladinu cukru v krvi zvyšujú pomalšie ako bežné zemiaky. To je výhoda napríklad pre tých, ktorí chudnú. Nespochybniteľným plusom sladkých zemiakov je vysoký obsah karotenoidov, hlavne betakaroténu. Ten je významným antioxidantom, chráni sliznice i pokožku a je nevyhnutný pre zdravý zrak.
Príprava batátov
Batáty možno pripraviť rovnakým spôsobom ako bežné zemiaky, avšak sú rýchlejšie hotové. Takisto sa dajú buď pripraviť v šupke, alebo ošúpať. Sladké zemiaky sú zdrojom kyseliny šťaveľovej, ktorá môže pri väčších množstvách spôsobiť tráviace ťažkosti, a to najmä ľuďom s poruchami žlčníka a obličiek.
Ktoré sú lepšie?
Obyčajné zemiaky i batáty majú svoje výhody i nevýhody. Avšak jednoznačným plusom je obsah karotenoidov v sladkých zemiakoch.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
6 dôvodov, prečo jesť pravidelne sladké zemiaky
Zaujímavú farbu dodávajú batátom zdraviu prospešné karotenoidy.
Batáty s prekvapením plné prírodných spaľovačov
Sladké zemiaky (batáty) sú bohaté na betakorotén, čomu napovedá ich príjemná oranžová farba.
Môžete ich použiť ako prílohu, hlavné jedlo, namiesto tekvice, na domáce čipsy, do šalátov, na polievku, so smotanou, ako prívarok či na kašu.