Zamiluj si beh a zlepšuj sa v BEŽECKEJ VÝZVE - začať môžeš kedykoľvek!

BEŽECKÁ VÝZVA 2025

Slackline frčí. Chôdzu po "lane" milujú deti i dospelí

Slackline zlepšuje rovnováhu, posilňuje hlboký stabilizačný systém a posturálne svaly. Je to skvelá zábava a výzva pre všetkých bez ohľadu na vek. 

Slackline frčí. Chôdzu po lane milujú deti i dospelí
23. SEP 2015

Ešte ste o slackline nepočuli? V skutočnosti nejde o žiadnu prevratnú novinku. Vznik tejto športovej disciplíny sa datuje ešte do sedemdesiatych rokov minulého storočia. Avšak aktuálne jeho popularita narastá.

Slackline je vlastne chôdza po lane, aj keď lano nie je ten najsprávnejší výraz.  „Slack“ v preklade znamená zavesený, voľný, previsnutý a „line“ značí povraz, líniu, šnúru, popruh. Nevyhnutným vybavením pre tento druh športu sú špeciálne úplety a konštrukcie lán a popruhov. Ich hrúbka môže dosahovať až 5 centimetrov. Predávajú sa v rozličných dĺžkach.

Slackline je nielen o chôdzi, ale môžete sa naučiť aj rôzne druhy statických či dynamických cvikov. Závisí to od toho, ktorý druh slacklinu si vyberiete. Napríklad pri lowline si osvojíte rozličné druhy skokov, sált, sedov či ľahov. Longline je hlavne o chodení po popruhu. Waterline je náročnejší, pretože sa chodí po lane, ktoré je natiahnuté nad vodou. Pre skúsených vyznávačov slacklinu a milovníkov adrenalínu je tu highline, teda chôdza po lane vo výškach.

Aké sú pozitíva slacklinu?

Cvičenie slackline je populárne nielen preto, že je zábavné. Človek neustále napreduje a učí sa nové veci. Má však aj množstvo zdravotných výhod. Pri slackline zapájate do činnosti všetky svalové skupiny a navyše sa musíte sústrediť, teda zabudnete na všetko, čo vás trápi. Trénujete aj pozornosť a koncentráciu.

Samozrejmosťou je zlepšenie rovnováhy, držania tela a posilnenie stredu tela (svalov chrbta, brucha a panvy) a posturálnych svalov. Netreba pripomínať, že súčasný sedavý spôsob života spôsobuje svalovú nerovnováhu a s ňou spojené bolesti chrbta či kĺbov. Svalovú dysbalanciu možno odstrániť aj pomocou tohto športu. Slackline sa cvičí vo vonkajšom prostredí, ktoré pozitívne účinky tejto športovej disciplíny podporuje. „Okrem samotného pohybu, prospešnosti pre telo a myseľ, je na slackline najlepšia určite komunita, ktorá sa okolo tejto aktivity tvorí. Každoročne sa organizuje množstvo festivalov na tradičných i netradičných miestach, kde sa stretávajú stovky priaznivcov slacklinu, usporadúvajú sa preteky a podobne,“ upozorňuje na ďalšie plusy chôdze po popruhu Ondřej Kváš z Lajny.cz.

Chcete sa venovať slacklinu? Ideálne je, ak začnete s trénerom

Slacklinu sa venujú deti i dospelí. U nás zatiaľ nie je táto športová disciplína taká rozšírená, ako napríklad v Rakúsku alebo v Českej republike. „O kurzy sa najčastejšie zaujímajú ľudia vo veku 25-40 rokov, prevažne z veľkých miest. Ďalšou skupinou sú rodiny  s deťmi. O vyučovanie slackline sa zaujímajú hlavne ľudia, ktorí majú vzťah k prírode a pohybu. V poslednom čase začíname slackline sety predávať i do športových oddielov a škôl. Tréneri a učitelia chcú slackline využívať hlavne na posilnenie stredu tela (core) svojich zverencov a žiakov,“ hovorí Ondřej Kváš.

Ľudí, ktorí sa slacklinu venujú, môžete nájsť i u nás, no s hľadaním kurzu či kvalifikovaného trénera to budete mať náročnejšie. Kurzy sa uskutočňujú napríklad v susednej Českej republike. Hoci sa techniku slacklinu môžete naučiť aj sami, predsa len je lepšie začať pod dohľadom odborníka. „Absolvovaním základného kurzu v dĺžke 1-2 hodín sa výrazne skráti samotné učenie sa pohybu na lane. Kratšiu vzdialenosť sa absolvent kurzu naučí prekonávať počas maximálne niekoľkých desiatok hodín. U samoukov to trvá týždne. U absolventov kurzov sme schopní odstrániť zlé návyky už na začiatku a nemusia sa ich potom zbavovať neskôr, čo je náročnejšie,“ radí odborník.

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Balančný tréning by mal byť súčasťou každého cvičeniaBalančný tréning by mal byť súčasťou každého cvičenia

V balančnom tréningu sa pracuje s dvoma výrazmi a to stabilná a labilná poloha a pohyb.

 

 

Cviky, ktore zlepsia vasu rovnovahuCviky, ktoré zlepšia vašu rovnováhu

Pravidelné trénovanie rovnováhy vás ochráni pred zranením, zlepší držanie tela i spevní svalstvo. 

 

Antigravity, alebo dobrodružstvo v sietiAntigravity, alebo dobrodružstvo v sieti

S pribúdajúcim množstvom ľudí, ktorí pochopili, že venovať sa pravidelnej pohybovej aktivite je nielen vecou zdravia, ale aj psychiky, k nám prichádzajú rôzne nové formy cvičenia.


Anketa

Prečo pravidelne cvičíte?

Chcem sa zbaviť prebytočných kíl.
Túžim mať vyformovanú postavu.
Šport mi pomáha ventilovať sa.
Chcem voľný čas tráviť zmysluplne.

Celkom hlasovalo: 1430

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Slackline frčí. Chôdzu po "lane" milujú deti i dospelí

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.