Semiačka sú stále in. Dáte si chia, konopné či sezamové?
Semiačka sa hodia do obilninovej kaše, lahodného smoothie alebo na posypanie doma upečených sušienok.
Hoci sú semiačka drobné, z nutričného hľadiska majú pre zdravie obrovský význam – sú zásobárňou prospešných nenasýtených mastných kyselín, proteínov, stopových prvkov i vitamínov. Vďaka nim môže byť jedálny lístok pestrejší a zdravší. Ktoré sa oplatí konzumovať?
Chia semiačka
Chia semiačka sú prospešné z viacerých dôvodov. Jedným z nich je bohatý obsah vlákniny, ktorá tvorí až 34 % obsahu všetkých makroživín. Obsahujú rozpustnú i nerozpustnú vlákninu. Obsah bielkovín je okolo 20 %, avšak nepatria medzi zdroje kompletných proteínov, pretože obsahujú málo lyzínu. Tukov je okolo 30 %. Z nich dominujú hlavne omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V chia semiačkach sa nachádza aj vitamín E, vápnik, železo a horčík. Semiačka šalvie hispánskej sú teda prospešné pre trávenie, výborne zasýtia, majú pozitívny vplyv na fungovanie metabolizmu a antioxidačné účinky.
Tipy na použitie
Chia semiačka vo vode napučia a niekoľkokrát zväčšia svoj objem. Z tohto dôvodu sa hodia aj na prípravu pudingov. Bežne ich možno pridať do cereálií, jogurtov, tvarohu, ovocných alebo zeleninových šalátov.
Konopné semiačka
Prednosťou konopných semiačok je ľahká stráviteľnosť a zastúpenie všetkých esenciálnych aminokyselín, ktoré si naše telo nevie vyrobiť samo a musia byť prijaté stravou. Ďalším benefitom je zastúpenie omega-3 a omega-6 tukov vo vhodnom pomere, pretože v našej strave výrazne dominujú omega-6 nenasýtené mastné kyseliny, čo môže viesť k zdravotným problémom. Z tohto dôvodu treba v jedálničku preferovať viac zdrojov omega-3 tukov. Pozitívom je aj obsah minerálov, a to najmä železa, horčíka a vápnika. Semiačka konope sú veľmi prospešné pre bežných ľudí a tiež športovcov – proteíny sú kľúčové pre budovanie svalovej hmoty, železo je prevenciou anémie, horčík eliminuje vznik kŕčov a vápnik je zodpovedný za silné kosti.
Tipy na použitie
Konopné semiačka majú príjemnú chuť, ktorá sa hodí do šalátov, polievok i ovsených vločiek. Možno ich chrumkať len tak, napríklad v kombinácii s píniovými alebo slnečnicovými semiačkami.
Sezamové semienka
Sezamové semiačka sú v zdravej výžive trochu opomínané, pretože v porovnaní s nimi existujú výživnejšie semená, ale to neznamená, že by sme ich nemali jesť. Sezam má jedinečnú chuť a je skvelou posýpkou na rozličné slané pochúťky. Ak použijete jednu polievkovú lyžicu, čo je zhruba 9 g sezamových semiačok, do organizmu doplníte nasledovné látky – 4 g tukov, 1 g vlákniny, 1 g sacharidov, 2 g proteínov. Z vitamínov sú zastúpené hlavne B vitamíny. Z minerálov meď, mangán, horčík, fosfor, vápnik, železo a v menšom množstve aj ďalšie.
Tipy na použitie
Ak máte možnosť, používajte čierny sezam, u ktorého sa predpokladá vyššia antioxidačná aktivita. Sezamové semiačka môžete použiť nielen ako posýpku na pečivo či šalát, ale dochutiť nimi aj restovanú zeleninu, zemiaky či grilovaného lososa.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
3 informácie o vláknine, ktoré vám pomôžu k schudnutiu
Dostatok vlákniny v strave zabraňuje prejedaniu, maškrteniu, tráviacim problémom, a dokonca i vzniku infarktu a mŕtvice.
3 zásady, ktoré športujúce ženy nedodržiavajú v stravovaní
Výživový poradca upozorňuje na tri hlavné aspekty zdravého jedálnička športujúcej ženy.
7 tipov, ako mať dosť energie a predísť únave
Nedostatok energie je často signálom toho, že v našom životnom štýle treba niečo zmeniť.