Rebarbora je zdravá, ale v primeranom množstve
Obsahuje veľa výživných látok, no galibu v našom organizme môže narobiť kyselina šťaveľová.
Ešte donedávna bola pre nás rebarbora nezaujímavá, hoci v minulosti slúžila ako „ovocie chudobných“. Dnes existujú stovky receptov, ako ju chutne pripraviť. Hoci je zeleninou, často je jednou z hlavných ingrediencií do sladkých múčnikov. Výborne chutí v kombinácii s čerešňami alebo jahodami. No stretnúť sa s ňou môžete aj v podobe prílohy k mäsu či rybám alebo sa dá sterilizovať spolu s ovocím. Originálna kyslá chuť nie je jediné, čo rebarbora svojim konzumentom ponúka. Obsahuje mnoho živín a pri vhodnej úprave a v primeranom množstve organizmu prospieva.
Poznáte jej pozitíva?
Pozrime sa najskôr na zloženie rebarbory. V sto gramoch sa nachádza iba 21 kcal. Zastúpená je vláknina, vitamíny zo skupiny B, vitamíny A, C, E, K. Nachádza sa v nej draslík, vápnik, horčík, železo, meď, zinok, selén, mangán, viaceré kyseliny (citrónovú, jablčnú a šťaveľovú) a ďalšie. Z jej zloženia vyplýva, že rebarbora posilňuje imunitu, prospieva mozgu i srdcu, stabilizuje hladinu krvného cukru, je prevenciou zápchy a znižuje cholesterol. Je aj zeleninou pre krásu, ktorá pozitívne pôsobí na pleť, vlasy i nechty. Vápnik je dôležitý pre kosti, a teda rebarbora je vhodná aj ako súčasť jedálnička žien v klimaktériu, ktoré často sužuje osteoporóza.
Pozor na kyselinu šťaveľovú!
Rebarbora, podobne ako cvikla, obsahuje kyselinu šťaveľovú. Táto kyselina môže pri nadmernej konzumácii spôsobiť zdravotné problémy, ako napríklad žalúdočnú nevoľnosť alebo závrate. Preto jedlá z rebarbory konzumujte s mierou maximálne dva razy týždenne. Vyberajte si recepty, v ktorých sa rebarbora kombinuje napríklad s mliečnymi výrobkami, teda mliekom alebo tvarohom, ktoré sú bohaté na vápnik. Aj takto možno úbytok vápnika v organizme, spôsobeného obsahom kyseliny šťaveľovej, eliminovať a čerpať z nej iba benefity. Ľudia so žlčníkovými a obličkovými problémami by sa jej mali pre istotu vyhnúť úplne.
Príprava rebarbory
Na konzumáciu sú určené stonky. Listy sa kvôli vysokému zastúpeniu kyseliny šťaveľovej nekonzumujú. Stonky treba najprv olúpať a ešte pred použitím spariť horúcou vodou. Nikdy sa neje surová a neupravuje sa v hliníkových nádobách! Ak si ju chcete uskladniť, tak ju dajte očistenú a najlepšie tepelne ošetrenú do mrazničky. Jej kyslosť možno zmierniť použitím mlieka a mliečnych výrobkov, ale aj citrónovej šťavy, medu alebo bieleho vína.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Špaldový mrežovník s rebarborou a jahodami