TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Power joga je osobná voľba, ktorá učí sebareflexii a formuje telo

Je považovaná za štýl jogy, ktorý ulahodí dnešnej modernej žene. Je vhodná aj na chudnutie a v čom všetkom nám pomôže? Prezradí inštruktorka Oľga Končická. 

Power joga je osobná voľba, ktorá formuje telo a učí sebareflexii
16. FEB 2017

V dnešnej uponáhľanej dobe sme vystresovaní,  žijeme sedavým spôsobom života a neraz sa i nezdravo stravujeme, čo sa, samozrejme, prejavuje aj na našom fyzickom a psychickom zdraví. Ako nájsť vnútorný pokoj a byť fyzicky fit? Riešenie ponúka napríklad joga, ktorej cieľom je dosiahnutie vnútornej harmónie, teda súladu medzi telom, dušou a mysľou.

Nuž a vďaka tomu, že existuje mnoho štýlov jogy, môže sa o dosiahnutie vnútorného pokoja a pevného zdravia pokúsiť každý. Ak vám ide o nadobudnutie fyzickej, ale i psychickej kondície, power joga je to pravé.

Plusov power jogy je neúrekom

Power joga má množstvo telesných i duševných benefitov. Upokojuje, posilňuje, dodáva energiu a učí človeka lepšie spoznať samého seba. Je tiež výborným cvičením na odstránenie svalovej nerovnováhy a napätia vo svaloch. Vo veľkej miere prospieva aj vnútorným orgánom. Okrem toho tvaruje problematické partie a napomáha k schudnutiu. No inštruktorka power jogy, Oľga Končická, upozorňuje na niečo ešte dôležitejšie. „Power joga je stále obľúbenejším spôsobom cvičenia. Jej základom je striedanie jogových ásan a ich variant. Tento strohý popis power jogy však skrýva v sebe oveľa viac než bežné cvičenia, ktoré sú zamerané len na formovanie tela a stratu telesného tuku. Power joga je o level vyššie z hľadiska poznania svojich fyzických potrieb. Učí vnímať nielen telo, ale aj jeho pocity a nájsť v cvičení svoj rytmus, nenútiť sa prispôsobiť väčšine v sále a zároveň si hodinu užívať podľa svojej fyzickej kondície. Okrem toho učí správnemu dýchaniu, držaniu tela, koncentrácii, učí umeniu uvoľniť sa a nachádzať pocit spokojnosti zo seba samého. Každý, kto začína s power jogou, prechádza postupne týmto poznaním a výsledkom je, že po každej hodine cíti príjemne ponaťahované svaly. Pravidelným praktikovaním cvičenia sa svaly stávajú pružné a pevnejšie, formovanejšie. Power joga je vhodná aj na stratu tuku, aj na vyformovanie tela,“ vysvetľuje podstatu power jogy skúsená inštruktorka a upozorňuje na to, že ak chce niekto schudnúť, potrebuje urobiť rozhodnutie, ktoré spočíva v zmene životného štýlu. Táto zmena sa nezaobíde bez zdravej stravy a pohybu. Ak si človek zvolí ako cvičenie power jogu, stane sa silnejším a krajším nielen jeho telo, ale aj myseľ a duša.

power joga končická
Zdroj foto: Oľga Končická

Ako často cvičiť, aby sme pocítili zmeny a s čím power jogu kombinovať?  

Hoci je power joga moderným štýlom jogy, je to stále joga, pre ktorú je dôležité pôsobiť nielen na telo človeka, ale aj na jeho dušu a myslenie. Pravidelným cvičením power jogy dochádza k zmene myslenia. Dokážeme reagovať na svoje potreby a cvičiť tak často, ako to budeme cítiť. Netreba sa držať predpísaných či odporúčaných pravidiel, ale riadiť sa svojimi pocitmi. Byť sám sebou v tomto prípade znamená, že ja som ten, kto vie, ako často chcem cvičiť a ako si cvičenie chcem užívať. Odporúčané intervaly cvičenia totiž dodržiava iba málokto. Keď sa však riadim svojimi potrebami, je možné, že power jogu si môžem spestriť behom, bicyklovaním, alebo čímkoľvek, z čoho budem mať pocit spokojnosti. Časom je možné, že power joga sa stane aj každodennou súčasťou života cvičenca a nemusí ju praktikovať len v kolektíve, ale aj v pohodlí svojho domova či v prírode,“ hovorí zo skúseností Oľga Končická a pripomína, že power joga je osobnou voľbou, ktorá formuje nielen telo, ale učí aj sebareflexii. „Je dobré vyskúšať občas  iné trendy cvičenia a nové chudnúce finty, myseľ nás však vždy dobehne a chce, aby sme sa naladili nie na vonkajšie podnety, ale na vlastné potreby, ktoré sú v súlade s našou osobnosťou. Len vtedy budeme vedieť vedome riadiť svoj život a mať formované a pevné telo, po ktorom túžime,“ dodáva na záver. 

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

FOTO: máme dôkazy, že pilates je (nielen) cesta k sexi figúreFOTO: Máme dôkazy, že pilates je cesta aj k sexi figúre

Pilates je pôvodne rehabilitačné cvičenie, ktoré si väčšinou spájame s odstraňovaním svalovej nerovnováhy.

 

Ako sa stať dobrou jogínkou?Ako sa stať dobrým jogínom?

Prezradí vám to učiteľ jogy a tvorby vedomia z ÁSANA - školy jogy a umenia života, Vlado Wagner. 

 

Odpustenie prináša slobodu – odpustite a žite šťastneOdpustenie prináša slobodu – odpustite a žite šťastne

Už rímsky historik Titus Livius bol presvedčený o tom, že „ľudské chyby si zaslúžia odpustenie“.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Power joga je osobná voľba, ktorá učí sebareflexii a formuje telo

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.