Podľa čoho si vybrať prvé bežecké preteky?
Preteky na kratšie vzdialenosti môžu byť zradné v tom, že sa tam beží oveľa rýchlejšie ako na dlhšie vzdialenosti.
Ak ste sa ešte nezúčastnili žiadnych pretekov, zamerajte sa na výber kratších a jednoduchších napríklad vo vašom okolí. Organizuje sa ich neúrekom po celom Slovensku. Na svoje si prídu hlavne hobby bežci, ktorým stačí odbehnúť 4-5 km pre dobrý pocit. Napríklad 16.5. 2015 sa uskutoční 4. ročník Volkswagen Slovakia run and fun v Bratislave. Ide o najväčšie štafetové preteky pre dospelých a aj deti.
Keď už ide do tuhého
Čo je kľúčové pri voľbe prvého polmaratónu alebo maratónu? Ktoré z bežeckých podujatí si zvoliť? Spýtali sme sa bežeckého trénera Mareka Vojníka, ktorý má v tomto smere bohaté skúsenosti.
Cieľ zúčastniť sa polmaratónu alebo maratónu príde zvyčajne vtedy, keď má bežec za sebou vytrvalostné preteky. Samozrejme, jedna vec je vybrať si vhodné bežecké podujatie v dostatočnom časovom predstihu a druhá čo najlepšie sa naň pripraviť. Potom prichádza voľba cieľového času vybraného behu. „Problém môže nastať pri nereálnom odhadnutí plánovaného času a s tým spojené sklamanie po dobehnutí. Skúsení tréneri vedia podľa dosiahnutých časov na kratšej trati určiť plánovaný čas na dlhšej dráhe. Ak napríklad bežec zabehol v lete 10 km v čase 5,30 na kilometer, tak pri vhodnom tréningu má teoretickú možnosť zabehnúť v jeseni polmaratón v tempe 5,42-5,46 min./km,“ vysvetľuje Marek Vojník. Pre začiatočníkov je teda lepšie poradiť sa v tomto smere so skúseným trénerom alebo bežcom, ktorý má niekoľko polmaratónov a maratónov za sebou.
Rozhoduje história a profil behu, ale i finančné možnosti
Pre niekoho sú rozhodujúce financie, a preto si radšej vyberie bežecké podujatie, ktoré je bližšie, poprípade volí aj na základe výšky štartovného. Rozhodovať by však mala skôr história a profil pretekov a samozrejme aj stanovený cieľ. Chcete trhnúť časový rekord? „Ak chcete zabehnúť čo najlepší čas, skúste maratóny v Bratislave a v Košiciach. Je jasné, že tu príde veľa bežcov, trate sú ideálne na osobný rekord, pretože sú s minimálnym prevýšením a budú tu vodiči s balónikmi podľa cieľových časov, vďaka ktorým si môžete byť istí, že idete správnym tempom,“ radí bežecký tréner a dopĺňa, že správne tempo si možno kontrolovať aj podľa hodiniek s GPS.
Nechystáte sa odbehnúť osobný rekord, ale viac vám záleží na prostredí, v ktorom sa beh koná? Skúste polmaratón v Rajci, ktorý sa uskutoční v auguste alebo septembrový maratón v Banskej Bystrici. Maratón v Banskej Bystrici je výnimočný nielen tým, že sa odohráva v meste pod Urpínom, ale na tieto preteky sa možno pripravovať aj účasťou na menších bežeckých podujatiach, ktoré sa tu konajú každý mesiac. Tento rok sa začalo už v januári Trojkráľovým večerným behom a séria podujatí pokračuje až do septembra, kedy sa uskutoční maratón. Vďaka tomu sa bežec systematicky pripravuje, vie, ako je na tom kondične a na čom treba ešte popracovať.
V rámci prípravy na prvé bežecké podujatie treba venovať pozornosť nielen tréningu, ale aj voľbe vhodného bežeckého oblečenia a obuvi, správnemu stravovaniu, pitnému režimu atď.