Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Ovocná diéta: aké sú jej nástrahy?

Ak sa rozhodnete jesť 1-2 dni iba ovocie, výrazné nebezpečenstvo vám nehrozí.

Ovocná diéta: aké sú jej nástrahy?
28. OKT 2015

Diéty do zdravého životného štýlu jednoducho nepatria. Ak aj áno, treba ich držať pod dohľadom skúseného odborníka. V prípade, že potrebujete svoje telo prečistiť a zvolili ste si napríklad ovocnú diétu, jeden alebo maximálne dva dni takéhoto stravovania nemusia byť na škodu. V prípade, že to chcete skúsiť dlhšie, hrozia viaceré zdravotné riziká, vrátane jojo efektu.

Čo je ovocná diéta?

Existuje viacero variantov ovocnej diéty, ktoré sú založené na veľkej spotrebe ovocia na úkor ostatných potravín. V niektorých ovocných diétach sú v strave povolené aj obmedzené množstvá iných potravín (bielkovín), v iných sa konzumujú iba vybrané druhy ovocia. Trvanie diét býva tiež rôzne, teda od jedného po niekoľko dní.

Vhodné druhy ovocia

Ovocie na 1-2 dni si treba zvoliť v optimálnom množstve, jeho konzumáciu správne načasovať a doplniť bohatým pitným režimom. Dobrou voľbou sú napríklad citrusové plody a bobuľovité ovocie. Platí, že čím je ovocie sladšie, tým obsahuje viac fruktózy. Veľké množstvo fruktózy v organizme môže spôsobiť výkyvy krvného cukru, nerovnováhu niektorých baktérií v tráviacom trakte, premieňať sa na nežiaduce tukové zásoby, byť príčinou metabolického syndrómu, leptínovej rezistencie (leptín je hormón, ktorý kontroluje chuť do jedla) atď.  Preto voľte kyslejšie druhy ovocia, vyhnite sa prezretému ovociu a ovocné plody čo najpestrejšie kombinujte.

Výhody a nevýhody ovocnej diéty

Ovocie je plné výživných látok, ktoré ľudské telo potrebuje. Jeden alebo dva dni konzumácie iba vhodne zvoleného ovocia nemusia byť rizikom. Môžu organizmus očistiť od toxínov a dodať potrebné živiny. „V prípade, že človek konzumuje ovocie 1-2 dni, tak nevidím žiadne výrazné nebezpečenstvo. Ak by bolo jedinou potravinou človeka iba ovocie dlhšiu dobu, môže prísť k odbúraniu svalových vlákien, spomaleniu metabolizmu, zníženiu regeneračných či stavebných vlastností organizmu. Teda jednoznačne by pre chod organizmu chýbali dve základné látky, a to bielkoviny a tuky,“ upozorňuje výživový poradca Ing. Libor Javro. Takéto diéty už nemajú so zdravím nič spoločné a treba sa im vyhnúť.

Ovocná diéta a chudnutie

Očakávať od takéhoto stravovania úbytok na hmotnosti nie je na mieste. Zvyčajne sa počet prijatých kalórií v rámci ovocných diét sleduje, ale ak aj človek schudne, väčšinou ide len o stratu vody alebo úbytok svalov. Avšak nájdete aj také ovocné diéty, v rámci ktorých môžete konzumovať neobmedzené množstvo ovocia. Tu hrozí, že počet prijatých kalórií sa môže vyšplhať až nad odporúčaný denný príjem (u väčšiny ľudí je to 2000 kcal denne). A ak človek prijme viac energie, ako vydá, nechudne, ale naopak, priberá.

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

zdravedesiate

Zdroj foto: unsplash.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

3 najväčšie mýty v oblasti diét3 najväčšie mýty v oblasti diét

Každý má svoje chute, každému robí dobre niečo iné a zdravá strava má veľký bonus, že je pestrá. 

 

Ako sa vyhnúť cholesterolu a trans-mastným tukom?Ako sa vyhnúť stagnácii pri chudnutí

Po mesiacoch úspešnej diéty sa progres odrazu spomalil, alebo dokonca úplne zastavil. 

 

Lokálne chudnutie: účinné, alebo nezmysel?Lokálne chudnutie: účinné, alebo nezmysel?

Mnohí ľudia sa snažia schudnúť určitými cvikmi na konkrétnych partiách.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ovocná diéta: aké sú jej nástrahy?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.