Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Omrzliny – ako si s nimi poradiť?

Myslíte si, že vás sa vznik omrzlín netýka? Pravda je však taká, že nikdy neviete, kedy budete potrebovať v tomto smere pomoc vy alebo niekto z vašich blízkych. 

Omrzliny – ako si s nimi poradiť?
9. JAN 2017

Čo sú to omrzliny? Omrzliny môžeme jednoducho charakterizovať ako poškodenie hlbších vrstiev kože, ku ktorému dochádza v dôsledku pôsobenia chladu. Najčastejšie vznikajú v oblastiach, ktoré sú nedostatočne prekrvené, vystavené určitému tlaku alebo je tam iba tenká vrstva tuku.  To znamená, že omrzliny sa najčastejšie objavujú na chodidlách nôh (prsty), na rukách, ale aj na tvári (nos, brada, uši).

Omrzliny sa rozlišujú podľa stupňov, ktoré sú tri. Prvý stupeň zahŕňa iba povrchové poškodenie kože, druhý vznik pľuzgierov a tretí, teda najťažší stupeň, predstavuje nekrózu (nenávratné odumretie tkanív).

Najdôležitejšia je prevencia

Lepšie, ako omrzliny liečiť, je naučiť sa im predchádzať. Spôsobov, ako to urobiť, je niekoľko a všetkým by sme mali venovať rovnakú pozornosť. Je potrebné, aby sme si pred pobytom vonku zvolili správne oblečenie – ideálne sú funkčné materiály. Vrchné vrstvy oblečenia by mali najmä chrániť proti vonkajším vplyvom počasia, teda chladom, snehom a dažďom. Vhodné je vrstvenie odevu. Takisto je dôležité, aby sme so sebou mali náhradné oblečenie. Čo sa týka topánok alebo aj rukavíc, pozor na to, aby poskytovali prstom dostatok miesta, čiže boli primerane voľné. Samozrejmosťou, je primeraný prísun kvalitnej energie a tekutín.

Jednou zo zásad prevencie je, že ak máte podozrenie na vznik omrzlín prvého stupňa (znížená citlivosť určitej časti tela, bledá až jemne fialová farba a pocit pichania ihlou), okamžite začnite problém riešiť.

Ako pomôcť pri omrzlinách priamo v teréne?

Ak sa nachádzate v teréne, je potrebné nájsť miesto, ktoré je v závetrí a postihnutého prezliecť do suchého oblečenia. Prospešné je zahrievanie telesným teplom. Ak má postihnutý omrzliny napríklad na prstoch rúk, je potrebné ich najprv vysušiť a potom umiestniť do oblasti podpazušia alebo slabín. Trvať by to malo minimálne 10 minút. Následne mu poskytneme suché rukavice.

Veľmi dôležité sú v tomto smere aj tekutiny. Absolútne nevhodný je alkohol. Naopak, odborníci odporúčajú teplé a sladké nápoje. Ak tieto opatrenia pomôžu, dotyčný môže pokračovať vo vykonávanej aktivite (turistika, lyžovanie), ak nie, treba sa urýchlene vrátiť do tepla.

Čo robiť po návrate domov?

V prípade, že máte podozrenie na vážnejšie omrzliny, urýchlene vyhľadajte odbornú pomoc. Pri omrzlinách prvého stupňa však postačí, keď si postihnutý prezlečie všetko oblečenie a bude v teple. Takisto je potrebné podávať nealkoholické teplé tekutiny a dopĺňať živiny, ako napríklad vitamín C či zinok. Pri ľahkých omrzlinách je vhodnou voľbou aj teplý kúpeľ, avšak teplota vody nesmie presiahnuť 40 stupňov Celzia. 

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

6 rád, ako behať v zime6 rád, ako behať v zime

Predpovede meteorológov na tohtoročnú zimu sa značne líšia. 

 

7 pomocníkov, ktorí vás udržia v zime fit7 pomocníkov, ktorí vás udržia v zime fit

V zimných mesiacoch na nás útočia baktérie a vírusy. Ak zaradíte do jedálnička tieto potraviny, ubránite sa.

 

Ako sa pripraviť na beh po snehu a v zimeAko sa pripraviť na beh po snehu a v zime

Na beh po snehu by sme mali byť pripravení a vhodne vybavení. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Omrzliny – ako si s nimi poradiť?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.