Nový rok s novou prácou. Staňte sa športovým inštruktorom!
Nebaví vás stereotypná práca, ktorú vykonávate? Milujete šport? Snažíte sa neustále v tomto smere zdokonaľovať? Potom môžete nastávajúci rok začať naozaj odznova! Ako športový inštruktor! Dôkazom toho, že sa to naozaj dá, sú viacerí športoví inštruktori na Slovensku. Tu je niekoľko tipov od nich!
Je úžasné, keď je práca pre človeka nielen zdrojom peňazí, ale hlavne srdcovou záležitosťou. Začiatky nemusia byť ľahké, ale pokiaľ človek chce naozaj niečo dosiahnuť a urobí preto maximum, výsledky nenechajú na seba dlho čakať. Ak stále váhate, reálne zhodnoťte situáciu a nezabúdajte na to, že človek vždy ľutuje hlavne to, čo mohol urobiť a neurobil to ako to, čo urobil a nevyšlo to.
Ako sa stať športovým inštruktorom a byť úspešným?
V prvom rade by mal človek daný šport milovať, urobiť si inštruktorský kurz a neustále hľadať cesty a spôsoby, ako sa zdokonaľovať. Mnohí si však kladú otázku, ako je táto problematika upravená legislatívne. Je potrebné, aby človek spĺňal určité všeobecné podmienky a bol odborne spôsobilý. To znamená, že športovým inštruktorom môže byť osoba staršia ako 18 rokov, spôsobilá na právne úkony a bezúhonná. Samozrejme, k tomu musí mať príslušnú licenciu trénera. Viac o tejto problematike sa dozviete v článku Chcete sa živiť ako inštruktor športu? Vieme, ako na to!
Dá sa na Slovensku uživiť ako inštruktor športu? Na túto otázku najlepšie odpovedia tí, ktorí sa rozhodli športom živiť, alebo si aspoň privyrobiť. Spýtali sme sa ich za vás:
Lucia Méresová, inštruktorka zumby, zumba toningu, aqua zumby, aerobiku, kid fitu, body worku, osobný tréner a výživový poradca
„Keď som pred rokom skončila vysokú školu, rozmýšľala som, či začať chodiť do práce (a nechať si precvičovanie len ako hobby), alebo nechodiť do práce a naplno sa venovať svojmu hobby - precvičovaniu. Zvíťazila možnosť B a ani raz som to odvtedy neuvažovala zmeniť. Som inštruktorkou zumby a aj dôkaz, že sa ako športový inštruktor uživiť dá.
Je to najmä z toho dôvodu, že nepracujem pre žiadne fitness centrum, ale vediem si hodiny ako živnostníčka. To znamená, že neprídem do fitka a neodcvičím si hodinu, ale všetko si musím zariadiť sama - prenájom priestoru, ozvučenie, pódium a hlavne ľudí, aby bolo pre koho cvičiť :-)
... Všetkým začínajúcim inštruktorom by som chcela poradiť, aby vyskúšali venovať sa cvičeniu naplno. Všetko sa dá, len sa musia neustále vzdelávať, neustále vymýšľať pre ľudí niečo nové, prekvapovať ich, pripravovať pre nich rôzne maratóny, pobyty a robiť to pre radosť a nie pre peniaze.“
Jana Šimkovičová, inštruktorka power jogy
"Uživiť sa ako inštruktor len skupinových cvičení nie je na Slovensku jednoduché, najmä kvôli nízkym vstupom na jednotlivé hodiny. Preto viacero inštruktorov robí aj osobných trénerov vo fitku. Ale nie je to nemožné. Dôležité je mať stálych cvičencov. Keď prinášate ľuďom novinky, idete s trendom v cvičení, všímate si, čo vaši cvičenci chcú a potrebujú, nemali by ste mať problém ani v malom meste. Kvalitný inštruktor musí ľudí neustále motivovať, aby prišli znovu, aby mali záujem cvičiť, a to znamená, že musí na sebe neustále pracovať. Ak niekto precvičuje aerobik, stále to isté cvičenie už 15 rokov, nemôže sa diviť, že mu na hodiny prídu len najbližší známi. "
Igor Hrehuš, inštruktor jumpingu, kondičný tréner, inštruktor aerobicu
„V prvom rade si myslím, že ak chce byť človek dobrým športovým inštruktorom, musí byť pre neho šport skôr životným štýlom ako prácou. Samotný inštruktor by mal mať radosť z toho, čo robí. Ako aj z toho, že to vlastne nerobí pre seba, ale pre svojich klientov. Odpoveď na otázku, či sa dá uživiť ako športový inštruktor? Určite áno, ale nie za jeden deň, alebo týždeň. Je to cesta, ktorá si vyžaduje veľa času, trpezlivosti, pokory a v žiadnom prípade sa netreba pri neúspechu hneď vzdávať."
Dáte sa na to po Novom roku?