Nejde o dĺžku spánku, ale o jeho kvalitu
Odporúča sa spať 6 až 8 hodín denne, pričom až taká podstatná nie je dĺžka, ale skôr kvalita spánku. Kvalitu spánku ovplyvňuje množstvo faktorov. Niekedy stačí zapracovať na maličkostiach a ráno sa človek zobudí oddýchnutý a plný energie.
Čo je nespavosť? Mnohí sa domnievajú, že nespavosť súvisí s dĺžkou spánku. Nie je to pravda, pretože každý z nás je jedinečný, a preto potrebuje spať rozličnú dobu. Nespavosť je spojená skôr s kvalitou spánku. To znamená, že keď sa človek budí unavený (aj napriek tomu, že v posteli strávil ideálnych 8 hodín) a počas dňa sa ospalosť stupňuje, tento stav možno označiť za nespavosť. Preto je dôležité sústrediť sa hlavne na kvalitu spánku a nie na jeho dĺžku.
Odporúčame prečítať: Chcete kvalitný spánok? Pozor, na čom spíte!
Čo spôsobuje nespavosť?
Za prehadzovaním sa v posteli a márnou snahou zaspať môže byť zodpovedných množstvo faktorov. Ak chce človek naozaj kvalitne spať, nezostáva mu nič iné len nepriateľov spánku odhaliť. Môže ísť napríklad o stres, ktorý človek dennodenne prežíva napríklad v práci, výnimkou nie sú ani pretrvávajúce úzkosti či depresie. Medzi ďalšie faktory spôsobujúce nespavosť patria: užívanie niektorých liekov, neriešené zdravotné ťažkosti, zlé stravovacie návyky, ale aj nevhodné podmienky na spanie, ako veľa svetla, hluk, neprimeraná teplota v miestnosti, nesprávny matrac a pod.
Otázka znie, ako nepriateľov kvalitného spánku odhaliť? Odborníci odporúčajú viesť si tzv. spánkový denník, do ktorého si človek zapisuje všetko, čo si myslí, že by mohlo mať súvislosť s kvalitou spánku. Potom môže napríklad zistiť, že kvalita spánku je znížená v dôsledku toho, že pred spaním sleduje televíziu alebo športuje v neskorých večerných hodinách.
Odporúčame prečítať: Aký dôležitý je spánok pre náš športový výkon
Tipy, ako lepšie spať
Ak sa chcete každé ráno zobudiť svieži, nemali by ste nič podceniť. Tak napríklad:
- venujte pozornosť podmienkam v miestnosti, kde spíte (dôležitá je vhodná teplota, dostatok tmy, žiadna elektronika ani hodiny, ticho, kvalitný matrac a pod.)
- pokiaľ nepracujete na zmeny, snažte sa chodiť spať a vstávať v približne rovnaký čas
- pred plánovaným odpočinkom sa v dostatočnom časovom odstupe vyhnite športovaniu, pozeraniu nevhodných filmov, hraniu hier na počítači, pretože aj to môže ovplyvňovať kvalitu spánku
- pozor na kofeínové nápoje, ktoré pôsobia na organizmus stimulujúco, ale aj na alkohol a cigarety
- ak nemôžete spať, využite pozitívne účinky niektorých relaxačných techník, napríklad hlboké (brušné dýchanie), počúvajte príjemnú hudbu, doprajte si upokojujúci kúpeľ
- nepodceňujte silu prírody a využite účinky valeriány lekárskej či levandule
- ťažkosti so spánkom spôsobuje aj konzumácia ťažkých jedál, pokiaľ možno vyhnite sa im úplne, alebo ich aspoň nejedzte vo večerných hodinách