Meditáciou k psychickej pohode
Stres, depresia a úzkosť sú súčasťou nášho života. Viaceré vedecké štúdie potvrdili, že práve meditácia môže priniesť (nielen) v tejto oblasti pozitívne zmeny.
Prečo začať meditovať? Niekto to skúsi preto, lebo túži po tom, aby sa zbavil neustále dobiedzajúcich negatívnych myšlienok a pocitov úzkosti, strachu či beznádeje. Ďalšieho k meditovaniu privedú zdravotné problémy v podobe vysokého krvného tlaku či nespavosti. „Meditácia človeka zastaví, zrazu nemusí riešiť nič zo svojho bezprostredného fyzického okolia. Je to čas pre samého seba. Telo je v meditačnej asáne nehybné a uvoľnené (zapojené sú bandhy). Harmonizuje sa rytmus srdca a plne si uvedomuje svoj dych. Konečne má priestor pozorovať sám seba, svoje myšlienky a pocity,“ približuje meditáciu lektorka jogy Martina Mel Kulisievičová.
Odporúčame prečítať: Bandhy: Pri cvičení jogy ich treba poznať a hlavne používať
Meditácia znižuje úzkosť a depresiu
Aktuálne je joga jedným z najpopulárnejších body and mind cvičení. Je to oblasť, ktorá fascinuje aj vedcov. Nie je to až tak dávno, čo odborníci z Harvard University a University of Sienna uskutočnili osemtýždňovú štúdiu na vybraných účastníkoch, ktorá bola zameraná na skúmanie vplyvu meditácie na mozog človeka. Aký bol výsledok? V skupine, v ktorej sa zúčastnení pravidelne venovali meditácii, došlo k zníženiu obáv, úzkosti a depresie.
Ako sa pri meditácii odpútať od vonkajšieho sveta?
Nasmerovať stav svojho vedomia dovnútra a „zabudnúť“ na vonkajší svet, nie je vôbec jednoduché. Vyžaduje si to vnútornú silu a energiu. Aký je vlastne cieľ meditácie? „Mojím objektom pri meditácii je človek sám. Každú meditáciu začíname pránajámou, aby klient pomocou dychu obrátil pozornosť do seba, aktívne ho ovládal a vnímal jeho cestu telom. Počas meditácie postupne príde na to, kým vlastne je, čo potrebuje, aké sú jeho hodnoty a ciele. Učím ho počúvať svoje vnútro, vnútorný hlas a viesť ho k láske k sebe samému, k sebauzdravovaniu i sebapoznaniu. Mojím cieľom je, samozrejme, i to, aby sa chcel sám so sebou stretnúť, pochopiť stav samádhi a potom ho vo svojej podstate aj zažiť,“ vysvetľuje učiteľka jogy.
Odporúčame prečítať: Cesta jogy
Pri meditácii je podstatné sústrediť svoju pozornosť na konkrétny objekt. Môže ním byť dýchanie, čakry, mudry, relaxácia, vizualizácia atď. Na lekciách jogy ich využíva aj inštruktorka Martina Mel Kulisievičová: „Pránajáma ukotví človeka v danej prítomnosti. Praktizujem základné techniky ako plný jogový dych, udždžají a rytmický dych. Mudry zabezpečia optimálnu rovnováhu životnej energie. Ľudia ich majú veľmi radi a majú pri nich pocit, že robia niečo viac. Relaxácia uvoľní fyzické telo a dáva priestor na vizualizáciu, ktorá umožní opustenie fyzického tela a vnímanie toho astrálneho.“ Ďalej dopĺňa, že meditačné texty si píše sama. Je inšpirovaná vesmírom, prírodou, farbami i každodenným životom. Využíva svetlo pri sviečkach, relaxačnú hudbu, tibetskú misu, zvončeky, ale i prácu s hlasom.