Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Máte vysoký krvný tlak? Behajte pravidelne a v správnej intenzite

Jednou z kľúčových oblastí, na ktorú by sa mal človek s vysokým krvným tlakom zamerať, je pohyb vytrvalostného charakteru. 

Máte vysoký krvný tlak? Behajte pravidelne a v správnej intenzite
25. MÁJ 2015

Lekári väčšine pacientov s vysokým krvným tlakom odporúčajú nielen dôsledné užívanie liekov na hypertenziu, ale aj zmenu životného štýlu. Podstatnú úlohu zohráva strava a pohyb. Vhodne zvolené cvičenie v správnej intenzite krvný tlak znižuje a je prevenciou kardiovaskulárnych ochorení.  Šport vo všeobecnosti zlepšuje krvný obeh, podieľa sa na zvýšení výkonnosti a zabraňuje kôrnateniu tepien. Výborným pohybom pre ľudí s hypertenziou je beh.

Aj beh je spôsob, ako znížiť vysoký krvný tlak

Pri vysokom krvnom tlaku odborníci radia vybrať si vytrvalostný šport vo vhodnej intenzite, ktorému sa treba venovať pravidelne a primeraný čas. Najlepšie je konzultovať túto oblasť s ošetrujúcim lekárom. Pre ľudí s vysokým krvným tlakom sú vhodné pohybové aktivity ako plávanie, bicyklovanie, chôdza a beh. 

Ako často a v akej intenzite behať pri vysokom krvnom tlaku? „Je to absolútne individuálne a závisí to od toho, aké sú výsledky predchádzajúceho poškodenia kardiovaskulárneho systému. Treba vziať do úvahy i to, či človek v minulosti behal, či má nadváhu. Zohľadniť treba aj vek a pohlavie. Preto by som pohyb volil podľa potreby buď chôdzu, mierny beh, alebo intenzívnejší beh,“ hovorí výživový poradca Libor Javro. V každom prípade treba začínať opatrne napríklad chôdzou. Neskôr si zvoliť nízku intenzitu behu, teda bežať na 50-60 percentách maximálnej pulzovej frekvencie. Spočiatku je dostačujúcich 10-15 minút 2-3-krát týždenne. Postupne treba pridávať. Teda dopracovať sa k 30-45 minútam behu 4-5 ráz do týždňa. Dôležitá je pravidelnosť, pretože nepravidelný beh v nevhodnej intenzite je viac na škodu ako na úžitok.  

Ľudia s vysokým krvným tlakom by mali klásť dôraz na dostatočné úvodné rozohriatie a dynamický strečing v trvaní aspoň 10 minút. Záver bežeckého tréningu je potrebné venovať vydýchaniu a statickému strečingu.

Beh pozitívne vplýva nielen na tlak

O pozitívnych prínosoch behu niet pochýb. Potvrdili to aj vedecké štúdie. Jedna rozsiahla bola publikovaná v časopise American Heart Association Journal Arteriosclerosis and Vascular Biology. Prieskumu s názvom National Runners᾿ Health Study sa zúčastnilo 33 060 bežcov a 15 045 milovníkov chôdze vo veku 18-80 rokov. Všetkých účastníkov štúdie sledovali šesť rokov. Zistili, že beh i chôdza majú podobné účinky na zníženie vysokého krvného tlaku, cholesterolu, cukrovky a aj ischemickej choroby srdca. Odôvodnili to tým, že pri behu aj chôdzi sú namáhané podobné svalové skupiny. Ďalej uviedli, že čím viac sa účastníci venovali behu a chôdzi, tým to bolo pre nich prospešnejšie. Teda aj táto štúdia je dôkazom toho, že pohyb je pre človeka dôležitý a prospešný.

Samozrejme, netreba zabúdať ani na ďalšie pozitíva behu či chôdze. Priaznivo vplývajú na psychické rozpoloženie, posilňujú imunitný systém, sú prevenciou nadváhy a obezity.

Ľudia, ktorí čítali tento článok, sa tiež zaujímajú o:

6 tipov, ako urobiť z cvičenia zvyk6 tipov, ako urobiť z cvičenia zvyk
Ako sa nakopnúť k pravidelnému cvičeniu? 
 
Ako behať, keď chcem schudnúť?Ako behať, keď chcem schudnúť? 
Behať treba v správnej intenzite a primeraný čas. 
 
 
Ako športovať s cukrovkouAko športovať s cukrovkou? 
Cukrovka nie je dôvod na to, aby sa človek nehýbal. 

 

 
Zdroj: http://www.urchance.org/news/2307/walking-can-lower-risk-of-heart-related-conditions-as-much-as-running
Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Máte vysoký krvný tlak? Behajte pravidelne a v správnej intenzite

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.