Ktoré živiny sú pre športovca kľúčové?
Ak chcete prostredníctvom cvičenia dosiahnuť cieľ, ktorý ste si stanovili, musíte sa zamerať aj na optimálny prísun dôležitých látok do organizmu.
Má vám cvičenie pomôcť schudnúť a získať príťažlivé krivky? Túžite zdolať polmaratón či maratón? Vybrali ste si šport ako spôsob, ktorý prinesie do vášho života viac psychickej pohody a optimizmu? Nech je cieľ vášho cvičenia akýkoľvek, samotný tréning vám nepomôže, ak sa nezameriate aj na dostatočný prísun určitých látok. Ak budú vo vašom tele chýbať, len ťažko sa dostanete tam, kam chcete.
Bielkoviny, tuky a cukry sú základ
„Telo športovca musí denne prijímať v optimálnom množstve bielkoviny, tuky a sacharidy. Tuky a sacharidy potrebuje na energiu do zvyšujúceho sa výkonu. Bielkoviny najmä na výstavbu a regenerovanie opotrebovaných buniek, tkanív či orgánov,“ hovorí výživový poradca Libor Javro.
Športovci by mali klásť dôraz na proteíny, ktoré obsahujú čo najviac esenciálnych aminokyselín. Za vhodné zdroje bielkovín sú považované nielen mäso, vajíčka, mliečne výrobky, ryby, ale aj strukoviny, celé zrná, orechy a semená. Čo sa týka sacharidov, v strave by mali prevládať komplexné sacharidy (ovsené vločky, celozrnné pečivo). V niektorých prípadoch (bezprostredne po vyčerpávajúcom tréningu, počas náročných pretekov) je však potrebné siahnuť aj po rýchlych sacharidoch, ktoré dodajú telu energiu okamžite. Treťou dôležitou makroživinou sú tuky. Aj športujúci ľudia by sa mali vyhýbať transmastným kyselinám a nezdravým nasýteným tukom. Naopak, v jedálničku by mali prevládať zdravé tuky. Dôležité sú teda panenské druhy olejov, orechy, semená, ryby a pod.
Voda je nevyhnutnosťou
Ak športovec podceňuje pitný režim, odzrkadlí sa to na jeho výkone. Pociťuje únavu, môže ho bolieť hlava a v dôsledku zníženej koncentrácie sa zvyšuje aj riziko zranenia. „Nemôžeme zabudnúť na vodu, pretože vo vode prebiehajú takmer všetky biochemické deje. Ľudské telo je výhradne tvorené z vody. Pokiaľ by tejto látky bolo v tele príliš málo alebo sa organizmus snaží vodu zadržiavať z dôvodu jej nedostatku, nedokázali by športovci dosahovať výkony, ktoré chcú a majú,“ dopĺňa odborník na výživu.
Bez vitamínov a minerálov to nepôjde
Telo športovca si vyžaduje optimálny prísun vitamínov, minerálov, stopových prvkov a ďalších látok. Najlepšie je, ak sa prijímajú prostredníctvom pestrej a vyváženej stravy. V niektorých prípadoch je potrebné siahnuť po výživových doplnkoch. „Športovci potrebujú úmerne prijímať vitamíny a minerály, ktoré sú ako keby pomocníci vyššie spomenutým látkam, teda bielkovinám, tukom a cukrom,“ vysvetľuje odborník.
Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Aj športovci trpia deficitom vitamínu A
Športový výkon závisí nielen od kvality tréningov, ale aj dostatku živín
Bojíte sa zlomenín a úrazov pri športe? Myslite na prísun vitamínu D
Vitamín D zohráva kľúčovú úlohu pri vstrebávaní vápnika potrebného pre pevné kosti.
Dôležitosť bielkovín v našej strave pre cvičenie a výkon
Bielkoviny sú výdatným zdrojom aminokyselín, enzýmov, hormónov a ďalších dôležitých zlúčenín