Klíčky dodajú energiu a živiny aj v zime. Ako ich správne naklíčiť?
Klíčky sú výborným zdrojom makroživín i vitamínov, minerálov a enzýmov. Navyše sú chutným spestrením zimného jedálnička.
Klíčenie semien je úžasný proces, pri ktorom dochádza k významným zmenám v nutričnom zastúpení. To znamená, že sa navýši obsah biologicky aktívnych látok (napríklad vitamínov skupiny B, vitamínu C, E, železa...) a potravina je ľahšie stráviteľná, pretože napríklad bielkoviny sa štiepia na aminokyseliny a zároveň sa zvyšuje ich množstvo. Čiže týmto jednoduchým spôsobom môžeme spestriť svoj jedálniček a dodať telu látky, ktoré potrebuje pre svoje fungovanie.
Čo všetko môžeme nakličovať?
Na nakličovanie je vhodná široká škála semien. Zo skúseností vám v zimných mesiacoch odporúčame naklíčiť napríklad mungo fazuľu, pretože v nej vzrastie obsah vitamínov skupiny B, ktoré sú dôležité pre dobrú náladu i správne fungovanie metabolizmu. Oceníte aj chuť týchto klíčkov, ktoré pripomínajú zelený hrášok. Doba namáčania mungo fazule je 1 deň a doba klíčenia 2 – 5 dní.
Ďalšou u nás obľúbenou pochúťkou sú klíčky žeruchy, ktorými posypeme chlieb alebo ich pridáme do šalátov. Žerucha je na zimu skvelá hlavne kvôli vysokému obsahu vitamínu C.
Samozrejme, nakličovať možno množstvo ďalších obilnín, strukovín i semiačok. Obilniny, ako pšenicu, ovos, špaldu, raž či jačmeň máčame 7 – 8 hodín a doba klíčenia je zhruba 2 – 3 dni. U strukovín je doba namáčania a klíčenia rôzna. Napríklad šošovicu namáčame 8 hodín a klíči 12 hodín. U adzuki fazuliek musíme zasa rátať s tým, že ich treba namáčať 8 hodín a klíčky sa objavia o 3 – 5 dní. Konopné semienko treba namáčať 6 až 8 hodín a klíčky sa zjavia do 5 dní. Zaujímavosťou je to, že ľanové semienko neklíči.
Ako postupovať pri nakličovaní?
Ak nemáme k dispozícii špeciálnu misku na klíčenie, postačí nám obyčajná sklenená miska či pohár. Môžeme si dať naklíčiť napríklad konopné semienka. Ako na to? Polievkovú lyžicu umytých semien dáme do misky a zalejeme ich vodou (odporúča sa vychladnutá prevarená voda) asi 5 cm nad povrch. Necháme ich odpočívať pri izbovej teplote 8 hodín. Potom vodu opatrne zlejeme, semienka prepláchneme a necháme klíčiť na teplom a svetlom mieste, pričom je dôležité, aby boli vo vlhku! To zabezpečíme tým, že semienka aspoň 2 razy denne počas klíčenia prepláchneme čistou vodou. Do piatich dní môžeme očakávať, že sa objavia klíčky vhodné na konzumovanie. Samozrejme, pred konzumáciou ich opláchneme.
Zdroj foto: pixabay.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Prečo a ako piecť vianočné dobroty zo špaldovej múky?
Špaldová múka je zdravšia a aj lepšie tolerovaná ako klasická biela pšeničná múka. Navyše pečenie s ňou nevyžaduje žiadne špeciálne vedomosti a ani skúsenosti.
Čím osladiť vianočné dobroty, aby boli zdravšie?
Náš organizmus si dokáže poradiť aj s bielym cukrom, ale iba do určitého množstva.
Návod na prípravu rastlinných nápojov v pohodlí domova
Sú zdravé, chutné a vhodné aj pre ľudí s intoleranciami či alergiami. Dajú sa kúpiť v obchode, ale s trochou šikovnosti i vyrobiť doma.
Diskusia k článku - Klíčky dodajú energiu a živiny aj v zime. Ako ich správne naklíčiť?