Káva ako podpora výkonu pri behu?
Kvalitná káva môže vďaka obsahu kofeínu podporiť výkon a aj spaľovanie tuku pri behu a aj iných druhoch pohybových aktivít.
Milovníci kávy si bez nej nevedia predstaviť deň. Pre mnohých je pitie kávy doslova rituálom. Je spojené s prílevom energie i príjemnými pocitmi. Aj podľa odborníkov môže byť primerané pitie kvalitnej kávy pre zdravie človeka prínosom. Ako je to však s pitím kávy pred behom a podporou výkonu? „Kvalitná káva, resp. kofeín môže spôsobiť správne nabudenie psychických i fyzických síl športovca,“ myslí si výživový poradca Libor Javro. To znamená, že pitie kávy môže pozitívne ovplyvniť podaný výkon na tréningu alebo počas pretekov. Človek dokáže zabehnúť viac a rýchlejšie, a tým spáli aj viac energie. Okrem toho sa kofeín spája aj s podporou činnosti metabolizmu. Podľa niektorých vedeckých štúdií dokonca káva zmierňuje bolesť svalov po behu.
Uvedené skutočnosti však nemusia podľa Libora Javra platiť pre každého. „Na to, aby bola káva účinná pre zvyšovanie výkonnosti, je potrebné vyskúšať jej vlastnosti individuálne, týka sa to aj množstva a načasovania pred fyzickým výkonom, aby bola účinná a nie neúčinná, resp. zaťažujúca. Je známe, že kofeín pôsobí veľmi špecificky, stačí si dať väčšiu, alebo menšiu dávku a ihneď môže vyvolať nežiaduce, alebo žiadne účinky,“ vysvetľuje Libor Javro. Pitie kávy vo všeobecnosti a hlavne pred fyzickou aktivitou by mali konzultovať s lekárom ľudia, ktorí majú problémy s vysokým krvným tlakom a inými srdcovocievnymi ťažkosťami.
Káva pred výkonom
Kávu ako prostriedok, ktorý podporuje výkon a pomáha pri spaľovaní tukov, odporúča svojim klientom fitnes tréner Radoslav Cabúk. „Svojím klientom odporúčam kávu 30 minút pred výkonom. Káva by mal byť v čo najlepšej kvalite (organické pestovanie bez použitia pesticídov a chemikálií) bez mlieka a cukru,“ radí tréner. Ako pôsobí káva na ľudský organizmus? „V bežnej šálke kávy sa nachádza 150-200 mg kofeínu. Kofeín okrem iného ,stresuje᾿ telo pôsobením na nervový systém, dochádza k dočasnému zvýšeniu metabolizmu a odbúraniu tukov. Zároveň sa posúva vyčerpanie glykogénových zásob a tým sa predlžuje čas, počas ktorého sme schopní podať na tréningu lepší výkon,“ vysvetľuje osobný tréner a zároveň zdôrazňuje, že kávu treba piť 30 minút pred tréningom, aby kofeín stihol zaúčinkovať.
Netreba zabúdať na dostatok tekutín, pretože pri behu a cvičení všeobecne dochádza k strate tekutín. Nedostatočný pitný režim vedie napríklad k únave alebo bolestiam hlavy.
Beháte vo večerných hodinách? V tomto prípade môže byť káva viac na škodu ako na úžitok. Už samotná pohybová aktivita organizmus nabudí a ak si dáte pred behom ešte šálku kávy, môžete mať problém so zaspávaním.
Odporúčame prečítať: Dušan Plichta: Jedno espresso má toľko antioxidantov ako tanier zeleniny
Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk a Radoslavom Cabúkom z www.realfit.sk
Zdroj foto: adidas