TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Joga môže byť cesta k lepšiemu životu

adidas

Pojem „joga“ pochádza z Indie, kde joga aj vznikla. Znamená zjednotenie mysle, tela a ducha. Ak sa rozhodnete ísť prvýkrat na jogu, možno vás pomalé pohyby a hudba budú len znervózňovať. Málo kto si ju po prvom cvičení obľúbi natoľko, že sa stane súčasťou jeho života. Ak zostanete vytrvalí a prekonáte prvotné obavy, vďaka joge môžete neskôr získať silu, ktorá sa nedá vybudovať žiadným silovým tréningom.

Joga môže byť cesta k lepšiemu životu
6. NOV 2013

V súvislosti s jogou sa neustále hovorí o tom, že treba počúvať svoje vnútro, vnútorný hlas, telo, nebáť sa byť sám so sebou... Predstava tichého sedenia, pri tichej hudbe, kde sa „musíte“ zamýšlať samé nad sebou a svojimi pocitmi, vás môže poriadne vydesiť. Hlavne, ak máte prácu, v ktorej ste veľmi aktívne, venujete sa rodine, deťom, váš život je nalinajkovaný a ak máte na chvíľu vypnúť a zamyslieť sa nad sebou, môže vás to poriadne rozhodiť. Koncentrácia, relaxácia, meditácia, synchronizácia pohybu so správnym dýchaním, vám môžu priniesť nielen vnútorný pokoj, rovnováhu, ale aj psychickú a fyzickú silu, ktorú by ste od jogy možno neočakávali.

Joga môže byť aj dynamická

Pre začiatočníkov je určená Hatha joga. Praktizuje menej náročné relaxačné techniky a jej pomalé tempo, hudba, jednoduché cvičenia vám prinesú potrebný oddych.

Ak chcete skúsiť dynamickejšiu výučbu jogy, skúste to v štýle Vinyasa joga. Dôležitú úlohu v tomto štýle hrá dýchanie, synchronizácia pohybu so správnym dýchaním. Do kategórie dynamických štýlov jogy patrí Ashtanga joga, ktorú charakterizuje rýchlosť a intenzita. Pri Power joge sa zase nevenuje toľko porozornosti duchovnej stránke tela, ale väčší dôraz sa kladie pevnosť a pružnosť tela.

adidas joga iii

Obľúbili si ju aj známe ženy

Jogu pravidelne cvičia aj známe hollywoodske herečky – Couteney Cox, Nicole Kidman, Kate Holmes, Kate Hudson a mnohé ďalšie známe tváre. Ale aj mnoho slovenských žien, ktoré poznáte z televíznej obrazovky, si rady zacvičia jogu.

Patrí k nim speváčka Lucia Lužinská, herečka Mirka Partlová, ale aj Eva Sakalová, ktorá sa okrem cvičenia venuje aj výučbe jogy. “Raz som išla na kurz power jogy – len tak, zo zvedavosti. Zistila som, že je to dosť ťažké a tá výzva ma inšpirovala a povedala som si, že sa nenechám takto odpísať. A tak som išla ešte raz, ešte raz a ešte raz a potom som zistila, že ma to baví a že sa po nej cítim lepšie ako pred ňou. Prvotné bolo to cvičenie a druhotné to celé za tým - duchovná časť jogy. Zostala som pri nej, lebo sa po nej cítim fyzicky i psychicky lepšie, vyrovnanejšie a pokojnejšie,” hovorí o zoznámení sa s jogou herečka Eva Sakalová.

Zdá sa vám byť joga ešte nudná? Stále nemáte dosť inšpirácie? Skúste si ju na vlastnej koži...

Foto: adidas

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Joga môže byť cesta k lepšiemu životu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.